משרד האוצר הבריטי מפשיל שרוולים: הטיל מס של 50% על הבונוסים בבנקים

שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג: אם הבנקים יתעקשו לשלם משכורות מנופחות - ניקח את הבונוסים חזרה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

בנקים בריטיים שיחלקו בונוסים הגבוהים מ-25 אלף ליש"ט (40.8 אלף דולר) לעובדיהם ייאלצו לשלם מס חד פעמי בסך 50% - כך הודיע שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, בנאום בפני הפרלמנט.

"ישנם בנקים שעדיין מאמינים שהעדיפות העליונה שלהם היא לשלם בונוסים משמעותיים לעובדים שגם כך נהנים משכר גבוה. העדיפות העליונה שלהם צריכה להיות שיקום בריאותם הפיננסים והגדלת פעילות ההלוואות", אמר דרלינג.

הטלת המסים על הבונוסים לעובדי הבנקים מהווה חלק מניסיונה של ממשלת בריטניה להתמודד עם הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות החלטתם של חלק מהבנקים, בהם הבנק המולאם רויאל בנק אוף סקוטלנד, לחלק בונוסים בסך מיליארדי דולרים לעובדיהם. המרכז למחקר כלכלי ועסקי בבריטניה (CEBR) העריך באוקטובר כי הבונוסים לעובדי מגזר השירותים הפיננסיים יעלו ב-50% השנה ל-6 מיליארד ליש"ט.

דיווחים שפורסמו מוקדם יותר השבוע על כוונת הממשלה להטיל מס על הבונוסים עוררה זעם במגזר הבנקאות מצד בכירים שטענו כי המס מסכן את מעמדה של לונדון כמרכז פיננסי. דרלינג, המתמודד עם גירעון שיא ועם המיתון הארוך ביותר בבריטניה מאז 1955, אמר כי ינסה לקבל חזרה את הכספים שהשקיעה הממשלה בבנקים אותם חילצה במהלך המשבר הפיננסי העולמי.

"אין בנק שלא הרוויח, באופן ישיר או עקיף, מהסיוע שהענקנו למגזר הבנקאי", אמר דרלינג, ששלל אפשרות של הטלת מס על רווחי הבנקים. "אנחנו נותנים להם אפשרות בחירה. הם יכולים להשתמש ברווחיהם כדי לחזק את הונם, אבל אם הם יתעקשו לשלם משכורות מנופחות, אני נחוש בדעתי לקחת חזרה את הכסף ולהעניקו למשלמי המסים".

המס החדש ייכנס לתוקף החל מהיום ועד ה-5 באפריל. הוא יהיה תקף כלפי כל הבנקים וחברות המשכנתאות הפועלים בבריטניה, כולל חטיבות של בנקים זרים. משרד האוצר הודיע כי הוא צופה שהמס החדש יגייס 500 מיליון ליש"ט, ויוחל על קרוב ל-20 אלף בנקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker