רשת המלונות הייאט של משפחת פריצקר מתכננת רכישות של מלונות בערים מרכזיות ברחבי העולם

הרשת, שהפכה לחברה בורסאית בנובמבר, עשוי אף לרכוש מותג מלונות, אמר המנכ"ל בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל"

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשת המלונות הייאט (סימול H), אשר הפכה לחברה בורסאית בחודש נובמבר ונמצאת בשליטת משפחת פריצקר משיקגו, מתכננת לבצע רכישות של מלונות בערים מרכזיות ברחבי העולם בניסיון להרחיב את פרישתה, אמר מנכ"ל החברה בראיון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". כך למשל, ציין הג'ורנל, יש לרשת שני מלונות בלבד בלונדון, שלושה בפאריס, ושניים בניו יורק.

הייאט הפכה לחברה בורסאית בחודש נובמבר לאחר שגייסה 950 מיליון דולר בהנפקה הראשונה לציבור - ה-IPO השלישית בגודלה בארה"ב בשנת 2009. משפחת פריצקר, אחת המשפחות העשירות בארה"ב, מכרה במסגרת ההנפקה 38 מיליון מניות קלאס A של הייאט במחיר של 25 דולר למניה - קרוב לקצה העליון של טווח מחיר היעד של 23-26 דולר. ההנפקה כללה מכירה של מניות קלאס A בלבד של הייאט, אשר מעניקות רק עשירית מזכות ההצבעה של מניות קלאס B, בהן תמשיך משפחת פריצקר להחזיק. לפני ההנפקה, החזיקה משפחת פריצקר ב-85% ממניות הייאט, ותמשיך להחזיק בשליטה בחברה גם לאחר ההנפקה.

משפחת פריצקר, השותפה של משפחת עופר בחברת שיט התענוגות רויאל קריביאן, ייסדה את רשת מלונות הייאט בשנת 1957. החברה הפכה לחברה בורסאית החל משנת 1962, בטרם משפחת פריצקר שבה והפכה אותה לחברה פרטית בשנת 1979.

בשנת 2007 מכרה המשפחה נתח כ-15% ממניות החברה תמורת מיליארד דולר. בין הרוכשים היו בנק ההשקעות גולדמן סאקס (7.5%) וחברת ההשקעות מדרון קפיטל (6.1%), הנמצאת בשליטת רוב וולטון, יו"ר ענקית הקמעונאות וול-מארט.

רשת הייאט מפעלה 413 מלונות ברחבי העולם, הכוללים כ-120 אלף חדרים, ומעסיקה 46 אלף עובדים. החברה רשמה הפסד נקי של 31 מיליון דולר בשלושה הרבעונים הראשונים של השנה, וירידה של 17% בהכנסות, ל-2.4 מיליארד דולר.

פני פריצקר, בת המשפחה, שימשה כמגייסת הכספים הארצית הראשית של מטה ברק אובמה במהלך מסע הבחירות שלו. בהמשך עלה שמה כמועמדת לשמש בתפקיד שרת המסחר בממשל, אולם בסופו של דבר העדיף אובמה מועמד אחר.

בשנים האחרונות, מאז פרוץ משבר משכנתאות הסאבפריים בארה"ב, טענו מומחי בנקאות ועיתונאים כי משפחת פריצקר היתה האחראית על יצירת המשבר בשוק הסאבפריים בארה"ב, וכי בנק סופיריור - בנק הלוואות באזור שיקגו שהיה בשליטת משפחת פריצקר - היה חלוץ בתחום של מכירת אג"ח מגובות משכנתאות סאבפריים, אשר היו אחראיות ליצירת המשבר בשוק המשכנתאות בארה"ב.

סופיריור נסגר בקיץ 2001 בהוראת רשויות הבנקאות בארה"ב לאחר שנמצא אשם במדיניות הלוואות לוקה, פיקוח לא נאות על עובדים וניהול חשבונות לא תקין. משפחת פריצקר שילמה עוד קודם לכן לרשויות בארה"ב קנס של 100 מיליון דולר והסכימה לשלם 335 מיליון דולר נוספים, ללא ריבית, על פני תקופה של 15 שנים, על מנת להימנע מעונש בגין קריסת הבנק. בעלי חשבונות בבנק לא היו כה בני מזל, וכ-1,400 בעלי פיקדונות איבדו את מרבית חסכונותיהם. קריסת הבנק עלתה לחוסכים ולקופת האוצר האמריקאי כחצי מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker