הפוליטיקאים רוצים שהבנקים יקנו מטריה לפני הגשם

האם מיסוי בנקים למימון משבר עתידי הוא פתרון יעיל?

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

ההחלטה לקיים פגישה של שרי האוצר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) לחופי סקוטלנד באמצע החורף, הייתה רעיון 'מעניין'. כשהגענו לסנט אנדרוז, זכינו למזג אוויר טיפוסי של נובמבר כאוות נפשנו: גשם ורוח לרוב. הרעיון של בילוי היומיים הקרובים תקועים באוהל (טוב, אוהל ארועים יוקרתי) המשקיף על הים הצפוני היה עגום. אפילו חברי המשטרה המקומית תהו על מה, לכל הרוחות, חשבנו. במהרה כבר כתבתי שורות תסריט מחוכמות על האקלים הכלכלי הסוער ועל הסופות המניעות את שוקי המניות.

מדובר ברעיון פשוט: מיסוי של מוסדות פיננסיים כמו בנקים ובתי השקעות לפי פעולותיהם. המס ימנע מהן לקחת על עצמן סיכונים מופרכים. הכסף שיגוייס ישמש למימון סיוע במשברים פיננסיים עתידיים. הבנקים ישלמו על תכניות החילוץ העתידיות שלהם בעצמם. בעצם, הדבר דומה לרכישת מטריה לפני הגשם.

הרעיון מכונה לעתים "מס טובין", על שם הכלכלן האמריקאי שזכה בפרס נובל לכלכלה והציע לראשונה מיסוי של עסקות במטבע חוץ בשנות ה-70'. "מסי טובין" הוצעו במגוון אופנים מאז. העלאת הרעיון על ידי בראון הציתה סופה קשה באופק של ה-G20, המאיימת לפגוע ברעיון האחדות שמנסה הארגון לבנות.

שרת האוצר הצרפתית כריסטין לגארד אהבה את הרעיון כי "מערכת הבנקאות תממן את עצמה". לגארד, שאמרה לי כי מדובר באמצעי מאוד הולם שצריך לבדוק, נראתה נלהבת מהרעיון. אך ארה"ב לא הסכימה עימה. מחשש כי מדובר יהיה במס על וול סטריט שיפגע במגזר הפיננסי האמריקאי, שר האוצר טימותי גייתנר אמר כי מס יומי אינו משהו שהוא צפוי לתמוך בו. הוא אמר כי "ארה"ב בוחנת דרכים אחרות לכיבויי שריפות במגזר הפיננסי, בהן המגזר עצמו יממן את הפתרון".

אם אתם תוהים מדוע אף אחד לא הציע מטריה נהדרת שכזו קודם לכן, התשובה היא שבפועל מדובר בנוהל מורכב למדי. לדברי מרטין רדראדו, נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, "זהו רעיון מאוד נחמד, שכלכלנים באוניברסיטאות בוחנים אותו כבר עשור. אך מאוד קשה ליישמו". הוא לא הותיר לי מקום לספק: "כשנגיע לשלב היישום והתפעול, ניקלע לצרות". נראה שאף אחד לא יכול ליישם רעיון זה בפועל.

האם גורלו של מס העסקות יהיה כגורל ערפל הבוקר הסקוטי, שנדון להיעלם עם יציאת השמש? עדיין לא. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מתחילה לבחון אפשרויות יישום של הרעיון. הקרן מתכוונת להגיש דו"ח לקראת פסגת מנהיגי ה-G20 ב-2010. הרעיון עשוי להתקיים עוד זמן מה, בזכות היבט הצדק הטבעי הנפלא שלו, הקוסם לפוליטיקאים.

הרעיון כי הנערים השובבים ישלמו על שגיאותיהם טומן בחובו את מתיקות העונש מבעוד מועד. כמו הסקוטים החסכנים, הוא מכריח את הבנקים לשמור קצת כסף בצד ליום גשום. הרי גשם בנובמבר בסקוטלנד ושגיאות יקרות בעולם הפיננסי הם שני דברים שאפשר לבנות עליהם.

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו, "Quest Means Business" (http://questmeansbusiness.blogs.cnn.com/), משודרת מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker