כאשר ביל גייטס מדבר - אני מקשיב

יישום האתוס העסקי בצדקה הוא התרומה הגדולה של גייטס

ריצ'ארד קווסטCNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד קווסטCNN

כאשר ביל גייטס מדבר, אני מקשיב. האם זה משום שמאוד התרשמתי מכך שהוא הרוויח כל כך הרבה כסף או משום שהוא הקים חברה בעלת חשיבות כה רבה? או אולי משום שכל אדם שמחליט לתרום עשרות מיליארדי דולרים ראוי שקולו יישמע? כל מה שאני יודע זה, שבכל פעם שמזמינים אותי לראיין את גייטס, אני מיד מסכים.

הפעם ההזמנה היתה לשמוע אותו מדבר על כישלונן של חלק ממדינות ה-G8 לעמוד בהתחייבויות שלהן לסיוע כספי לאפריקה.

קל להיות נדיב בזמנים של שפע. אבל, למרבה הצער, כעת התברר כי כשהגיע הזמן לכבד את ההתחייבויות הכספיות, הקופות ריקות. זה המצב בו נמצאות כעת מדינות ה-G8, כאשר הן נדרשות לעמוד בהתחייבויותיהן להעביר כספי סיוע לפיתוח אפריקה שמדרום למדבר סהרה.

בשנת 2005 הכל עוד נראה אחרת. בפסגה בגלנדיילס באותה שנה כולם מיהרו "לעשות את הדבר הנכון", ומדינות ה-G7 התחייבו לסיוע נדיב לאפריקה. הם אפילו קבעו לעצמם לוח זמנים להעברת סיוע עד שנת 2010. קרוב לוודאי שהם חשבו לעצמם: "עומדות לרשותנו חמש שנים לעשות זאת, זה יהיה קל!".

מי יכול היה לדעת אז, שהכסף שהיה אמור ללכת למטרות כה טובות, יוזרם במקום זאת כדי לחלץ בנקים ולסייע לבלום את קריסת העולם הפיננסי? לפי ארגון ONE, רק מעט יותר משליש מההתחייבויות להעברת כספים משנת 2005 אמנם שולמו.

חלק מהמדינות זוכות לציון מצוין - קנדה, יפאן וארה"ב עומדות בינתיים ביעדים שקבעו. מדינות אחרות, בריטניה וגרמניה, זקוקות לכך שיפעילו עליהן מעט לחץ, אבל קרוב לוודאי שהן יעמדו בסופו של דבר בהתחייבויותיהן. במקרה של צרפת, עמידתה רק ב-7% מהתחייבויותיה הוגדרה על ידי המוסיקאי ופעיל הסיוע, בוב גלדוף, בתוך "מביכה באופן איום ונורא".

ביל גייטס אמר לי כי המצב הולך להחמיר עוד יותר בשנה הבאה, כאשר הלחצים התקציביים בהם יהיו נתונות ממשלות ה-G8 ילכו ויתגברו.

פגשתי את גייטס מספר פעמים במהלך השנים, והאופן שבו אני רואה אותו השתנה. כמו רבים אחרים, בעבר נהגתי לחשוב "אלוהים, הוא שווה כל כך הרבה כסף". כיום אני מביט בו וחושב לעצמי, האיש הזה בעצם הוביל מהפכה בקהילת הסיוע, ולא רק בזכות המיליארדים שתרם.

השינוי האמיתי טמון בפילוסופיה שלו הרואה בסיוע סוג של השקעה, שצריכים להיות לה יעדים מדידים. כסף שהושקע צריך להניב הצלחה. מדובר ביישום של האתוס העסקי בעולם הצדקה. כיום זה נשמע מובן מאילו, עד שמבינים שקו מחשבה עסקי זה נולד למעשה רק במהלך העשור האחרון.

עם זאת, אי אפשר לטעון כי העיקרון אומץ באופן אוניברסלי וכי הוא אינו שנוי במחלוקת, אבל כאשר וורן באפט - האיש השני הכי עשיר בעולם - מחליט לתרום את כספו לקרן הצדקה של גייטס, אי אפשר שלא להתחיל להאמין שהם עושים משהו נכון.

מה שמשיב אותי בחזרה לאיטליה, אשר ראש ממשלתה, סילוויו ברלוסקוני, גם הוא איש עשיר. אם ברלוסקוני לא מוכן להקשיב לקהילת הסיוע, אולי הוא לפחות יסכים להקשיב לאדם שעמו הוא באמת יכול להזדהות. כן, חבר נוסף במועדון "המיליארדרים" היוקרתי אשר כבר ראה את האור.

נדמה שהגיע העת שכולם צריכים לפתוח את פנקסי השיקים. תתחילו לכתוב...

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו החדשה, Quest Means Business"", תשודר מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker