דירוג השחיתות הבינלאומי: ישראל במקום ה-32 בעולם - מושחתת יותר מקטאר, איחוד האמירויות וצ'ילה

ניו זילנד, דנמרק סינגפור ושוודיה - הכי פחות מושחתות ■ סומליה, אפגניסטן, מיאנמר וסודן - המושחתות ביותר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

מאת ליאור דטל ואשר שכטר

אירועי השנה האחרונה ובהם בחירת ממשלה חדשה ומאסרם של השרים לשעבר שלמה בניזרי ואברהם הירשזון כמעט שלא השפיעו על מעמדה של ישראל כאחת המדינות המושחתות בעולם המערבי - כך עולה מסקר תפישת השחיתות של ארגון השקיפות העולמי (Transparency International), שמתמקד בשחיתות במגזר הציבורי ובקרב פוליטיקאים.

קשה להאמין שבשנה הראשונה בה דורגה ישראל בסקר, 1997, קיבלה המדינה ציון חיובי (7.9) ומיקומה היה בין המדינות המפותחות (15). למעשה, מאז אותה שנה, חלה הידרדרות מתמדת במיקומה של ישראל עד לשנת 2006, אז הגיעה לשפל עם הציון 5.9.

גם מבחינת ציונה של ישראל, המשקף את תפישת המשתתפים בסקר לגבי השחיתות במדינה אין שינוי משמעותי בשנים האחרונות. הציון אותו קיבלה ישראל הוא 6.1, עלייה של עשירית הנקודה לעומת הציון ב-2008 (6) וזהה לציון ב-2007.

המדד מורכב מ-13 משאלים נפרדים, המבוצעים על ידי 11 מכוני מחקר, שעיבדו את תשובתיהן של יותר מ-28 אלף אנשי עסקים ומומחים ברחבי העולם ובישראל, שהשתתפו בסקר בשנים 2008-2009 כאשר שחיתות מוגדרת כניצול לרעה של התפקיד הציבורי לצורך רווח אישי. ייתכן שהמשתתפים בסקר בחו"ל ובישראל הושפעו מהמלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד שר החוץ המכהן אביגדור ליברמן או מהגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט.

לפי הדירוג, ישראל חולקת את המקום ה-32 יחד עם ספרד כשמתחתם דורגו דומיניקה (אי בן 72 אלף תושבים שחלק בשנה שעברה את מיקומו עם ישראל), פורטוגל ופורטו ריקו (במקום ה-35), בוטסואנה וטייוואן (במקום ה-37).

למרות השיפור המזערי במיקומה של ישראל קשה להתעלם ממגמת השיפור של כמה ממדינות המזרח התיכון. הציון של קטאר, שנתפשת כמושחתת פחות מישראל כבר שנתיים, עלה ל-7 לעומת 6.5 בשנה שעברה והיא דורגה במקום ה-22. איחוד האמירויות הערביות, שבשנה שעברה דורגה כמושחתת יותר מישראל (במקום ה-35), עלתה השנה למקום ה-30, ככזו שרמת השחיתות בה נמוכה מזו שבישראל.

ניו זילנד, דנמרק, סינגפור ושוודיה הן המדינות הכי פחות מושחתות בעולם - כך עולה מדד תפיסת השחיתות העולמי. סומליה, אפגניסטן, מיאנמר (בורמה) וסודן הן המדינות המושחתות ביותר.

ניו זילנד, שדורגה במקום הראשון לראשונה מאז 1997, קיבלה ציון של 9.4. דנמרק, שדורגה בשנה שעברה במקום הראשון, ירדה למקום השני עם ציון של 9.3.

ספרד דורגה יחד עם ישראל במקום ה-32, עם ציון של 6.1. ארה"ב, לעומת זאת, דורגה במקום ה-19 עם ציון של 7.5 לאחר בשנה שעברה דורגה במקום ה-18.

גם איטליה דורגה, כמו בשנה שעברה, במיקום נמוך יותר מזה של ישראל, במקום ה-63, פולין דורגה במקום ה-49.

בריטניה דורגה במקום ה-17 עם ציון של 7.7. סין, המנהלת בימים אלה מאבק ממשלתי חריף לביאור השחיתות, דורגה רק במקום ה-79 עם ציון של 3.6, מעליה, רוסיה שדורגה במקום ה-146 עם ציון של 2.2. סוריה, שדורגה בשנה שעברה במקום ה-147, עלתה השנה למקום ה-126 עם ציון של 2.6. איראן, לעומת זאת, נפלה מהמקום ה-141 בדירוג הקודם למקום ה-168 בדירוג הנוכחי עם ציון של 1.8.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker