האשמים בהרס הכלכלה האיסלנדית: הבנקים - גלובל ווולסטריט - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האשמים בהרס הכלכלה האיסלנדית: הבנקים

דו"ח של 2,300 עמודים חושף את כשלי המערכת הפיננסית של איסלנד, שהובילו את הכלכלה במדינה אל סף קריסה

תגובות

גרדיאן

>> מאחורי הפריחה המדומה של השווקים הפיננסיים באיסלנד באמצע העשור האחרון, עמדה מערכת פיננסית עתירת שחיתות ורשלנות רגולטורית - שהובילה באופן בלתי נמנע לקריסה כלכלית דרמטית לפני שנה. המסקנה הזאת עולה מדו"ח חקירה ממשלתי חדש בן 2,300 עמודים, שהוגש לפרלמנט האיסלנדי בשבוע שעבר. הביקורת החריפה ביותר בדו"ח מתייחסת לשלושת הבנקים הגדולים באיסלנד, קאופתינג, גליטניר ולנדסבנקי, שקרסו בזה אחר זה באוקטובר 2008. הדו"ח, שנכתב לאחר ראיונות עם כ-300 שחקנים מרכזיים בשווקים הפיננסיים באיסלנד, העלה כי בעלי מניות רבי עוצמה השתלטו על הבנקים והסתירו במכוון את פגיעותם האמיתית של הבנקים. ועדת החקירה של ממשלת איסלנד מצאה כי בעלי השליטה בכל שלושת הבנקים נהנו "מגישה קלה באופן חריג להלוואות שהעניקו הבנקים שבבעלותם". החשיפה הגדולה ביותר של כל שלושת הבנקים היתה לנכסים של בעלי השליטה בהם. "הדבר מעלה את השאלה אם ההלוואות ניתנו ללא ניגוד עניינים", הסבירה סיגרידור בנדיקטסדוטיר, אחת משלושת חברי ועדת החקירה. "פעילות הבנקים התאפיינה במידה רבה בכך שהיטיבה עם בעלי השליטה בהם, במקום בניהול תקין שמביא בחשבון את האינטרסים של כלל בעלי המניות".

עם אילי ההון שעליהם הצביע הדו"ח כמי שנהנים מיחס מועדף על ידי הבנקים שבבעלותם נמנה איל הנדל"ן הבריטי, רוברט צ'נגיז. בנוסף לנתח העקיף של צ'נגיז במניות קאופתינג, הוא זכה בהלוואות השוות לכ-25% ממניות הבנק עד תחילת 2008. חריגות גדולות בחשבונו של צ'נגיז הותרו בחודשים שלאחר מכן, בין היתר כדי לממן דרישות תשלום (margin calls) מצד בנקים אחרים.

"היתה התעלמות מחוקים לגבי חשיפות גדולות לסיכון", נכתב בדו"ח. "בהתבסס על נתונים שקיבלה ועדת החקירה מקאופתינג, קשה לדמיין כי ההלוואות ניתנו כשהאינטרסים של הבנקים עומדים בראש מעייניהם". בדו"ח אף צוין כי צ'נגיז וחברות שבבעלותו זכו בהלוואות גם בתקופת משבר נזילות.

דו"ח החקירה גם אינו חוסך שבטו מפוליטיקאים ואישי ציבור בכירים באיסלנד בנוגע לחלקם בניהול מערכת הבנקאות שיצאה מכלל שליטה. הידוע שבהם הוא דיוויד אודסון, יו"ר הבנק המרכזי של איסלנד בעת קריסת מגזר הבנקאות. אודסון עיצב את כלכלת איסלנד כאשר כיהן כראש ממשלה ב-1991-2004, אז הוביל מהלך של הפרטה מהירה של המגזר הבנקאי.

דו"ח החקירה מצא כי אודסון אשם "בטעויות או ברשלנות", כמו גם ראש הממשלה לשעבר גייר הארדה, שר האוצר לשעבר ארני מתייסן ושר המסחר לשעבר ביורגבין סיגורדסון. שני יו"רים לשעבר של הבנק המרכזי של איסלנד זכו אף הם לביקורת ועדת החקירה, כמו גם יונאס יונסון, לשעבר יו"ר הרשות לניירות ערך באיסלנד (FME). לפי הערכות, חלק מההאשמות יהוו בסיס לכינוס בית משפט חוקתי בעל סמכות להטיל עונשים על עבירות במסגרת מילוי תפקידים ציבוריים.

הדו"ח כולל גם סקירה מפורטת של המאמצים של הרשות לני"ע בבריטניה (FSA) בתחילת 2008, להבטיח הגנה למאות אלפי לקוחות בריטיים של בנק אייס-סייב המקוון שבשליטת בנק לנדסבנקי. למרות הבהלה עקב מצבו של אייס-סייב מצד הרגולטור הבריטי, לפחות יו"ר אחד של הבנק המרכזי באיסלנד הכחיש שידע לפני אמצע 2008 כי פיקדונות הלקוחות הבריטיים משמשים למימון פעילות לנדסבנקי באיסלנד.

מסרבת לערוב לפיקדונות

גל פיקדונות של לקוחות בריטיים באייס-סייב התקרב לסך של 5 מיליארד ליש"ט עד סוף 2007. עם זאת, רצף דיווחים על בעיות באמינות ביטוח הפיקדונות באיסלנד הוביל לקוחות בריטיים למשוך מיליארד ליש"ט מהבנק המקוון בתוך חודש וחצי. מאחורי הקלעים, כבר ביולי 2008 טען אודסון כי לממשלת איסלנד אין כל מחויבות לערוב לפיקדונות בבנקים.

סירוב רשמי של הממשלה פושטת הרגל באיסלנד לערוב לפיקדונות התפרסם באוקטובר 2009 והוביל את שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, להציע ערובה מלאה עבור 229 אלף בעלי פיקדונות בריטיים באייס-סייב. באותה עת הוסיף דרלינג את לנדסבנקי ואת הבנק המרכזי של איסלנד לרשימת משטרים שעליהם מוטלות סנקציות פיננסיות - לצד בורמה, צפון קוריאה ואל-קאעידה. משרד האוצר הבריטי עדיין מפעיל לחץ על איסלנד להסכים להחזר התשלום שכיסה את ביטוח הפיקדונות, לאחר שהעם האיסלנדי סירב במשאל עם לאשר הסדר כזה.

בדו"ח הושם דגש על כמה החלטות מפוקפקות שביצעו בנקים איסלנדיים. ראשית, ההחלטה של בנק גליטניר להעניק הלוואות לחברת ההשקעות באוגור, שמשקיעה בכמה רשתות קמעוניות ידועות בבריטניה, בהן האוס אוף פרייזר, האמליס, רשת המזון הקפוא אייסלנד ורשת התכשיטים מאפין אנד ווב. באוגור נשלטה על ידי יון אסגייר יוהנסון, שהחזיק בנתח גדול בגליטניר. שנית, ההחלטה של בנק קאופתינג להעניק הלוואות לחברת האחזקות אקזיסטה, שהחזיקה ב-23% ממניות הבנק, וכן לחברות הקשורות לאקזיסטה, בהן חברות השייכות לצ'נגיז, בעל מניות באקזיסטה.

החלטה נוספת שציין הדו"ח היא הלוואות שהעניק לנדסבנקי לאימפריה העסקית של המיליארדר האיסלנדי ביורגולפור תור ביורגולפסון, החי בנוטינג היל בלונדון. ביורגולפסון היה בעל המניות הגדול ביותר בלנדסבנקי במשותף עם אביו, ביורגולפור גודמונדסון, לשעבר יו"ר ובעל השליטה במועדון הכדורגל האנגלי ווסטהאם. הלוואות הבנק לחברות של ביורגולפסון הגיעו לשווי של כמעט 30% ממניות הבנק.

לא יותר מאחיזת עיניים

מדו"ח החקירה, שנכתב על ידי ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון באיסלנד, פל הריינסון, עולה כי חלק גדול ממה שנראה כעושר רב של איסלנד, היה לא יותר מאשר אחיזת עיניים מורכבת, רשת סבוכה של אחזקות צולבות, והחלטות הלוואה נגועות בניגודי עניינים. לפי הדו"ח, מסך העשן הרגולטורי שיצרו שלושת הבנקים ובעלי המניות הגדולים שלהם, הסווה את העובדה כי 70% מההון הראשוני של הבנקים היו בידי בעלי המניות הגדולים שלהם, ולפיכך יש להתעלם ממנו.

בתגובה לדו"ח החקירה, אמרה ראש ממשלת איסלנד, יוהנה סיגורדרדוטיר כי "הדו"ח החשוב הזה יאפשר לנו להביט קדימה, באמצעות הבנה של ההתרחשויות בשנים שהובילו להתמוטטות המגזר הבנקאי. איסלנד צריכה לסגור מעגל כדי להתמקד בהתאוששות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#