שרי בלייר: "אפשר להיות פמיניסטית מוצהרת גם עם חזייה"

היא סולדת מגינוני מלכות, שוקלת כל מלה בקפידה ונמנעת מפרובוקציות ■ שרי בלייר, האשה שהסעירה את בריטניה, חוזרת לבמה הציבורית מפוכחת ומפויסת ■ המטרה: לסייע לנשים לכבוש את עולם העסקים ■ הסיבה: הן פשוט טובות יותר ■ ראיון עם הגברת בלייר, בלי מלה על טוני. כמעט

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

"אז איפה המכונית שלך?", פנתה אלי שרי בלייר בחביבות והחלה צועדת במרץ לעבר מגרש החנייה. בלעתי את הרוק במהירות ותהיתי מה לעשות. הלימוזינה המפוארת שברשותי היא פורד פוקוס 2005, שכבר מזמן לא פגשה את מתקן השטיפה. יום קודם התפלשה כלבתנו שופעת השיער על המושב האחורי, והמושבים הקדמיים היו ספוגים בכתמי מיץ ובפירורי במבה. חיוורת הצבעתי על המכונית, ומאיה המסורה שליוותה אותנו באותו יום התנדבה ברוב תושייה להיות הנהגת. בלייר לא היססה לרגע. האשה שבילתה עשר שנים ברחוב דאונינג, שמסתובבת בין שועי עולם, שמספרת על ביל ועל הילרי כאילו הם יוסי וחנה מהשכונה, פתחה את הדלת האחורית בנונשלנטיות, התיישבה, נחגרה ויאללה, יאללה - זאת המלה היחידה שהיא יודעת בערבית. ואכן, תוך שניות, ישבנו בלייר ואני במושב האחורי של הטרנטה בראיון קרוב במיוחד.

"הדבר הבא בכלכלה העולמית הוא womenomics - כלכלת נשים", שוטחת בלייר את משנתה. "מחקרים מוכיחים שתרומת הנשים לכלכלה העולמית יכולה להיות גבוהה יותר מתרומתה של כלכלת סין או הודו. צריך רק להוריד את החסמים. את יודעת שעל פי מחקרים, נשים מחזירות למשק הבית 90% מהכנסתן בעוד גברים מחזירים רק 30%-40%? אשה בעלת הכנסה פירושה חינוך נכון גם לדורות הבאים.

"המשבר העולמי הנוכחי הוא גברי בעיקרו. לצערנו, את רוב התפקידים הבכירים ממלאים עדיין גברים. בארה"ב רק אשה אחת מעשר היא מנהלת בכירה, והפער במשכורות גדול מאוד. אם אהיה אופטימית, אומר שהעולם זקוק כיום יותר מתמיד לשילוב נשים במעגלי העבודה והיזמות העולמיים. אם אהיה ריאלית, אומר שהעולם עוד לא יודע את זה".

בלייר לא רק מדברת על העצמה נשית, היא גם עושה. לפני שנתיים היא הקימה את קרן שרי בלייר, ומאז היא מגייסת מיליונים מאנשי עסקים ברחבי העולם למען פרויקטים התומכים בהעצמה כלכלית של נשים.

היום שבו הצטרפתי אליה החל במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו, שם השיקה בלייר תוכנית לימודים ייחודית שהקרן תרמה לה יותר ממיליון שקל. הכסף מיועד לחינוך למצוינות של 22 סטודנטיות לכלכלה ולמינהל עסקים מהמגזר היהודי והערבי. כדי שאיש לא יחשוד שבלייר מצדדת באחד הצדדים, היא מקפידה, גם אם לא במוצהר, על חלוקת משאבים מדויקת: מנהלי המכללה, למשל, קיבלו הוראה ברורה שבפרויקט ישתתף מספר זהה של סטודנטיות יהודיות וערביות.

מיד לאחר הביקור בגליל המערבי, יצאה בלייר לשכם ולרמאללה, שם היא מקדמת פרויקטים מקומיים לסיוע לנשים המבקשות להקים עסקים קטנים. "הפרויקטים שונים במהותם", היא מסבירה. "בישראל אנחנו תורמים לחינוך אקדמי למצוינות. כשבדקנו מה הנשים הפלסטינאיות רוצות, הן ביקשו בעיקר ייעוץ בסיסי יותר".

הסטודנטיות הערביות שמקבלות את המלגה לא הולכות לצבא. לא חשבתם לדרוש שהן יתרמו לקהילה כתנאי לקבלת המלגה?

"זאת לא ממש אשמתן, נכון? אף אחד לא נותן לבנות ערביות לשרת בצה"ל. אחד הדברים שהתוכנית מעודדת הוא תרומה אינטנסיבית לקהילה. אני מאמינה בכל לבי שעסק נהפך לרווחי יותר אם הוא משולב בצרכי הקהילה ותורם להם. זהו רעיון חברתי וכלכלי כאחד, שהן ילמדו ויישמו, בין אם בעסקים שלהן ובין אם בארגונים שבהם הן ישתלבו בעתיד".

האופנה השולטת כיום היא מיקרופייננס - הלוואות קטנות לעסקים זעירים. זה גם הכיוון שלך?

"לא. הקרן שלי לא ממש מממנת עסקים קטנים, אלא מסייעת בדרכים שונות לנשים לעזור לעצמן להיות עצמאיות יותר ברמה הכלכלית. כל מקום ודרישותיו".

פה גדול, דעות מביכות

בלייר נחשפה לעין הציבורית כאשתו של טוני, שניהל קריירה פוליטית ארוכה במפלגת הלייבור. הוא היה דובר המפלגה בעניינים שונים, שר בממשלת הצללים שלה ולאחר מכן שר העבודה ושר הפנים. ב-1997, כשהוא בן 43, נבחר בלייר לראש הממשלה - ונהפך לראש הממשלה הצעיר ביותר מאז 1812. לאחר שעזב את דאונינג 10 ב-2007, הוא מונה לשליח הקוורטט למזרח התיכון. באחרונה התמודד על תפקיד נשיא האיחוד האירופי, אך פרש זמן קצר לפני ההכרעה בעניין.

לפני כמה חודשים הודיעה בלייר כי היא מתכוונת להיות מעורבת בקמפיין של הלייבור בבחירות הקרובות, שייערכו באביב.

התחזיות צופות כי המפלגה שלך לא תישאר בשלטון.

"הצטרפתי ללייבור בגיל 16, עברתי עם המפלגה הזאת דרך ארוכה ואני מתכוונת לסייע גם הפעם. אם ראש הממשלה גורדון בראון ירצה אותי, אשמח לעשות כל מה שיבקשו. לכל אנשי התחזיות אני מזכירה: זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה. ללייבור יש הרבה מאוד זכויות, ואני משוכנעת שהעם הבריטי יתעשת ויבין את זה עד שיגיע לקלפי".

בני הזוג בלייר משכו תשומת לב רבה בגלל הסגנון הצעיר והידידותי שלהם. לא רק טוני זכה לככב באור הזרקורים, אלא גם אשתו. לא פעם אמרו עליה כי היתה יכולה למלא את התפקיד של בעלה לא פחות טוב ממנו, ובמקביל האשימו אותה כי היא עושה הון משמו. היא יצרה לעצמה תדמית של אשה בעלת פה גדול במיוחד, ולא חסכה את דעותיה העצמאיות (והמביכות לעתים) מאיש.

מפגש עמה מגלה שהיא אולי כל אלה, אבל בעיקר אשה נחמדה במיוחד. החום שהיא מקרינה, ההומור והנכונות לחבק ולנשק כל מי שנקרה בדרכה, עשויים להתפרש בתחילה כעוד טקטיקה של פוליטיקאית משופשפת. שהות קצרה בחברתה משכנעת כי כוונותיה כנות, וכי אופיה רחוק מאוד מהקרירות הבריטית המפורסמת.

יש לה, למשל, לחיצת יד ייחודית: היא מושיטה את יד ימין לאדם שמולה, וברגע שהידיים נפגשות היא מניחה את יד שמאל ברכות על שתיהן. כך היא עומדת, עשר שניות או דקות ארוכות של שיחה, כששתי כפות ידיה חובקות את ידו של הדובר. עשרות פעמים ראיתי אותה משתמשת בטכניקה הזו במהלך יום אחד, והתוצאה היא תמיד אותה תוצאה - האדם שעומד מולה נמס. מובן מאליו שזה עובד טוב יותר במקומות שבהם מעריצים אותה ממילא, כמו בישראל - ובעיקר כשהיא נושאת באמתחתה צ'ק שמן כתרומה.

הרקע של בלייר מוזכר פעמים רבות בשיחה. היא נולדה לפני 54 שנה כשרי בות' בעיירה בארי שבמרכז בריטניה, להורים שהיו אנשי תיאטרון ונדדו ממקום למקום. כשהיתה תינוקת היא הועברה יחד עם אחותה להורים של אמה, וסבתה נהפכה לגורם הדומיננטי בחייה. הגברים בחייה, כמו אביה וסבה, לא היו דומיננטים במיוחד, כך שבלייר גדלה בסביבה מטריארכלית חזקה.

"בבית לא היו אמצעים רבים", היא מספרת. "סבתא שלי עבדה במכבסה ובניקיון, ולא היתה יכולה להישאר אתנו כי סבא לא תמיד הביא פרנסה. לא הכרתי את האפשרות של אמא שלא עובדת. לא היתה אופציה כזו בכלל".

את רוב שנות הלימודים היא העבירה בבתי ספר של מנזרים, שם חונכה על ידי נזירות קתוליות, שקיבלו תפקיד מיוחד בחייה. ילדותה ונערותה עיצבו עיקרון בסיסי באישיותה: אשה צריכה להיות חזקה ועצמאית. במשך השנים שבהן היתה עורכת דין מצליחה, היא הרוויחה יותר מבעלה הפוליטיקאי.

"תמיד אמרו לי - 'שום דבר לא צריך לעצור אותך, את יכולה לעשות הכל'", היא נזכרת. "זאת דרך טובה לייצר ביטחון עצמי ועמידות בפני מכשולי החיים. למרות הדלות והקושי, לכולם היה ברור שאקבל השכלה טובה שתעזור לי לפרוץ קדימה. לכן ברור לי שהשכלה מכל סוג תעזור לקדם את העולם, בעיקר מכיוון שהסטטיסטיקה מוכיחה שבחלקים גדולים של העולם הנשים משכילות פחות. כשבודקים את שיעור האנאלפבתיות בעולם, מגלים ש-70% ממנה הוא של נשים".

"פמיניסטיות לא שונאות גברים"

פמיניזם אינו מלה גסה בעיני בלייר, אם כי לא מדובר באשה לוחמנית במיוחד. "לשרוף חזיות?", היא שואלת בחיוך. "אלוהים, לא! אולי כשהייתי צעירה הייתי יכולה לעשות את זה, אבל בגילי המתקדם אני לא יכולה להרשות לעצמי לוותר על פריט חשוב כל כך. אפשר להיות פמיניסטית מוצהרת גם עם חזייה".

היא פועלת בגאון למען נשים אך "מאוד אוהבת גברים", כהגדרתה. "שאף אחד לא יתבלבל", היא אומרת. "פמיניזם פירושו מאמץ לייצר שוויון בין המינים מתוך רצון לשתף פעולה ולעשות את זה ביחד. מי שחושב שפמיניסטיות הן שונאות גברים שמחפשות מלחמות, פשוט טועה".

להרבה מאוד נשים לא נוח עם הקונוטציות הלוחמניות של המושג הזה.

"הבת שלי, שנמצאת כיום בתחילת שנות ה-20 לחייה, חושבת שהמושג הזה מיושן. נדמה לי שהדור הצעיר לוקח את מה שמייצג הפמיניזם כמובן מאליו. באמצע שנות ה-70, כשסיימתי את לימודי המשפטים עם הציונים הכי גבוהים בכיתה, נתקלתי בלא מעט משרדים שאמרו לי 'אנחנו לא לוקחים נשים לתפקיד הזה', או 'כבר עובדת אצלנו אשה אחת, ומה יהיה אם ניקח שתיים ושתיהן ייכנסו להריון?'. כיום איש לא יעז להגיד דברים מהסוג הזה. עשינו הרבה מאוד צעדים קדימה, גם במדינה שבה אני חיה, ולכן נשים רבות מרגישות שהשוויון הושג במובנים מסוימים. אלא שהמספרים אומרים אחרת, ויש לנו עוד עבודה רבה".

מה צריך לעשות כדי להוריד את החסמים שעומדים בפני נשים?

"ברמת היזמות צריך ידע, עידוד משמעותי להשיג השכלה וסיוע כלכלי ואינפורמטיבי גדול ככל האפשר. בכל הקשור למקומות העבודה, צריך להפוך את ההתנהלות בהם לידידותית לעובדים - נשים וגברים כאחד. מעסיקים חייבים להבין שלעובד שלהם יש עוד כמה דברים בחיים מלבד עבודה. אם העבודה תשתלב באופן מאוזן בחייהם של העובדים, מקום העבודה ייהנה מעובדים טובים הרבה יותר".

כפמיניסטית מוצהרת, אף פעם לא רצית להיות ראש הממשלה ולא אשתו של?

"האמת היא שכבר בגיל צעיר מאוד אמרתי לחברים בכיתה שלי שאני אהיה ראש הממשלה הראשונה בבריטניה, אבל זה לא קרה. אני תמיד אומרת שצריך כישורים מיוחדים כדי להיות גברת ראשונה טובה. תראי את הילרי, שביל לא תמיד שבע נחת מהתנהלותה. אין לי כל רצון או שאיפה להשתלב בפוליטיקה בעצמי, אף על פי שנהניתי מאוד מהחיים בדאונינג 10. יש לי מספיק הישגים משלי להתגאות בהם.

"בעבר, הייתי נבוכה מכך שיש מי שחושב שאני מודל ראוי לחיקוי. אחר כך הבנתי שמספיק אם אחולל שינוי אצל נערה אחת שמגיעה מרקע קשה כמו זה שהגעתי ממנו, ושהיא תחליט להיות אשה עצמאית ומצליחה בזכות עצמה".

ניהלת קריירה מצליחה, גידלת ארבעה ילדים ותמכת בבעלך. איך עושים הכל ביחד?

"לא הייתי בבית שעות ארוכות, אבל גם אמא שלי היתה רחוקה תמיד וזה לא הפך אותה לאמא נהדרת פחות. העובדה שאת נמצאת בבית פחות מאם שאינה עובדת לא הופכת אותך לאמא טובה פחות. היה לי מזל, כי טוני היה מעורב מאוד בגידול שלושת הילדים הגדולים.

"הפוליטיקה, בעיקר כשיושבים על ספסלי האופוזיציה, מאפשרת גם לקחת פגרות ארוכות שבהן הוא היה מבלה עמם, וגם לא מעט שעות אחר הצהריים ובערב. כשטוני היה ראש ממשלה, היה לנו מזל גדול - גרנו במקום העבודה שלו, כך שהנוכחות שלו היתה מורגשת גם אז.

"כולם בטוחים שבבית ראש הממשלה יש שף, אבל הרשי לי לנפץ את המיתוס: אין אחד כזה. כדי להשתלט על הכל נעזרתי בהרבה מאוד ארוחות מוכנות ממרקס אנד ספנסר, וגם זה היה בסדר גמור.

"אני מרגישה שאנחנו חברים של ילדינו. הם מדברים אתנו על הכל, והימים הכי טובים הם סופי השבוע שבהם כולנו בבית. מבחינה זאת אני מרגישה שהצלחנו".

איזה דברים אתם אוהבים לעשות כמשפחה?

"אני מאוד אוהבת לשיר, והדבקתי בזה את כל המשפחה. אנחנו שרים יחד, בנסיעות ובכלל, בעיקר שירים ישנים ושירי עם אנגליים. הילדים מאשימים אותי שהם מכירים את כל השירים שאף חבר שלהם לא מכיר, כי כבר מזמן לא מלמדים אותם בגן".

אומרים עליך שיש בך "הרים של אנרגיה".

"מי שאומר את זה לא יודע כמה קשה לי לקום בבוקר. זה כבר נהפך לבדיחה אצלנו במשפחה. ליאו, בן הזקונים שלנו, הוא היחיד שיכול להוציא אותי מהמיטה, אז לא פעם שולחים אותו לגרור אותי משם. מצד שני, ברגע שאני קמה אני מסוגלת להיות פעילה שעות רבות".

איך את נרגעת?

"עם ספר, וגם בכנסייה. אני קוראת הרבה מאוד וביקור בכנסייה הוא המדיטציה שלי. ככל שחולפות השנים, אני מוצאת את עצמי רוצה להגיע לשם יותר ויותר".

מה היית אומרת לבחורה צעירה שנמצאת בתחילת דרכה האישית והמקצועית?

"לחשוב תמיד על מה שאפשר לעשות, במקום על מה שאי אפשר. שמעתי סיפור נהדר מהרב הראשי של לונדון: אשה אחת עמדה על החוף אחרי סערה, והחזירה למים כוכבי ים שנפלטו החוצה. אדם זר עבר שם, הביט בה ושאל: 'מה את עושה, אשה? הרי יש פה אלפים כאלה, בשביל מה את מתאמצת? אחרי שעות של עבודה החוף נראה בדיוק כמו אחרי הסערה, אין כל הבדל'. האשה הרימה כוכב ים אחד, החזירה אותו למים וענתה: 'עבורו, זה כל ההבדל שבעולם'".

"למנף את מעמדן של הנשים ושל האזור כולו"

היוזמה להקמת התוכנית הייחודית להעצמת סטודנטיות לכלכלה ולמינהל עסקים נולדה בעת ביקורה של שרי בלייר במכללה האקדמית גליל מערבי בנובמבר 2007. לפני כמה חודשים הודיעה הקרן על תרומה של יותר ממיליון שקל לתוכנית, שהושקה השנה. כחלק מהפרויקט יקבלו הסטודנטיות מלגות, וכן ייהנו מתוכנית לימודים אישית וקבוצתית מיוחדת.

"העצמה אישית ואזורית הן שתיים ממטרותיה של המכללה", אומר נשיא המכללה פרופ' גדעון פישמן. "זה גם היה הבסיס לדיאלוג ולשיתוף הפעולה המוצלח עם קרן שרי בלייר. הפרויקט הזה נועד לטפח מיומנויות ניהול ומיומנויות עסקיות בקרב סטודנטיות מצטיינות, יהודיות וערביות כאחד, ובכך למנף את מעמדן של הנשים ושל האזור כולו".

הפלה בשידור חי

באוטוביוגרפיה שהוציאה במאי 2008, "דברים בשם אומרם", מספרת שרי בלייר על הנסיבות שבהן החליטו בעלה והיא להודיע לציבור כי היא עברה הפלה טבעית ב-2002.

בלייר סיפר על כך לבני המשפחה, ואחר כך התקשר ליועץ התקשורת שלו, אליסטר קמפבל. משפחת בלייר היתה אמורה לצאת לחופש בצרפת, ובלייר וקמפבל חששו כי ביטול החופשה או דחייתה ללא הסבר יגרמו להפצת שמועה לא נכונה, שלפיה צבא בריטניה עומד להשתתף בפלישה האמריקאית לעירק. הם ביקשו ממנה לספר לציבור כי היא עוברת הפלה. "לא יכולתי להאמין לזה - אני דיממתי והם דיברו על הכותרת בעיתון. הורדתי את השפופרת, ושכבתי בוהה בתקרה כשהכאב בגופי גובר", כתבה בלייר בספרה.

בלייר מספרת גם שהיא נכנסה להריון עם בנה הצעיר, ליאו, בטירה המלכותית בלמורל בצפון בריטניה. האוטוביוגרפיה שווקה תחילה בסדרת כתבות בצהובון "סאן" ובעיתון "טיימס", ולאחר מכן בחנויות הספרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker