נגיד הבנק המרכזי של בריטניה: הריבית תישאר בשפל של 0.5% עוד 4 שנים

מרווין קינג: צעדי הצנע שיידרשו בבריטניה יהיו כה חמורים שהממשלה שתיישם אותם לא תחזור לשלטון במשך דור

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הריבית בבריטניה תישאר ברמת השפל הנוכחית שלה, 0.5%, במשך ארבע שנים נוספות - כך אמר נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרווין קינג, בשיחה פרטית עם הכלכלן האמריקאי דיוויד הייל, שצוטט על ידי העיתון "סאנדיי טיימס".

לפי ה"טיימס", העריך קינג כי הריבית בבריטניה תישאר נמוכה במשך ארבע שנים, יותר מכפי שציפו השווקים, כדי לסייע לכלכלה הבריטית להתאושש מהמשבר הכלכלי החמור ביותר שלה מאז מלחמת העולם השנייה ולעודד את הצמיחה. הבנק המרכזי של בריטניה אישר כי הייל וקינג נפגשו בלונדון בשבוע שעבר, אך סירב לאשר את תוכן הציטוטים.

קינג הוסיף במהלך השיחה עם הייל כי צעדי הצנע והעלאות המס שתידרש הממשלה הבאה בבריטניה לעשות יהיו כל כך חמורים לא פופולריים שהמפלגה שתיישם אותם "לא תחזור לשלטון שוב במשך דור שלם לפחות". הבנק המרכזי של בריטניה צפוי בשבוע הבא לפרסם תחזית לצמיחה של 3% ב-2011, אך להעלות את תחזית האינפלציה. עם זאת, בשיחות פרטיות הביע קינג פסימיות ואמר כי השלכות המשבר הבנקאי בבריטניה יאלצו את הממשלה שתיבחר בבחירות הקרובות ב-6 במאי לנקוט בצעדים קשים להפחתת הגירעון התקציבי.

הבנק המרכזי הבריטי הוריד בתחילת 2009 את הריבית לשפל של 0.5%, רמתה הנמוכה ביותר מאז נוסד לפני כ-400 שנה, במטרה לעודד את הצמיחה ולסייע לכלכלת בריטניה להתאושש מהמשבר הפיננסי והכלכלי העולמי. במקביל, רכש הבנק נכסים בסך 200 מיליארד ליש"ט (304 מיליארד דולר), בעיקר אג"ח ממשלתיות, במטרה לעודד את הצמיחה. בחודש שעבר העריך משרד המסחר הבריטי כי הבנק יותיר את הריבית ברמה של 0.5% עד חודש נובמבר לפחות, במטרה שלא לפגוע בהתאוששות הכלכלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker