האם הייתם מוכנים לעבוד בחינם?

תאמינו או לא, זה מה שמבקשת בריטיש איירוויס מעובדיה

ריצ'ארד קווסטCNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד קווסטCNN

עמית/ה יקר/ה, יש לי חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הטובות הן ש(עדיין) לא פיטרנו אותך. החדשות הרעות הן שאנו מזמינים אותך לעבוד עבורנו חודש בחינם. ההצעה היא על בסיס התנדבותי, אבל אנו חייבים לציין כי החברה במצב רעוע, ואנו זקוקים לכל הידיים העובדות כאשר הספינה שוקעת. שלך, ההנהלה האוהבת

כן, שמעתם נכון: להגיע לעבודה, לעבוד 8 שעות, לחזור הביתה, ולא לקבל תשלום כלל. לשם ההגינות, בריטיש איירווייס מבהירה כי מדובר בתכנית על בסיס התנדבותי. היא לא מפעילה לחץ, ומי שמסכימים לכך יכולים לפרוש את ההפסד שהם סופגים על פני חצי שנה.

כששמעתי זאת לראשונה, סמרו שערותיי מזעם. היה זה נגד הסדר הטבעי. אנחנו, העובדים, עושים את העבודה, ואתם, ההנהלה, משלמים לנו. כך זה היה תמיד.

כמובן, "המיתון הגדול" שכתב את החוקים שלקחנו כמובנים מאליהם (למשל, שבנקים צריכים להתנהג כמו בנקים, ולא כמו בתי הימורים).

בניסיון ליישב עם עצמי את הרעיון החדשני של עבודת חינם, החלטתי להשתמש בשיטת "חמשת השלבים" של קובלר רוס, המשמשת לרוב להתמודדות עם שכול או רגעים משני-חיים אחרים.

השלב הראשון הוא ההכחשה: לא יכול להיות שהם מבקשים ממני לעשות את זה, נכון? אנחנו חברה גדולה. נכון, רשמנו הפסד, אבל לבקש ממני לעבוד בחינם? זו ודאי טעות. שלב זה מתפתח במהרה לכעס. לאחר מכן יש קצת משא ומתן טוב ומוכר. ותוך זמן לא רב, המציאות מתבהרת. אך כיוון שעדיין לא ממש מסתגלים לרעיון, מתחיל הדיכאון.

ואז מגיע השלב האחרון. בינתיים כבר הספקנו לראות את פגעי המשבר. משפחה וחברים הפסידו משרות במקומות אחרים, ואין ספק כי אנחנו חיים בתקופה יוצאת דופן. אנחנו עוברים לשלב הקבלה.

אין ספק שזהו המצב בבריטיש איירוויס, שם המנכ"ל עצמו עובד בחודש הבא ללא שכר. וילי וולש אמר כי מעולם לא חווה מצב כה גרוע, וכי אינו רואה אור בקצה המנהרה. זמנים קשים דורשים צעדים חריגים לא פחות, ולכן, כל אחד צריך לעשות כל שביכולתו - אז אם הדבר כרוך בעבודה בחינם, נעשה גם את הבלתי-יתואר.

האם גם אתם הייתם מוכנים לעבוד בחינם?

קווסט (http://questmeansbusiness.blogs.cnn.com/) הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו, "Quest Means Business", תשודר מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום