וורן באפט ניצח בהתערבות העשור עם קרנות הגידור - ונערות זכו במיליונים

בימי המשבר הפיננסי התערב "האורקל מאומהה" עם קרן הגידור פרוטז'ה כי השקעה במדד המניות S&P 500 תניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה בקרנות גידור במשך 10 שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לפני עשור, בראשיתו של המשבר הפיננסי העולמי, התערב המיליארדר וורן באפט עם קרן הגידור פרוטז'ה פרטנרס על מיליון דולר כי השקעה במדד המניות S&P 500 בארה"ב תניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה בקרנות גידור בפרק זמן של 10 שנים מסוף שנת 2007.

המשקיע האגדי בחר בהשקעה בקרן הנאמנות טוטאל ריטרן S&P 500, העוקבת אחרי המדד באותו שם, ואילו מנהלי פרוטז'ה בחרו בחמש קרנות לניהול קרנות גידור.

כעת, לאחר שתקופת ההתערבות הגיעה לסיומה ב-31 בדצמבר 2017, התברר כי "האורקל מאומהה" השיג נצחון מוחץ.

לפי העיתון "וול סטריט ג'ורנל", הקרן שעקבה אחרי מדד S&P 500 הניבה במהלך 10 השנים תשואה שנתית ממוצעת של 7.1%, בעוד שסל הקרנות שבחרה פרוטז'ה השיג באותה התקופה תשואה שנתית ממוצעת של 2.2%.

וורן באפט
וורן באפטצילום: רויטרס

באפט טוען זה שנים כי התשואות שמניבות קרנות הגידור אינן מצדיקות את דמי הניהול הגבוהים שהן גובות, והכריז בעבר כי ישמח להוכיח את טענתו באמצעות התערבות עם כל מי שיסכים על כך שקרן על מדד S&P תניב תשואה גבוהה יותר מקרן גידור לאורך 10 שנים.

בקיץ 2007 נענה לאתגר אחד מבעלי פרוטז'ה, טד סיידס, והשניים הסכימו על תנאי ההתערבות. באפט ופרוטז'ה העמידו סכום של 320 אלף דולר כל אחד, ובתום תקופת ההתערבות - כאשר סכום ההשקעה צפוי היה להגיע לכמיליון דולר - יתרום המנצח את הכסף לקרן צדקה לבחירתו.

באפט הודיע כי יתרום את סכום הזכייה לסניף העיר אומהה של "גירלז אינק" (Girls Inc), ארגון שלא למטרות רווח שמתמקד בחיזוק נערות בקהילה. הארגון מסר כי כספי הזכייה ישמשו להפעלת תוכנית דיור מעבר עבור 16 נשים צעירות שגדלו אצל משפחות אומנות.

סכום הזכייה גם גבוה יותר ממיליון הדולר הצפויים, לאחר שבאפט ופרוטז'ה הסכימו להגדילו ב-2012 על ידי רכישת מניות של ברקשייר התאוויי כחלק מההתערבות. שווי מניות אלו מסתכם כעת בכ-2.2 מיליון דולר, דיווח הג'ורנל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום