מי צריך 20 יורו כשיורד גשם?

מרוב שאנחנו חוששים מתקלות, אנחנו מבטחים עצמנו לדעת

ריצ'ארד קווסטCNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד קווסטCNN

השבוע החלטתי לזנוח את השווקים, הכלכלות והמיתון הגדול. זהו אוגוסט, והחצי הצפוני של כדור הארץ מתחיל חופשה ארוכה בת חודש, לכן אני מקדיש את תשומת לבי הפעם לענייני חופשות.

ביטוח נגד מזג אוויר הוא אמנם לא דבר חדש. אתרי סקי ביטוח מזמיני חופשות נגד כמות דלה מדי של שלג במשך שנים; מארגני אירועים ופסטיבלי המתרחשים באוויר הפתוח לרוב יבטחו את עצמם נגד העלויות הכרוכות בביטוח האירוע בגלל גשם. אך זאת הפעם הראשונה שבה שמעתי על ביטוח המבטיח פיצוי במקרה שהשמש לא זורחת!

אני אחד מהאנשים שאותם באמת ניתן לכנות "סוגדים לשמש". הרמז הדק ביותר למזג אוויר רע גורם לענק קודר במיוחד להיווצר מעל לראשי. רק האפשרות של אובדן יום בחוף הים עשויה להפוך אותי לרגזן. כשנפשתי פעם בסידני, ביליתי שעות בשיחות טלפון עם המרכז המטאורולוגי בניסיון לברר מתי תחלוף כבר סופת קיץ שהתרחשה באותה עת, וכמעט התחננתי בפניהם, כאילו היתה להם יכולת כלשהי לשלוט בעניין. אך אפילו אני לא יכול לראות את הטעם בפוליסת ביטוח כמו זו של לופטהנזה.

אתם בחופשה, השמש לא זורחת ויורד גשם. אין באפשרותכם לעשות יותר מדי בקשר לזה, חוץ מלמצוא משהו אחר לעשות. הידיעה שאתם מקבלים 20 יורו חזרה לא הולכת לשנות הרבה.

באופן מעשי, 20 יורו לאדם עשויים לסייע לכם לשלם על איזו אטרקציה יקרה להפליא עבור הילדים שמתקיימת במקום סגור, ושממנה קיוויתם להימנע. או שהסכום יכול לסייע לכם לרכוש עבורם ספרי איור וצעצועים ולהשתיק אותם. אך האם באמת הפכנו לכל כך פתטיים, שאנחנו לא יכולים פשוט לומר "השמש לא זרחה, אבל נהניתי מהחופשה שלי בכל זאת. קראתי ספר, הלכתי למוזיאון וראיתי איך המקומיים חיים"?

והדבר לא קשור רק למזג האוויר. בעבר היו חברות התיירות מוכנות גם לערב גורמים סובייקטיוויים, כמו האם נהניתם מחוויית הטיול. ב-2004, בריטיש איירווייס ניהלה קמפיין שבמסגרתו הבטיחה ללקוחות שינה טובה. אם לא הצלחתם לתפוס תנומה מספקת באחת מטיסות הלילה ללונדון, הובטח לכם כי תקבלו בטיסה הבאה שדרוג למחלקה ראשונה.

אני כבר יכול לראות כיצד פוליסות ביטוח עתידיות יבטיחו למנהלים לחוצים תשלום אם הם לא יגיעו הביתה רגועים. או אולי פוליסה שתגן עליכם מהאפשרות שתינוק יישב במרחק של עד חמש שורות ממכם במחלקת עסקים? או ביטוח שישלם לכם כאשר מקומכם במטוס אינו משודרג...האפשרויות להונאה הזאת הן אינסופיות.

בסופו של דבר, חיים וסכנה הולכים יד ביד. אי אפשר ליהנות מאחד בלי שהשני יתלווה אליו. לעיתים יש להתרחשויות הטבעיות של החיים להתרחש. במקרים כאלה, המבחן הטוב ביותר הוא מה אתם עושים כשהגשם יורד - ולא האם קיבלתם פיצוי כספי בגלל זה.

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו החדשה, "Quest Means Business", משודרת מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker