שערורייה בבריטניה: כתבי הצהובונים של רופרט מרדוק צותתו באופן לא חוקי לאישים ציבוריים

משטרת לונדון חוקרת דיווח ב"גרדיאן" לפיו "ניוז אוף דה וורלד" ו"סאן" פרצו לטלפונים של בכירים

אשר שכטר
אשר שכטר

המיליארדר ואיל התקשורת האוסטרלי רופרט מרדוק, בעל השליטה בענקית המדיה ניוז קורפ, מצא עצמו בלבה של שערורייה תקשורתית בבריטניה, לאחר שמשטרת לונדון והפרלמנט הבריטי פתחו בחקירות בעקבות דיווח בעיתון "גרדיאן", לפיו כתבי הצהובונים "סאן" ו"ניוז אוף דה וורלד" צותתו באופן לא חוקי לשיחות של בכירים ופרצו לטלפונים של אישים ציבוריים.

לפי הדיווח ב"גרדיאן", חקירה שערך הסקוטלנד יארד העלתה גם כי שני הצהובונים עשו שימוש בחוקרים פרטיים כדי להשיג במרמה מבנקים, חברות טלפון,סוכנויות ממשלתיות וגופים אחרים מידע חשאי על פוליטיקאים, שחקנים, אתלטים, מוזיקאים ואנשי טלוויזיה, ששמותיהם היו ידועים למשטרה. הדיווח עורר סערה ציבורית בבריטניה, ודרישות מצד פוליטיקאים לפתוח בחקירה מיידית ורשמית בנושא.

לפי ה"גרדיאן", בין הבכירים שהטלפונים שלהם צותתו או נפרצו היו גם סגן ראש הממשלה לשעבר ג'ון פרסקוט ולפחות שרה אחת בממשלתו של גורדון בראון, בנוסף לכוכבי ספורט ומפורסמים אחרים. מרדוק עצמו הכחיש את הדיווח, וטען כי הוא אינו מודע לתשלומים שהתבצעו כדי להסדיר תביעות נגד כתבי העיתונים או לחשדות כי נהגו בניגוד לחוק. "אם זה היה קורה, הייתי יודע מזה", אמר מרדוק. ניוז קורפ שבשליטתו של מרדוק היא הבעלים של רשת פוקס, בין היתר, ושל העיתונים "ניו יורק פוסט" ו"וול סטריט ג'ורנל".

פרסקוט, ששימש כסגנו של ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר, אמר היום כי "אני נדהם מכך שלמשטרה הייתה כל הזמן הזה רשימה של אנשים שהיה ידוע כי מצותתים לטלפונים שלהם, ואני אחד מהם. העובדה שלא דווח לי על מעשים פליליים כאלה ולא ננקטו צעדים נגד האנשים שעשו זאת, מטילה כתם גדול על המשטרה ואני מעוניין לדעת כיצד היא מתעניינת להגיב לפרשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ