נא להכיר: ברלוסקוני - ראש ממשלה, מיליארדר, מקורב למאפיה, מסתבך בשערוריות מין ואוהב ישראל

ראש ממשלת איטליה זוכה בארצו ליחס הנע בין תיעוב על עברת חוקים המסייעים לו בקידום עסקיו, לבין הערצה עיוורת ■ מאבקיו עם מערכת המשפט וחשיפת שערוריות לא מנעו ממנו לחזור לשלטון שלוש פעמים ■ ושמו נקשר בשערוריית נערות ליווי ■ קבלו את סליביו

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

>> הוא מיליארדר, רודף נשים, איש עסקים שמוכר ביטוח, פרסום, מגזינים, מזון ובתים. הוא מודה שעבר ניתוחים פלסטיים, אוהב להתרועע במסיבות פרועות ולא מתבייש לעשות מחוות גסות ולהציע הצעות מיניות מפורשות. הוא מסתכסך עם יריבים עסקיים והחברות שלו נאלצות לענות תדירות להאשמות בשחיתות והפרת חוק, ומסתבכות בתביעות. מגזין הרוק "רולינג סטון" בחר אותו לכוכב הרוק של 2009.

המגזין הכלכלי הנחשב בעולם, "אקונומיסט", כתב בשערו ב-2001 שהוא אינו ראוי להנהיג את ארצו, שבה הוא נחשב אדם מושחת הנגוע בניגודי עניינים.

סילביו ברלוסקוני, 74, הואשם אתמול בבית משפט באיטליה בכך שהמשקיעה הגדולה הראשונה שלו היתה המאפיה האיטלקית. על אף שחשדות אלה תלויים נגדו כבר שנים רבות, הוא חוזר ונבחר לתפקיד ראש ממשלת איטליה.

ברלוסקוני נחשב ידיד ואוהד של ישראל. בביקורו השבוע בישראל הוא סעד עם בנימין נתניהו, נפגש עם אביגדור ליברמן והזיל דמעה ביד ושם. כאן הוא מתקבל ברגשות הרבה פחות מעורבים מאשר במולדתו, ואולי כדאי לשאול מדוע לעתים קרובות "ידידי ישראל" הגדולים ביותר אינם בעלי גיליון התנהגות צחור במקום שממנו הם באים. בארצו שלו, היחס אליו נע בין הערצה סוגדת לשנאה והאשמות חמורות.

אחת ההאשמות הועלתה מחדש אתמול, במסגרת עדות של מסימו צ'יאנצ'ימינו, בנו של ראש מאפיה שהיה מקורב לראש המאפיה הסיציליאנית, ברנרדו פרובנזנו. עדות צ'יאנצ'ימינו, בנו של ויטו צ'יאנצ'ימינו, עולה בקנה אחד עם ספקולציות בנוגע למקור המימון שברלוסקוני הצעיר השיג למימון פרויקט הדיור מילאן 2. צ'יאנצ'ימינו העיד כי אביו, יחד עם שני בכירי מאפיה אחרים שהיו מקושרים לתעשיית הבנייה האיטלקית, השקיעו בשנת ה-70 הון שהולבן באמצעות חברות קש בפרויקט של ברלוסקוני.

פרקליטו של ברלוסקוני, ניקולו ג'דיני, הכחיש את טענותיו של צ'יאנצ'ימינו ואמר שראש הממשלה יגיש נגדו תביעת דיבה, בטענה שמעולם לא קיבל כספי מאפיה. "כל ההשקעות בפרויקט מילאן 2 התבצעו בשקיפות, ועמדו לביקורת", אמר ג'דיני. הרווח שגרף ברלוסקוני מהפרויקט איפשר לו להקים את אימפריית המדיה שלו ולהפוך לאחד מהאנשים העשירים בעולם.

ברלוסקוני, שכיהן כראש ממשלת איטליה ב-1994-1995, 2001-2006 ומ-2008 ועד כה, התאושש זה עתה מתקיפה שבה הוטח בפניו פסלון ששבר את אפו ושיניו. התקיפה חתמה שנה שברלוסקוני היה שמח לשכוח. שמו נקשר בשערוריות שבמסגרתן נחשד בשוחד, התהוללות עם נערות ליווי במסיבות חשק, אשתו ביקשה להתגרש, וחשדות למעורבות בעסקים עם המאפיה.

מקבץ החשיפות האלה דירדר את הפופולריות שלו לשפל חסר תקדים. ב-5 בדצמבר 2009 נדמה היה כי המחאה הגיעה לשיאה, כשעשרות אלפים הפגינו ברומא בתביעה להתפטרותו, במה שכינו "יום ללא ברלוסקוני". שבוע לאחר מכן, בשעה שחילק חתימות בסיום עצרת תמיכה, הוא הותקף על ידי אדם, כנראה מעורער בנפשו, שפצע אותו. התמיכה בו זינקה באופן מיידי ב-7%, ל-56%.

השערוריות המיניות של ברלוסקוני תפסו כותרות רבות, ואולם השערוריות הפוליטיות וניגודי העניינים העסקיים - גם כאלה שנשזרו בהם מעללים אישיים - הם אלה שמעיבים ביותר על איטליה.

מלכתחילה, טוענים עיתונאים באיטליה, נכנס ברלוסקוני לפוליטיקה כדי להציל את החברות שלו מפשיטת רגל, ואת עצמו מהרשעות. מנגד, תומכיו ראו בו "איש חדש" שנכנס לפוליטיקה מבחוץ ומביא עמו יעילות ורפורמות.

ברלוסקוני היה חשוד ששילם טובות הנאה לבטינו קראקסי, ראש הממשלה לשעבר, שהורשע באישומי שחיתות ב-1994 על שקיבל שוחד מאנשי עסקים תמורת הטבות. ברלוסקוני הודה בקשרי ידידות עם קראקסי בלבד.

"שופטים הם חולי נפש"

ממשלתו של ברלוסקוני העבירה בהזדמנויות שונות חוקים רבים לטובתו האישית. כך, למשל, נחקק חוק שהפחית את העונש על הונאה חשבונאית - חוק שמאפשר לנאשם להעביר את התביעה נגדו לבית משפט אחר, אם הוא מאמין שהשופט משוחד נגדו. תחקיר של העיתון "לה רפובליקה" העלה כי ברלוסקוני אישר 17 חוקים שונים שנועדו להקל עליו. האחרון שבהם נחקק ב-2008, והעניק לארבעת מחזיקי התפקידים הבכירים ביותר במדינה, כולל ראש הממשלה, חסינות משפטית.

לברלוסקוני יש מאבק ארוך עם מערכת המשפט של איטליה, שהגיע לשיאו ב-2003, כשאמר לעיתונאי זר שהשופטים הם "חולי נפש" ו"שונים אנתרופולוגית מהמין האנושי" - הערות שאחר כך אמר שנאמרו על שופטים מסוימים, בנימה הומוריסטית.

הטענות כלפי ברלוסקוני שהועלו במשפט אתמול אינן נדירות. בכירים במאפיה העידו לא פעם על קשריו עמם. החשדות התעוררו במיוחד כשברלוסקוני שכר את ויטוריו מנגאנו, שהואשם בקשרים למאפיה, כגנן ואיש האורוות בווילה שלו ליד מילאנו. חברו של ברלוסקוני, מרצ'לו דל אוטרי, שהורשע בסחיטה ובקשרים לקוזה נוסטרה, היה זה שהכיר לו את מנאגו ב-1973.

ב-2004 התחדש הוויכוח כשדל אוטרי, שניהל את המו"לית פובליטליה 80 של ברלוסקוני, ומאוחר יותר כיהן כסנטור מטעם מפלגתו, פורצה איטליה ("קדימה איטליה"), נידון בבית משפט בפלרמו לתשע שנות מאסר באשמת "קשרים חיצוניים למאפיה", כלומר תיווך בין עסקי ברלוסקוני לבין הפשע המאורגן.

ב-2006 סיפר מודיע של המאפיה, סלבטורה קנצ'מי, כי ברלוסקוני ודל אוטרי היו בקשר ישיר עם סלבטורה רינה, ראש המאפיה הסיציליאנית בשנות ה-80 וה-90. קנצ'מי אמר כי פינינווסט שילמה לקוזה נוסטרה 200 מיליון לירות איטלקיות (100 אלף יורו) מדי שנה. הקשר הזה, לדברי קנצ'מי, היה הגורם לחקיקה לטובת המאפיה, כשבתמורה לכך תמכה המאפיה במפלגה של ברלוסקוני. לאחר חקירה בת שנתיים, נסגר התיק ללא אישומים, בטענה שלא נמצאו ראיות לקשרים אלה.

לדברי מקור במאפיה, אנטונינו ג'ופרה, בתחילת שנות ה-90 פנתה המאפיה לברלוסקוני, לאחר שהמפלגה הנוצרית הדמוקרטית ירדה מהשלטון. למפלגה זו היו קשרים טובים והיא דאגה לאינטרסים שלה ברומא. על פי החשד, דל אוטרי תיווך בין ברלוסקוני למאפיה.

העלים קומיקאית משידור

שליטת ברלוסקוני על המדיה באיטליה נתונה לביקורת מצד מומחים לתקשורת וארגוני חופש הביטוי, שמוחים על הגבלת חופש הביטוי. ארגון "עיתונאים ללא גבולות" ביקר את ניגודי העניינים של ברלוסקוני ב-2004, וגם פדרציית העיתונאים הבינלאומית התריעה בנושא, לאחר שעיתונאים שהביעו עמדות נגדו איבדו את מקום עבודתם.

בנובמבר 2003 צונזר שידור טלוויזיוני של תוכנית סאטירית ברשת RAI, לאחר שהקומיקאית סבינה גוצאנטי מתחה ביקורת על אימפריית המדיה של ברלוסקוני. מדיהסט תבעה את RAI על תוכניתה של גוצאנטי, ותבעה פיצויי נזיקין בסך 20 מיליון יורו. התוכנית בוטלה.

בדצמבר 2007 פורסמה שיחת טלפון בין ברלוסקוני, שהיה אז מנהיג האופוזיציה, לאגוסטינו סאקה, שהיה מנכ"ל RAI, במגזין "ל'אספרסו" ועורר שערורייה. ברלוסקוני ביקש מסאקה לשדר תוכנית טלוויזיה שתומכת בבן בריתו אומברטו בוסי, אך סאקה אמר ששמועות על כך שהוא משתף פעולה עם ברלוסקוני מזיקות לו. ברלוסקוני ביקש שימצא משרה לאשה צעירה, שתינתן למנהיג הרוב, כדי שיסייע להפיל את ראש הממשלה המכהן. לאחר החשיפה ברלוסקוני ופוליטיקאים ועיתונאים נוספים הואשמו בשחיתות פוליטית ושידול לזנות.

האם הוא ראוי להנהיג?

>> ביולי 2001 תבע סילביו ברלוסקוני, בזמן ששימש ראש ממשלת איטליה, את המגזין "אקונומיסט" בטענה כי הכפיש את שמו במאמר "סיפור איטלקי", שהתפרסם בגיליון ב-26 באפריל 2001. על שער המגזין נכתב "מדוע סילביו ברלוסקוני אינו ראוי להנהיג את איטליה". בספטמבר 2008, בעת שברלוסקוני שימש שוב ראש הממשלה, זכה "אקונומיסט" בתביעה שנערכה בבית המשפט במילאנו. בית המשפט דחה את טענות ברלוסקוני להוצאת דיבה, ואף חייב אותו לשלם הוצאות משפטיות ל"אקונומיסט"

רק אל תגידו שהוא צריך לשלם על מין

>> בנובמבר 2009 בחרה המהדורה האיטלקית של מגזין המוסיקה "רולינג סטון" את סילביו ברלוסקוני ל"כוכב הרוק של 2009". העורך, קרלו אנטונלי, אמר כי "השנה הבחירה היתה פה אחד. ברלוסקוני מנהל אורח חיים שהמלה 'רוקנרול' לא מתחילה אפילו לתאר. רוד סטיוארט, בריאן ג'ונס וקית' ריצ'רדס בשיאם היו טירונים לידו".

אומרים שגברים מגיעים לשיאם המיני בגיל 18. אצל ברלוסקוני, נראה שהשיא הזה הגיע בגיל 73. ראש הממשלה האיטלקי נודע תמיד בהיותו טיפוס ססגוני ופלייבוי, ולא ניסה אף פעם להסתיר את חיבתו לנשים יפות. בתחילת השנה שעברה בחר ברלוסקוני בארבע מועמדות צעירות, בעלות עבר בתחום הבידור וחסרות ניסיון פוליטי, לייצג את מפלגתו בבחירות לפרלמ נט האירופי.

בין המועמדות היו בוגרת הגרסה האיטלקית של "האח הגדול", ששנתיים קודם לכן נלכדה בעדשת מצלמת הפפראצי בווילה של ברלוסקוני, שחקנית באופרות סבון ומגישת טלוויזיה שהשתתפה בתחרות מיס איטליה. "אני רוצה פנים צעירות, פנים חדשות, כדי לחדש את הדימוי של איטליה ושל עם החירות", אמר.

לא עבר חודש מאז הבחירה השנויה במחלוקת, ושוב הוכחה תאוותו של ברלוסקוני, כשבאפריל 2009 הוא נטל חלק במסיבת יום הולדתה ה-18 של נעמי לטיציה. לטיציה, שבגילה יכולה היתה להיות נכדתו של ברלוסקוני, היא דוגמנית הלבשה תחתונה, ו"בסך הכל בת של חברים טובים שלי", כפי שטען להגנתו.

למחרת הפרסום הודיעה ורוניקה לאריו, אשתו של ברלוסקוני זה 19 שנה (שאותה הכיר כשהיה עדיין נשוי לאשתו הראשונה) על כוונתה להתגרש ממנו, וציינה כי בימי ההולדת ה-18 של ילדיהם הוא מעולם לא השתתף. ברלוסקוני דרש מלאריו להתנצל, וכשלא עשתה כן פירסם העיתון "ליברו", המזוהה עם ברלוסקוני, תמונות עירום של לאריו מימיה כשחקנית תיאטרון, תחת הכותרת "ורוניקה, נערת זוהר כפוית טובה". כמה שבועות אחר כך פירסם העיתון שהיא מנהלת רומן עם ראש צוות האבטחה שלה, אלברטו אורלנדי.

הפרשה הסתבכה עוד לאחר שנודע שלטיציה התארחה בווילת הנופש של ברלוסקוני שבסרדיניה, בחברת צעירות נוספות, והעיתון הספרדי "אל פאיס" פירסם צילומים של צעירות עירומות בווילה ותמונה של ראש ממשלת צ'כיה לשעבר, מירק טופולנק, גם הוא עירום.

פרשת לטיציה עוררה את התפוצצות פרשה נוספת, כשביוני סיפרה נערת ליווי בשם פטריציה ד'אדריו כי שכבה עם ראש הממשלה תמורת תשלום והבטחה למושב בפרלמנט האירופי, וכי תיעדה את המפגשים בתמונות ובהקלטות. ד'אדריו טענה כי בילתה לילה סוער במיטת ראש הממשלה, וכי קיבלה 2,000 יורו עבור השתתפותה בשתי מסיבות. בחורה נוספת שנכחה במסיבות, ברברה מונטריאלה, הודתה גם היא שקיבלה כסף תמורת השתתפותה במסיבה בווילה של ברלוסקוני בסרדיניה. "כל הבנות שם קראו לו פאפי. זה היה כמו בהרמון", סיפרה ד'דאריו לערוץ 2 RAI האיטלקי

בתגובה לדיווחים, אמר ברלוסקוני כי מעולם לא שילם תמורת סקס, וטען כי כל ההאשמות נגדו הן חלק ממזימה של השמאל ושל מערכת המשפט נגדו, שנועדה להפילו.

מקורבי ראש הממשלה כמובן נחלצו להגנתו. ויטוריו פלטרי, עורך "ליברו", אמר כי הדיווחים אינם הגיוניים, היות שברלוסקוני עבר ניתוח להסרת בלוטת הערמונית ב-1996, מה שעשוי להקשות על תפקודו המיני. "אני צעיר ממנו בשבע שנים ובלוטת הערמונית שלי במקומה, ואפילו לי יש בעיות. הוא, מתברר, עושה נסים". לעומת זאת, עורך דינו של ברלוסקוני, ניקולו גדיני, אמר שההאשמות מגוחכות היות שלמרשו אין כל צורך לשלם בעבור חברת נשים, היות ש"הוא יכול להשיג כמה נשים שהוא רוצה בחינם".

הפרשייה הסתבכה עוד יותר בעקבות חקירת איש העסקים ג'מפאולו טרנטיני. טרנטיני, שנחקר בענייני שחיתות, היה זה שתיווך בין נערות הליווי לברלוסקוני. "30 צעירות, 18 מסיבות ו-1,000 אירו לכל מי שהסכימה להישאר ללילה". סיפר טרנטיני, שנחקר מאוחר יותר גם בחשד לשידול לזנות.

תגובתו הרשמית של ברלוסקוני לשערוריות האחרונות היתה: "אני לא קדוש. את זה כולם כבר הבינו". קשה היה לצפות מכוכב הרוק של איטליה לתגובה הולמת יותר.

ורוניקה לאריו גיל: 53

שחקנית, נישאה לברלוסקוני ב-90'; ונמצאת בהליכי גירושין ממנו. דורשת 3.5 מיליון יורו בחודש כדי לשמור על רמת החיים

"אני לא יכולה להישאר עם גבר שמתרועע עם קטינות ומשתעשע כקיסר"

ברברה מטרה גיל: 28

שחקנית ומועמדת בתחרות מלכת היופי של איטליה לשעבר; ברלוסקוני בחר בה לפרלמנט האירופי.

"מעולם לא הייתי נערת שעשועים; אני רוצה לשנות את התפישה המפרידה בין יופי לשכל"

פטריציה ד'אדריו גיל: 44

נערת ליווי, שכבה עם ברלוסקוני תמורת תשלום והבטחה למושב בפרלמנט האירופי

"זה היה כמו בהרמון"

נעמי לטיציה גיל: 18

דוגמנית הלבשה תחתונה, עוררה שערורייה כשברלוסקוני בילה במסיבת יום הולדתה ה-18.

"קראתי לו פאפי"

ברברה מונרטריאלה גיל: 23

נערת מסיבות, הודתה כי קיבלה כסף תמורת במסיבה בווילה של ברלוסקוני בסרדיניה.

"לא בילינו במסיבה רק כי היינו חברות של ברלוסקוני"

מארה קרפגנה גיל: 33

דוגמנית לשעבר, מועמדת בתחרות מלכת היופי של איטליה לשעבר. מונתה על ידי ברלוסקוני לשרה לענייני הזדמנויות שוות.

ברלוסקוני לקרפגנה: "אם לא הייתי נשוי, הייתי מתחתן איתך"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker