אפרטהייד נוסח שווייץ: "אזורי מחייה מיוחדים למיליונרים"

קנטון שווייצי מנסה למשוך עשירים מופלגים בהצעה למכור להם נדל"ן באזורים סגורים כדי להגדיל את הכנסותיו ממסים

קייט קונולי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גרדיאן

<<תוכניתו של קנטון בשווייץ למשוך אליו עשירים מופלגים באמצעות הצעה לאפשר להם לרכוש נדל"ן באזורים סגורים, הציתה ויכוח פוליטי וגררה האשמות כי רשויותיו מעודדות אפרטהייד בין עשירים לעניים. קנטון אובוולדן מתכנן להקים אזורים למיליונרים בניסיון למשוך אותם, ובכך להגדיל הכנסותיו ממסים. כמו קנטונים אחרים, אובוולדן מאבד הכנסות ממסים עקב תחרות עם מקומות אחרים המציעים לתושביהם לשלם מס נמוך יותר.

הפתרון של אובוולדן לבעיה היא ביטול איסור הבנייה על קרקע המיועדת לשימוש חקלאי, ומתן הזדמנות לבעלי אמצעים לרכוש קרקע פרטית ולבנות בתים מול נוף יפהפה של אגמים ואלפים.

התוכנית, שפורסמה בעיתונות השווייצית, מציעה למכור וילות אך ורק למי שישלמו הרבה מסים או שייצרו מקומות עבודה. הבתים אמורים להיבנות על קרקע שתהיה חסומה בפני אזרחים אחרים.

"אזורי המחייה המיוחדים האלה הם לא פחות מסוג של אפרטהייד", אומר מוריץ לוינברגר, השר לענייני סביבה ותחבורה בממשלת שווייץ, מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית. "האם נהג מרוצים חשוב יותר מאחות?", שאל לוינברגר, בהתייחסו למיכאל שומאכר, שהיגר לשווייץ כדי ליהנות משיעורי המס הנמוכים. רבים טוענים שהמאמצים למשוך עשירים הורסים קהילות, מכיוון שעליית מחירי הדיור דוחקת החוצה תושבים בעלי הכנסה ממוצעת.

בהמשך השנה אמורה התוכנית לעלות למשאל עם בקנטון. איכרים ואנשי מפלגת הירוקים חברו למערכה נגד האזורים המיוחדים. ממשלת הקנטון דוחה את ביקורתם, בטענה שמותר לתת לבעלי אמצעים אפשרויות בחירה.

"חברת הרכבות השווייצית מציעה מקומות מרווחים ונוחים יותר במחלקה הראשונה", אמר מחזיק תיק הכספים של הקנטון, הנס וואלימן. "יש גם מחלקה שנייה, פחות מרווחת, אבל גם משלמים בה מחיר נמוך יותר. האם גם זה לא הוגן?".

לפני שלוש שנים הוריד הקנטון את שיעור המס, עקב לחץ תושביו. מס החברות בו הוא 6.6% ומס ההכנסה הוא 1.8%. הקנטון נוקט שיעור מס אחיד.

למרות שעל הנייר 400 חברות קבעו את משכנן בקנטון מאז הורדת שיעור המס, לרובן אין בו דבר זולת תיבת דואר שבה הן רשומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker