בנקאים בלונדון: המס על הבונוסים יפגע במעמדה של לונדון כמרכז פיננסי בינלאומי

הבנקים חוששים כי המס יגרום לעריקת בנקאים למרכזים פיננסיים אחרים בעולם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מעמדה ההיסטורי של לונדון כמרכז פיננסי בינלאומי עלול להיפגע בשל המס שמטילה הממשלה על הבונוסים במגזר הפיננסי - כך אמרו גורמים בסיטי, רובע הפיננסים הגדול של הבירה הבריטית. העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס", דיווח כי בכירים בבנקים בניו יורק ובהונג קונג מנסים למשוך אליהם את בנקאי ההשקעות הטובים ביותר מלונדון, וכי כמה מהבנקים הגדולים החלו להכין תוכניות להעברת עסקיהם מלונדון למרכזים הפיננסיים המתחרים.

בשבוע שעבר שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, זיעזע את המגזר הבנקאי בבריטניה כשהודיע כי על כל הבנקאים המרוויחים מעל ל-25 אלף ליש"ט יוטל מס של 50%. הטלת המסים על הבונוסים לעובדי הבנקים היא חלק מניסיונה של ממשלת בריטניה להתמודד עם הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות החלטתם של חלק מהבנקים - בהם הבנק המולאם רויאל בנק אוף סקוטלנד - לחלק בונוסים בסך מיליארדי דולרים לעובדיהם. המרכז למחקר כלכלי ועסקי בבריטניה (CEBR) העריך באוקטובר כי הבונוסים לעובדי מגזר השירותים הפיננסיים יעלו ב-50% השנה ל-6 מיליארד ליש"ט.

בעקבות ההודעה הואשם דרלינג בכך שהוא מערער את יסודות המגזר הפיננסי ופוגע באמינותם של הבנקים. "היינו מצפים למס כזה ברוסיה הסטליניסטית, אך לא פה. זו הסיבה שעד עכשיו שמרנו על לונדון כבית לעסקינו", אמר אחד הבנקאים. כעס גדול נשמע בעיקר מכיוונם של בנקים זרים, בטענה כי אין זה הוגן שהם צריכים לשלם את המחיר על כישלונם של בנקים בריטים. בוב ויגלי - יו"ר מריל לינץ' לאירופה, המזה"ת ואפריקה לשעבר, שהגיש דו"ח על מצב הבנקים בסיטי לראש עיריית לונדון - אמר כי "יותר חברות מאי פעם שוקלות לעזוב את לונדון כיום. בשנים האחרונות כמה אנשים איימו כי יעזבו אך לא עשו כן. ההבדל הוא שכיום הם רציניים".

בנקאי בכיר בלונדון אמר כי "במקומות כמו הונג קונג וסינגפור לא מסוגלים להאמין שממשלת בריטניה ירתה לעצמה ברגל באופן כה מדהים". חברת ההשקעות רנסנס קפיטל, שבסיסה ברוסיה, מתכננת לגייס 200-300 עובדים השנה, בעיקר מלונדון. "לא פשוט לעשות עסקים ברוסיה, אולם בזכות המס יותר קל לנו לגייס עובדים, ולהגיע לבנקאים הטובים ביותר שיש ללונדון להציע", אמר רולנד נאש, ראש חטיבת המחקר של רנסנס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker