החזרה לבונוסים הנדיבים - שוד לאור יום

הבונוסים מרגיזים משום שהבנקים היו האחראים למשבר

ריצ'ארד קווסטCNN
ריצ'ארד קווסטCNN

כאשר נשאל פעם ווילי סאטון, שודד הבנקים הנודע, מדוע הוא שודד, ענה סאטון: "בגלל ששם נמצא הכסף". סאטון לא טעה. חלפה פחות משנה מאז שמערכת הבנקאות עמדה על סף קריסה, והתוצאות הרבעוניות שעליהן דיווחו הבנקים הגדולים בארה"ב מצביעות על כך שהבנקים מרוויחים הון.

גולדמן סאקס הימם את השווקים כאשר דיווח על רווח של 2.7 מיליון דולר, ובנק ג'י.פי מורגן צ'ייס רשם צמיחה של 36% ברווחיו. הבנקים הצליחו לרשום תוצאות אלו למרות שבמקביל הם מחזירים מיליארדי דולרים שלוו מהממשל בארה"ב בתוספת ריבית.

מקור הרווחים הוא פעולות מסחר ועמלות חיתום של הנפקות אג"ח בוול סטריט. בעוד שבנקים קטנים ממשיכים לקרוס, הענקים של וול סטריט פשוט אוספים את השלל ומרוויחים מיליארדים. עם זאת, העובדה שבנקים אלו מסוגלים לרשום תוצאות כספיות כל כך טובות בשעה שהכלכלה עדיין שקועה במיתון ושיעור האבטלה גואה, מעלה שאלות לגבי איך ומדוע קרה הדבר.

בנקים בארה"ב קיבלו כספים מהממשל, בריבית נמוכה, וניצלו אותם כדי להרוויח תשואות גבוהות בהרבה. הם קיבלו ערבויות של הממשל כדי לתמוך במאזניהם הכספיים בשעה ששאר הציבור היה מבוהל עד עמקי נשמתו מכך שהגיע יום הדין הפיננסי. ברור כי הכסף נוצל היטב - כדי להרוויח עוד כסף!

ישנן סיבות רבות לכך שנדמה כי הבנקים הגדולים כה מצליחים, הבולטת בהן היא הידלדלות מספר בנקי ההשקעות הגדולים. בר סטרנס וליהמן ברדרס נעלמו. מריל לינץ' הוא כעת חלק מבנק אוף אמריקה. עבור אלו שנשארו, יש יותר שלל לחלוק. ברבעון השני נרשמו עליות חדות במיוחד בשוקי המניות מהשפל של מארס, ומשמעות הדבר כי לבנקים גם היתה אפשרות לגרוף רווחי עתק ממסחר.

לא כל הבנקים צפויים לשוב לרווחים אסטרונומים. מוסדות פיננסים שבמאזניהם יש יותר הלוואות לצרכנים לא יצליחו באותה המידה, משום שיותר ויותר מאיתנו צפויים להגיע לחדלות פירעון ולהתקשות לעמוד בתשלומים על הלוואות.

מרגיזה במיוחד היתה הודעת גולדמן סאקס על כוונתו להקצות 11 מיליארד דולר לבונוסים לעובדים. המלה הגסה חזרה ובגדול. מישהו חישב שאם מחלקים את הסכום הזה באופן שווה בין העובדים, כל עובד של גולדמן יקבל 770 אלף דולר. אבל כמובן שהם לא יחולקו באופן שווה, וחלק מעובדי הבנק יקבלו סכום גבוה יותר באופן משמעותי.

כל זה מתרחש כאשר בשבוע שעבר בריטניה דיווחה על העלייה החודשית החדה מעולם באבטלה, והבנק הפדרלי בארה"ב הודה כי שיעור האבטלה צפוי לעלות ליותר מ-10%. הסיבה העיקרית לכך, כמובן, היא המיתון שנגרם עקב התנהלות הבנקים בוול סטריט וחבריהם.

בשלב זה, אתם ודאי מתחילים להסמיק מרוב זעם. נדמה כי הקהילה הפיננסית חיה בעולם דמיוני שבו ברגע שמשבר מתקרב לסיומו, כולם שוב מתחילים להרוויח סכומי כסף עצומים. כמו כולם, גם אני רוצה מערכת בנקאית בריאה אשר ממלאת את תפקידה בעולם הפיננסי, אבל ודאי שנדרש גם זמן לרגשי חרטה ולהקדשת מחשבה לפני שפותחים במירוץ הבא לפסגה. הבנקים הם אולי המקום שבו נמצא הכסף, אבל אין משמעות הדבר ששאר הציבור צריך לאפשר להם לחמוק מאחריות לאחר שביצעו שוד לאור יום.

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו, "Quest Means Business", משודרת מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל. לאתר CNN

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker