"טראמפ שיחרר את היצר החייתי של החברות בארה"ב"

גל של אופטימיות שוטף את עולם העסקים האמריקאי, ובא לידי ביטוי בהשקעות ובמשרות חדשות. האם העלאות השכר המיוחלות בדרך?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ בשיחת ועידה עם כתבים לכבוד חג המולד, היום
טראמפ בשיחת ועידה עם כתבים לכבוד חג המולד, היוםצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

גל של אופטימיות שוטף את העסקים בארה"ב, והוא מתחיל להיתרגם להשקעות חדשות במפעלים, ציוד ושדרוג מפעלים קיימים; הגל הזה מעניק רוח גבית לצמיחה הכלכלית, מאיץ היווצרות של משרות חדשות – ואפילו עשוי סוף סוף להביא להעלאות משמעותיות בשכר.

ראשי עולם העסקים להוטים לקראת קיצוצי המסים שייכנסו לתוקף השנה, אבל תחושת הביטחון החדשה נבעה במקור מהקלת הרגולציה של ממשל טראמפ – לא משום שדה-רגולציה עוזרת לחברות לחסוך כסף, אלא משום שהממשל גרם למנהלים להאמין כי אין רגולציה חדשה באופק.

התשואות של מנהלים בכירים לממשל טראמפ קשורות בעיקר לאג'נדה הכלכלית שלו. מנהלים בכירים רבים העבירו ביקורת פומבית על גישתו של טראמפ לנושאים חברתיים ותרבותיים, כולל תגובתו למצעד של הלאומנים הלבנים בשרלוטסוויל והחלטתו לסגת מהסכמי פריז.

יש מעט עדויות היסטוריות לקשר בין רגולציה לצמיחה. תומכי הרגולציה אומרים כי לחוקים יכולה להיות השפעה חיובית על הכלכלה בטווח הארוך, ולשמור על חברות מפני הפרות שיכולות לעלות להן כסף.

ניתוחים של עלות-תועלת בדרך כלל לא בוחנים את השפעת הרגולציה על השורה התחתונה של עסק מסוים בתקופה של כמה חודשים, אלא השפעה רחבה יותר על צרכנים, על הסביבה, בריאות הציבור וקריטריונים אחרים שיכולים לצוץ על פני תקופה של כמה שנים או עשורים.

אבל בממשל ובקהילת העסקים יש תפישה ששנים של רגולציה חדשה – פיננסית, סביבתית ועוד – שהכתיב ממשל אובמה, פגעו בהשקעות וביצירת מקומות עבודה חדשים, וכי גישתו של טראמפ שיחררה את "היצר החייתי" של חברות שאגרו כסף בשנים שלאחר המשבר הכלכלי של 2008.

יש תעשיות שיוכלו ליישם קיצורי דרך שלא יכלו לעשות תחת המדיניות של ממשל אובמה. תעשיית הפחם, למשל, לא תצטרך לחשוש מרגולציה, שכבר שונתה על ידי הקונגרס והנשיא, שהגנה על נחלים מפני דליפות ממכרות.

למעשה, רק כמה חוקים של הממשל הפדרלי באמת בוטלו מאז עלייתו של טראמפ לשלטון. אבל הנשיא הכריז שהקלת הרגולציה תהיה תמה מרכזית בכהונתו. כבר ביום ה-11 לכהונתו, טראמפ חתם על צו מינהלי "להורדת רגולציה וריסון עלויות רגולטוריות", הכולל את התנאי כי כל רגולציה חדשה צריכה להיות מקוזזת עם שני חוקים קיימים – שיבוטלו.   

גישת הממשל גרמה לחברות קטנות וגדולות לחגוג. ועם קיצוצי המסים הקרבים והשיפור הכללי בכלכלה, בארה"ב ובעולם, כלכלנים מעדכנים את תחזיות הצמיחה כלפי מעלה. אפילו לפני שהובהר כי הרפובליקאים יעבירו רפורמת מס נרחבת, הוצאות ההון עלו באופן ניכר לשיעור שנתי של 6.2% במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של השנה שעברה. גם סקרים שבוחנים את ההוצאות המתוכננות מראים כי צפויה עלייה בהוצאות.

טראמפ התרברב במסיבת עיתונאים בחודש שעבר כי ביטל 22 תקנות על כל תקנה חדשה שהעביר – 67 ביטולים, לעומת שלוש תקנות חדשות. גורמים בממשל אמרו בחודש שעבר כי מאז ינואר 2017 הסוכנויות הפדרליות עיכבו, נסוגו או הקפיאו כמעט 1,600 תקנות מתוכננות.

"הדבר המשמעותי שנמצא ברקע הדברים הוא צמיחה גלובלית מסונכרנת שמרוממת את מצב הרוח הכללי, מטוקיו ועד ניו יורק", אומר מארק זנדי, כלכלן ראשי בסוכנות מודיס בווסט צ'סטר, פנסילווניה. "הכלכלה העולמית כולה נמצאת באותו הלך רוח, בפעם הראשונה זה עשור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker