לא כל הזהב נוצץ

מי שבורח לזהב נוטה להיות מנבא שחורות וניזון מפחד

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

זהב. תמיד הייתי מעט חשדן כלפי אנשים ששמים את מבטחם בזהב. כמו בסרט ג'יימס בונד "גולדפינגר", הם נרגשים מהאפשרות של קריסה כלכלית, והם מדברים ללא הפסקה באופן מבשר רעות על הצורך להחזיק בנכס האולטימטיבי, מוכנים תמיד לרגע שבו כל הנכסים האחרים ילכו לעזאזל.

נכון לעכשיו, חסידי הזהב נמצאים במלוא כוחם, עם מבטם מבשר הרעות שכמו אומר "כולנו אבודים... אמרנו לכם... עכשיו אתם מאמינים לנו?". מחיר הזהב נסק לשיאים חדשים של יותר מ-1,050 דולר לאונקייה. וחסידי הזהב, על חיוכיהם הערמומיים, אומרים שזאת רק ההתחלה!

יש שפע סיבות להשתלשלות האירועים הנוכחית, וניתן לקרוא עליהן באריכות במדורים הכלכליים של העיתונים. החל מאינפלציה ועלייה במחירי הסחורות וכלה בחששות לגבי תמחור עתידי של הנפט. בסופו של דבר, אנחנו חוזרים לעמוד מול יריבנו הוותיק, הפחד, ואחיו התאום, הדאגה. בכל פעם ששני אלה מופיעים, חסידי הזהב מתחילים למלמל תחזיות עגומות לעתיד. פחד ודאגה, כרטיסי הביקור של חובב הזהב.

נכון לעכשיו, יש פחדים וחששות רבים שפשוט חסרי הצדקה. כך למשל, הדיבורים על התגברות האינפלציה נראים מוזרים לאור העובדה שמדינות מפותחות רבות צופות כעת מיתון חוזר עד אמצע שנת 2010.

התיאוריה שעומדת ביסוד הנבואות על התגברות האינפלציה היא הכמות העצומה של כסף שהדפיסו בנקים מרכזיים במסגרת תמריצים לכלכלה. איש לא יודע בדיוק כמה כסף הודפס, אבל הוא מסתכם בטריליוני דולרים בארה"ב, ובעולם כולו מגיע ליותר מ-10 טריליון דולר. זה הרבה כסף.

לכן, לא מפתיע כלל שיש כאלה שצופים כי מצב זה, יביא כעבור הזמן להתגברות האינפלציה. זאת למרות אין ספור הכרזות של בנקים מרכזיים כי במקרה הצורך לא יהססו להעלות את הריבית באותה המהירות בה הורידו אותה.

קל להבין מדוע הזהב נחשב למתכת המזל. ההיצע שלו מוגבל, ואנחנו מייחסים לו ערך בשל הילת המסתורין שאופפת אותו מאז ימי הגירוש מגן עדן.

כמובן שמתכות צריכות להוות חלק מכל תיק השקעות מגוון ומאוזן. בסופו של דבר, זה לא משנה אם אני מבין למה מחיר הזהב עולה בעתות משבר, זה פשוט המצב. ולמרות שאני לא אוהב במיוחד את הזהב בתור השקעה, אנשים שנשבעים כי מדובר בהימור בטוח, דווקא מרתקים אותי. ניתן לסכם את תפישת העולם של חסידי הזהב במשפט המפורסם מתוך הסרט גולדפינגר: "לא מר בונד, אני מצפה ממך למות". סיכום טוב למדי של מצב הרוח העגמומי של רבים מאלו ששמים את מבטחם בזהב!

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו, "Quest Means Business", משודרת מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker