יפן מתפוררת ומהר

ארץ השמש העולה מובילה בתחום אחד: בסחרור מטה

פנחס לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אין דרך טובה יותר לתאר את מה שקורה בשוקי המניות בעולם בימים האחרונים, מאשר לחזור על הביטוי של ריצ'רד ראסל, "השמעון פרס של הפרשנים", שעדיין כותב ניוזלטרים בגיל 86: הם מתפוררים בפני עינייך. אמנם נכון, ראסל אינו לבד בדעתו באשר למה שצפוי בשווקים ובמשק האמריקאי (וממילא העולמי) - אבל הוא נשאר המאסטרו של המילים.

גם השוק הישראלי מתחיל להיות מושפע, אבל בינתיים הוא מתנהג כמי שנגרר אחרי השווקים הגדולים.

לעומת זאת, מי שמובילה את תהליך ההתפוררות זו יפן. כשלעצמו זה מתבקש, לאור העובדה שהין ממשיך לטפס כנגד כל המטבעות, ואף חצה אתמול (שלישי) את רמת ה-84 ין לדולר ושבר בדרך שיא של 15 שנה. הבוקר הין הספיק לחזור מעל ל-84 ין לדולר.

לעת עתה, כל השמועות והדיבורים על אודות התערבות מצד הרשויות לבלום את עלייתו לא משפיעים עליו בינתיים. על רקע חוזקו של הין, הפגיעה בכלכלה היפנית מוטת היצוא מעמיקה - ובמיוחד בקונצרנים הגדולים, המרכיבים את מדדי המניות העיקריים.

כתוצאה, ראינו אתמול שבר קריטי במדד הניקיי:

1. ירד אל מתחת ל-9,081 נקודות, ובכך קבע רמת שפל חדשה ל-12 החודשים האחרונים

2. חלף גם על פני רמות השפל של יולי ומאי 2009 (9,050 ו-9,038 בהתאמה)

3. ירד אל מתחת ל-9,000 נקודות, שהיא כמובן ציון דרך אופטית ו'פסיכולוגית', וסגר את היום ברמה של 8,995.

היום, על רקע המשך התחזקות הין, לא רק שמדד הניקיי לא תיקן - ואף לא ניסה לתקן - הוא אישר אותו בגדול בכך שירד בעוד 150 נקודות, והגיע לרמה של 8,845.

מדד הניקיי, 12 חודשים האחרונים מקור: אתר TheMarker

התרשים מבליט את חשיבות הפריצה למטה והשבר המצטבר מהבחינה הטכנית. אבל תרשים זה מציג רק את מה שניתן לכנות עכשיו בתור ניסיון ההתאוששות הכושל של 2010. המצב גרוע בהרבה, כפי שעולה בבירור מגרף ארוך-טווח יותר כגון התרשים השני שמציג את התמונה ל-3 השנים האחרונות, כלומר מאז תחילת המשבר בארה"ב.

מתברר שהניקיי הגיע לרמה הנמוכה ביותר שנצפה למדד זה מאז אפריל 2009. בהקשר זה כדאי לציין שהאזור של 9000-8500 הוא 'צפוף', מפני שהמדד התבסס שם לאחר הזינוק שביצע מרמת השפל של סוף תקופת המפולת של 2008-2009: רמה של 7,054 שנרשמה ב-10 למארס 2009, ושהיוותה גם רמת שפל של יותר מ-20 שנה, כלומר מאז תחילת הבועה הגדולה בבורסה היפנית.

מדד הניקיי, אוגוסט 2007 - אוגוסט 2010 מקור: אתר TheMarker

אולם מצבה של יפן היום גרוע ממצבה באביב 2009 מכל הבחינות החשובות - פוליטית, כלכלית, פיננסית וכמובן דמוגרפית. מאין תבוא עזרה? המשק האמריקאי הולך ודועך, כפי שמעידים כל הנתונים המתפרסמים. גם בסין יש האטה.

על רקע כל הדברים, התחום הבולט בו נשאר ליפן מעמד מוביל בעולם הוא בסחרור למטה של הבורסות, שהולך וצובר תאוצה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker