דפנה מאור
דפנה מאור

רואים אותם במקומות בלתי צפויים: בפאתי קאבול, בצדי הדרכים המשתרעות בין טנזניה למוזמביק, בבורות ענקיים במערב אוסטרליה, וברחובות הסמוכים לתחנה המרכזית בתל אביב. הם סוללים מסילות ברזל, כורים מחצבים תעשייתיים, מניחים מרצפות לאמבטיות ובונים אצטדיונים. אלה הם פועלים סינים - שיטת הכיבוש הזולה, היעילה והשקטה ביותר בעולם. נוכחותם במקומות מפתיעים אלה היא אחד הסימפטומים של התופעה הכלכלית הגלובלית החשובה ביותר של זמננו: עלייתה של סין. הפועלים האלה מייצגים לא רק את יצוא כוח האדם והמוצרים הזולים ביותר עלי אדמות, אלא גם את האחיזה שסין מהדקת על משאבי כדור הארץ, שנחוצים כל כך להתקדמותה הכלכלית. חשוב מכך, הם מייצגים עתיד שבו כוחה הכלכלי האדיר של סין יחלחל לשלד הפיסי, הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המין האנושי.

דוגמאות אינן חסרות. תשאלו את שליטי אפריקה מי עשה עבורם את מה שארגוני הסיוע הבינלאומיים והארגונים הכלכליים הגדולים לא הצליחו לעשות במשך עשרות שנים. "כל מי שחי כיום באפריקה יכול לראות את זה. יש מדינות שבהן זה בולט מאוד", אומרת ד"ר תמר גולן, יו"ר ועדת ההיגוי של מרכז אפריקה באוניברסיטת בן גוריון בנגב ולשעבר שגרירת ישראל באנגולה. "ההתגברות הבלתי מוגבלת של הנוכחות הסינית באפריקה היא התופעה החשובה ביותר בהתפתחות הכלכלית של היבשת בשנים האחרונות - לטוב ולרע".

תשאלו כלכלני מאקרו, שאמרו שלסין יידרשו 20 שנה כדי להדביק את ארה"ב ככלכלה הגדולה בעולם. עם פרסום נתוני הצמיחה המדהימים של סין ל-2009, התברר כי היא בדרכה להיות הכלכלה השנייה בגודלה בעולם עד סוף 2010, לפני יפן ואחרי ארה"ב. חישוב זה מביא בחשבון את כוח הקנייה של המטבע המקומי, ולא את השווי הנומינלי בדולרים של התמ"ג הסיני.

תשאלו את חברת הפיננסים הבלגית פורטיס, את חברת החשמל האמריקאית AES ואת חברת הכרייה הברזילאית MMX, שנרכשו על ידי חברות ממשלתיות סיניות בעשור האחרון. סין ביצעה בעשור האחרון 2.2% מכלל עסקות המיזוגים והרכישות בעולם, בסך 187 מיליארד דולר, ואולם ב-2009 זינק החלק שלה ל-7.5% - עם השקעה של 43 מיליארד דולר. ההשקעות האלה לא נעשות רק במקומות עניים וידועי סבל כמו אפריקה או אפגניסטן, אלא גם באוסטרליה ובשווייץ.

תשאלו את מומחי ההשקעות הגדולים לתחום השווקים המתעוררים איזו שפה לומדים הילדים שלהם בשיעורים פרטיים. דיוויד לובין, ראש מחלקת המחקר של השווקים המתעוררים בענקית הפיננסים סיטי, מספר: "הבת שלי לומדת סינית". בלונדון, שבה הוא חי, סינית עדיין אינה חלק מתוכנית הלימודים, אבל לובין מאמין שלידיעת השפה הזו תהיה חשיבות אדירה לבני הדור הבא, וכמוהו גם המשקיע הנודע ג'ים רוג'רס, שבתו החלה ללמוד סינית בגיל ינקות.

גם בישראל נכנסים לימודי השפה הסינית למערכת החינוך. לפני כשלוש שנים נסע צבי בר, ראש העיר רמת גן, לטיול בסין. אז החל להתבשל אצלו הרעיון לממן תוכנית ללימודי סינית בתיכונים ברמת גן. מאז, לצד לימודי ערבית, צרפתית וספרדית, מוצגת בתיכונים בליך ואהל שם בעיר השפה הסינית כחלופה ללימודי שפה שלישית. התוכנית הוטמעה גם בבית הספר היסודי הלל. "הילדים כיום מעשיים. הם חשים שסין היא אימפריה מתעוררת שאי אפשר להתעלם ממנה", מסביר גיל פרג, מנהל תיכון בליך. לימודי הסינית עשויים לזלוג בשנים הקרובות גם מגבולות רמת גן וההערכות הן כי משרד החינוך ישיק תוכניות לימודים לקראת בגרות במקצוע.


ארה"ב נלחמת באפגניסטן, וסין קונה אותה
חלק גדול ממרבצי המינרלים העשירים בעולם נמצאים בטריטוריות עוינות. בעוד שמדינות אחרות רואות באזורים כאלה סיכון בטחוני, סין דווקא רואה בהם הזדמנות. המטרה: לסייע לצמיחתה הכלכלית של סיןלכתבה המלאה >>>דרוש סופרמן כדי לנצח את ממשלת סין

סינים רבים שילמו בחייהם על הפיתוח הנדל"ני המואץ באימפריה. אבל אז הגיעה קין רונג, צעירה אמיצה ויצירתית, שהחליטה להשיב מלחמהלכתבה המלאה >>>


ארץ ההזדמנויות המאתגרות
רגע לפני שאתם אורזים מזוודות ומסתערים על הענק המתפתח, עצרו שנייה כדי ללמוד את השטח. הסינים אוהבים ישראלים, אלופים בהעתקות, מדלגים בין עבודות ולא יודעים לנהל. ועל הכל מנצחת הממשלהלכתבה המלאה >>>כשסין תשלוט בעולם

רבים סבורים שסין תחליף את ארה"ב כמעצמה הגדולה בעולם. עד מהרה תיראה התקופה שבה שלט המערב כשיהוק אנכרוניסטי, ומנדרינית תישמע מכל עבר. העתיד הזה, שמוצג לעתים קרובות בסרטי מדע בדיוני, קרוב יותר מתמיד. תשאלו את הפרשן הכלכלי מרטין ז'אקלכתבה המלאה >>>


פורצים את החומה הדיגיטלית

ככל שממשלת סין מגבירה את הצנזורה על אתרי אינטרנט, כך מוצאים הגולשים דרכים מתוחכמות יותר לעקוף אותהלכתבה המלאה >>>סין המפקדת נגד סין המרושתת / תומס פרידמן

אם סין תדחק את גוגל משטחה, אני ממליץ על שורט נגד המפלגה הקומוניסטית
לכתבה המלאה >>>


מנהיגיו הכלכליים של העולם צריכים לשנן היטב גם את סיפור ההיסטוריה של סין המודרנית. עלייתה הכלכלית למדרגת מעצמה נבנתה בסדרה של אירועים שלא כולם היו כלכליים דווקא. דנג שיאופינג, מנהיג סין ב-1978-1992, הבין שאי אפשר לחולל קפיצת מדרגה בחברה ענקית, מבוזרת וענייה כמו סין. הוא הוביל אותה לסדרת רפורמות זהירות, שהפכו את כלכלתה הריכוזית לכלכלת שוק. ב-32 השנה שעברו מאז תחילת שלטונו, זינק התמ"ג לנפש בסין מכ-200 דולר ל-6,500 דולר, במונחי שוויון כוח קנייה (המביאים בחשבון את כוח הקנייה של המטבע המקומי).

הטבח בכיכר טייננמן ב-1989, שבו נרצחו מפגינים על ידי חיילים של צבא סין, היה לכאורה נטול הקשר כלכלי, אך למעשה היה אירוע מכונן לכלכלה סינית. הטבח עורר מחאה עולמית, ואולם בהיעדר דרישה לסנקציות מצד מדינות המערב, הוא סימן את הדרך לקבלתה של סין לארגון הסחר העולמי כחברה שוות זכויות על במת הכלכלה העולמית.

מאז התקבלה לארגון הסחר העולמי בנובמבר 2001, צמחה כלכלת סין בקצב ממוצע של כמעט 10% בשנה, ולא ירדה מקצב של 8% למעט שני רבעונים בודדים - במשבר של 2008-2009. לפני כשבועיים דיווח הממשל בבייג'ין כי הכלכלה צמחה ב-10.7% ברבעון הרביעי של 2009, הקצב המהיר ביותר מאז 2007. 2009 הסתיימה בצמיחה של 8.7%, בעוד מדינות עשירות רבות סיימו אותה בנסיגה. הצמיחה המהירה נבעה בחלקה מהתמריצים הענקיים שהשקיעה הממשלה בכלכלה בעקבות המשבר הפיננסי, ואולם התוצאה היתה מרשימה ונחרצת יותר מבכל כלכלה בעולם.

אפשר לערער על הנתונים הסיניים. כלכלנים מסוימים טוענים כי במהלך איסוף הנתונים מהפרובינציות הרבות של סין נעשה ניפוח משמעותי כדי להציג צמיחה שתשביע את רצון הממשלה - ותעלה את קרנה של סין בעולם. אך כל מי שביקר בסין או צפה באולימפיאדת בייג'ין יעיד על הזינוק המדהים בריכוז העושר ובהתקדמות הטכנולוגית בערים הגדולות של המדינה. ממשלת סין, מצדה, אינה זקוקה להפגנות שרירים מסוג זה.

"ממשלת סין אמרה שאינה רוצה להיות המעצמה המובילה בעולם. סין תתרום לכל העולם, ואני מקווה שהעולם יכיר בכך", אומרת יאנג מיאן מיאן, נשיאת חברת מוצרי החשמל הענקית האייר. המקררים החסכוניים בצריכת חשמל ומכונות הכביסה שאינן דורשות שימוש באבקות כביסה מזהמות מאותתים מה חושבת סין על אחד האיומים הגדולים שעלולה להביא התקדמותה הכלכלית - הרס הסביבה. האייר, שנולדה כחברה ממשלתית והופרטה חלקית באמצעות הנפקה בבורסה, מקבלת תמריצים מממשלת סין כדי לפתח מוצרים ידידותיים וחסכניים. המעמד הבינוני הגדל בהדרגה לומד לאהוב את תרבות הצריכה שהמערב שיכלל לכדי אמנות, והרעיון שלכל משפחה סינית תהיה מכונית או שלל מוצרי חשמל זוללי אנרגיה בבית מדיר שינה לא רק מעיניהם של מחבקי עצים ושל פעילי גרינפיס, אלא מגם מעיניהם של מנהיגי סין.

חששות מפגיעה באיכות הסביבה לא ימנעו מסין להמשיך לשאוף לצמיחה כלכלית מהירה. בייג'ין מעריכה כי נדרשת צמיחה של 8% ויותר בשנה כדי לשמור על יציבות חברתית בסין. במלים פשוטות, כדי שייצור מקומות העבודה יעמוד בקצב גידול האוכלוסיה, נדרשת צמיחה עזה. לשם השוואה, כדי לשמר את התעסוקה בארה"ב נדרשת צמיחה של 3% בלבד - רף שהיא לא מגיעה אליו כעת.

ההיבטים הפוליטיים של פעילותה הכלכלית של סין - בתוכה ומחוץ לה - הם מעוררי תדהמה. אחד ממקרי המבחן החשובים ביותר שלהם הוא אפריקה. סין חתמה ב-2009 על חוזי כוח אדם בשווי של 33 מיליארד דולר באפריקה. ההשקעות הישירות שעשתה אינן ידועות בוודאות, שכן סין משתמשת במקלטי מס כתחנות ביניים לרבות מההשקעות שלה, אבל ידוע כי ב-2007 הגיעו 6% מההשקעות הזרות הישירות שלה לאפריקה. ההשקעות האלה משתלמות לסין מאוד, שכן אפריקה היא מקור המחצבים והאנרגיה הגדול ביותר שאינו מנוצל ביעילות רבה על ידי המערב או על ידי קרטל הנפט של אופ"ק. סין זקוקה לאוצרות הטבע של אפריקה כדי להזין את התעשייה הענקית שלה, את ענף הבנייה המטאורי ואת מכונת הצמיחה החזקה שלה.

"זה משהו מדהים", אומרת גולן. "סין מחליפה את המעצמות הקולוניאליות לשעבר, אם כי לא במוצרי איכות ולא בכסף מזומן - היא עושה עסקות ברטר. זה פותר המון בעיות. הסינים מוכנים לבוא ולעשות את העבודות השחורות ביותר - כל הדברים שקרן המטבע והבנק העולמי סוחבים שנים. לשפץ כבישים, לבנות מסילות ברזל, לעשות את ההשקעות בתשתית שמדינות אפריקה נאלצו לבקש במשך שנים מהקרן ומהבנק העולמי. סין היא כיום חלופה לכל דבר לארגונים האלה. יש נוכחות גם להשקעות של ברזיל, אבל אין ספק שהסינים שינו את פני המפה".

גולן, שאהבתה הגדולה לאפריקה והמומחיות הייחודית שלה בתחום זה תועדו בספרים, בכתבות אינספור ובאתר האינטרנט שלה - tamargolan.com - מתוודה שמעולם לא ביקרה בסין. המעורבות הסינית באפריקה עוררה את התלהבותה, לפחות בשנים הראשונות. "הצדדים החיוביים של ההתערבות הזאת יכולים להיות עצומים. הסינים שינו את פני הדברים. הם גמרו עם המונופול של הארגונים הבינלאומיים כמו קרן המטבע, שגרמו לנזק באפריקה. אנגולה היא אחת המדינות שבהן הפעילות הזאת הורגשה באופן המבורך ביותר. כשהבנק העולמי הקפיא את הפעילות שלו באנגולה - הם פשוט פנו לסין".

אנגולה קיבלה מסין הלוואות כנגד נפט שהיא מספקת לה. ההלוואות האלה ניתנו באמצעות חברות סיניות שבנו כבישים, מסילות רכבת, בתי חולים, בתי ספר ומערכות מים. "בהתחלה קיבלו את הסינים בזרועות פתוחות באפריקה", אומרת גולן. "לא אכפת להם לעשות דברים שלאיש במערב אין עניין בו. הם לא הציבו תנאים קשים בפני המדינות האפריקאיות. הם משתמשים בטכנולוגיות פשוטות הרבה יותר, שמתאימות לאפריקה.

"אין דבר שסין לא עוסקת בו באפריקה. הסינים הם אלה שבנו את הטנזאם - מסילת הברזל בין טנזניה למוזמביק. כולם התמלאו הערצה כלפי יכולת העבודה שלהם. הם מתמחים גם במשהו שאהוב על מנהיגי אפריקה - הם בונים מתקני ספורט גדולים, מבני ענק ואצטדיונים, במהירות שיא. מבנים פשוטים אבל מסיביים. ובכל פעם שיש ועידה בינלאומית ואיזה עריץ אפריקאי רוצה להראות את האצטדיון או את ה-maison du peuple (בית העם) - הוא פונה לקוריאה הצפונית או לסין. המבנים האלה מחזיקים מעמד, הם זולים ופשוטים".

באנגולה, שאירחה בחודש שעבר את גביע אומות אפריקה בכדורגל, הוקמו בלב השממה ארבעה אצטדיונים מרהיבים. הם נבנו על ידי חברות סיניות, שהשתמשו בפועלים סינים, בהשקעה של כמיליארד דולר.

מדהים לגלות כי בשנות ה-70 ניצבה סין בעמדה הפוכה לזאת שהיא נמצאת בה כיום מול אפריקה. בתקופה שבה מאגרי הנפט, הפחם ומינרלים אחרים שלה היו די והותר לכלכלתה, היא ביקשה הלוואה של 10 מיליארד דולר מיפן. יפן מימנה הקמת מסילות רכבת ותחנות כוח הידרו-אלקטריות בסין והעבירה לה טכנולוגיות, ובתמורה קיבלה משלוחים של נפט ושל פחם.

יכולתה של סין לייצר מוצרים זולים באיכות לא מלהיבה היתה הדבר שאיפשר לשיאופינג לקדם את מעמדה בזירת הסחר העולמית בעשורים הקודמים, אם כי כיום עושה סין צעדים ענקיים בתחום האיכות. באפריקה, שבה ל-70% מהאוכלוסיה אין גישה לאספקת חשמל סדירה, גם לפשטות הטכנולוגית יש יתרונות, ולא רק למחיר הנמוך. גולן מזכירה כמה מוצרים שרק ישראלים מבוגרים יכולים לזכור, כמו פרימוסים או פילטרים למים בשיטות הישנות. "כשהייתי שגרירה הייתי קונה את זה בפרוטות, במקום לקנות משהו מסובך שתלוי באספקת חשמל. אפילו אצלנו הגנרטור היה מפסיק לעבוד מדי פעם. בשווקים העממיים הגדולים באפריקה הכל הוא מתוצרת סין, והכל זול מאוד".

כושר העבודה האגדי של הסינים בא לידי ביטוי גם בתנאים הקשים של היבשת השחורה. "הסינים היו מוכנים לעבוד בתנאים קשים, שהמערביים לא מוכנים לשאת", אומרת גולן. "הם לא דורשים מכוניות ממוזגות, בתים עם מיזוג אוויר ומשכורות עתק כמו שהארגונים המערביים דורשים וגם החברות המערביות רוצות. הפועל האפריקאי לא מוכן לעבוד בתנאים של הסינים. כשצריך לסלול מסילת ברזל בתנאים כל כך קשים באפריקה, אין מי שיכול להתחרות בהם".

הפועלים הסינים הם יצוא חשוב של סין, לא פחות מהמוצרים שהיא מוכרת בשוקי אפריקה, ולא רק משום שהם עושים עבודה טובה עבור שליטי אפריקה. התעסוקה בסין היא אחד הגורמים המרכזיים ביציבות השלטונית. אבטלה ומחסור במזון הם שני הגורמים בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר לערער את היציבות החברתית במדינה שבה הממשל הטוטליטרי ריכוזי עד כדי כך שהוא שולט בריבוי הטבעי. ועבור סין, אפריקה היא שוק עבודה וגם פתרון לבעיה חברתית נוספת.

"יש המדברים על 3 מיליון סינים שעובדים באפריקה", אמרה גולן, תוך שהיא מקפידה לציין שאיש לא אסף נתונים מדויקים. "אין להם בעיה לייצא עובדים במחירים תחרותיים. מדובר בפועלים פשוטים ולא במנהלים. וגם באסירים".

אסירים סינים מוחזקים באפריקה במחנות עבודה פשוטים, בעלות נמוכה, ומקבלים סכום זעום עבור עבודתם. "זה משתלם יותר מהפועל האפריקאי, שהוא הרבה יותר בעייתי ודורש יותר", אמרה גולן.

בין אם מדובר בעובדים חופשים או באסירים, לפועלים הסינים - שהסטריאוטיפ שלהם בישראל מציג אותם כעובדים שקטים, הנמנעים משתייה מופרזת או מהתנהגות פרועה - יש שם טוב גם באפריקה, ולא רק בגלל חריצותם. "הם נחשבים לצייתנים. הם מתנהלים במערכות סגורות לגמרי, לא מתערים בכלל באוכלוסיה - וכך כל בעיות הזנות והאיידס לא נוגעות בהם", אמרה גולן.

כבר בתחילת השיחה עמה מציינת גולן שלסינים יש שני יתרונות עיקריים באפריקה. הראשון - הם זולים. השני - הם משלמים שוחד. ברומא, התנהג כרומאי. אבל השוחד הוא רק קצה הקרחון של ההיבטים השליליים של המעורבות הסינית באפריקה.

"בתחילה בירכתי על המעורבות שלהם. הם העמידו במקום את הארגונים הנפוחים - במיוחד את קרן המטבע שעשתה את כל השגיאות האפשריות והורידה מדינות באפריקה על הברכיים. אבל כיום אני רואה גם את ההיבטים הבעייתיים - העבודה הזולה פוגעת במקומיים, ולסינים כלל לא אכפת מההיבט החברתי במדינות שבהן הם פועלים, מהמשטרים הבעייתיים. זכויות אדם לא מעניינות אותם. למשטר עריץ יש עבורם יתרון גדול. הם אדישים לדגלים שאנחנו, המערביים, מניפים: זכויות אדם, דמוקרטיה, שקיפות בתקציבים. מדינות המערב שפעלו באפריקה השתמשו בנשק הכסף כדי לדרוש דמוקרטיה".

הן אמנם נכשלו בכך, אומרת גולן, אבל סין נוקטת עמדה פוליטית בהתאם לצרכים הכלכליים שלה. "אי אפשר להעביר באו"ם החלטה על סנקציות אפילו נגד סודן, שהיא מדינה מנודה, בגלל הווטו הסיני. ומדוע סין מטילה וטו? מכיוון שהסינים רוכשים מסודן כמויות גדולות של נפט".

הצפת אפריקה בכוח אדם סיני זול לא איחרה לעורר תגובת נגד. "הבעיות הראשונות התעוררו במדינות כמו זמביה ושכנותיה במזרח היבשת, שפתחו את שעריהן רחב מדי ובבת אחת. הסינים יצרו תחרות לא הוגנת בשוק העבודה, כמו שהם עושים דאמפינג (הצפת השוק בסחורה זולה כדי לדחוק תחרות) בכל דבר. ואז הפועלים האפריקאים אמרו שהאנשים הפשוטים מפסידים עבודה. זה עורר קולות מחאה חלשים ביותר, אבל הקולות התחילו להתעורר".

קשה לגנות את מעשיה של סין באפריקה: היא בנתה כבישים באתיופיה ובמוזמביק, בתי ספר ובתי חולים בליבריה, אוניברסיטאות בקונגו ומסילות רכבת באנגולה ובטנזניה. ההשקעה הזאת עוררה חלקים שלמים באפריקה שהמערב ניסה להפיח בהם חיים ללא הועיל במשך עשורים. אך סין פועלת בעוד מקומות בעולם כדי להבטיח אחיזת יד ודריסת רגל כלכלית. התוצאה (ראו כתבה בעמוד 18) מעוררת השתאות ופלצות גם יחד. סין לא ירתה ולו כדור אחד כדי לכבוש לעצמה חלקי אדמה יקרים בעולם. המעצמות הקולוניאליסטיות שכבשו את אפריקה ואת אסיה במאות הקודמות היו בוודאי מתמלאות קנאה.

המודל הסיני המצליח - שהוכח מחדש במשבר הגדול של 2008, שאותו צלחה סין בקלות - עשוי לשלוט במאה הנוכחית. "אפשר לשאול אם השינוי במאזן הכלכלי בין מזרח למערב יגרום לשינוי בדרך החשיבה על מדיניות כלכלית. המערב לא ימהר לחקות את הגישה הזו, אבל המעבר מהשפעתה של קבוצת G8 (שמונה המדינות המתועשות) לקבוצת G20 (שכוללת גם את הכלכלות המתעוררות הגדולות, שביניהן סין) מעניק למדינות המתפתחות קול רם יותר בסדר הכלכלי העולמי", אומר דיוויד לובין.

בסופו של דבר, ההלוואות שהעניקה סין לאפריקה נעשו בתמורה לקבלת סחורה רבת ערך שאפשר למשש בידיים - נחושת, נפט, מינרלים. היקף ההלוואות היה זעום ובטל בשישים לעומת ההלוואות שהעניקה סין לכלכלה היחידה שעדיין עולה עליה - ארה"ב. סין מחזיקה כיום באג"ח של ממשלת ארה"ב בשווי של 935 מיליארד דולר, לפי נתוני משרד האוצר של ארה"ב לנובמבר 2009 - רבע מכלל האחזקות הזרות הגדולות באג"ח אלה. ההלוואות לא מגובות על ידי כל נכס ממשי חוץ ממלתה של ממשלת ארה"ב. זה אומר המון על יחסי הכוחות בין סין לבין ארה"ב והעולם כולו. "כשתלויים בנושה, נכנעים לו", אמר לובין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker