אובמה העביר לקונגרס את "חוק וולקר" להגבלת גודלם ופעילותם של הבנקים

לפי טיוטת ההצעה, הבנקים לא יוכלו לסחור בכספם או לגדול לנתח שוק של יותר מ-10%

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שלח אתמול לקונגרס האמריקאי הצעה למה שמכונה "חוק וולקר" - חקיקה להגבלת גודלם של הבנקים ופעילות המסחר שלהם, אשר נועדה להפחית את השפעתם של הבנקים על השווקים הפיננסים, כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג, על פי טויוטת ההצעה.

למרות ספקנותם של מחוקקים רבים וביקורת מצד הבנקים בנוגע להצעה, אשר הועלתה לראשונה בינואר, נותרו המרכיבים הנוקשים בה על כנם. בין הסעיפים החשובים בהצעה בת חמשת העמודים ששלח אובמה, נכלל איסור על נוסטרו (מסחר בכספי הבנק), כמו גם מניעת מיזוגים אשר מעניקים לבנקים נתח שוק של יותר מ-10%, מבחינת החבויות. בנוסף, ייאסר על הבנקים להחזיק או להשקיע בקרנות גידור ובחברות השקעה פרטית. הטויוטה מתייחסת גם למוסדות שאינם בנקאיים, כאשר היא מטילה עליהם פיקוח גדול יותר בכל הנוגע לנוסטרו.

בינואר הודיע אובמה לראשונה חוק וולקר, הקרוי על שמו של יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, פול וולקר, ואמר כי נחוצות הגבלות על הבנקים כדי למנוע סיכונים למערכת הפיננסית. הצעתו של אובמה הגיעה לאחר שהמחוקקים כבר דנו בהצעות לרפורמה פיננסית, מה שהביא לביקורת מצד יו"ר ועדת הבנקאות של הסנאט, כריסטופר דוד, שטען כי חוק וולקר מגיע מאוחר מדי וכי הוא פוליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ