פיטר שיף, הכלכלן שצפה את המשבר: "מחיר הזהב יזנק ל-5,000 דולר לאונקייה; הדולר יקרוס"

"העליות במניות בארה"ב - ראלי של שוק דובי; מצב הכלכלה מחמיר, מפני שהחוב של ארה"ב גדל" ■ "אובמה מבצע את אותן השגיאות שביצע בוש, אבל הוא מבצע שגיאות הרבה יותר גדולות"

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

הכלכלן האמריקאי פיטר שיף, אשר צפה את המשבר הפיננסי והמשבר בשוק הדיור בארה"ב, העריך כי מצב כלכלת ארה"ב גרוע כעת יותר משהיה בשיא המיתון. "התמוטטותו הצפויה של הדולר עקב גירעונות הענק שצבר הממשל האמריקאי, עתידה להזניק את מחיר הזהב ל-5,000 דולר לאונקייה - פי חמישה מרמתו הנוכחית - בשנתיים הקרובות", ציין שיף.

מנגד, שיף אופטימי לגבי שוק המניות של אסיה, ובמיוחד סין. "אני מושקע בהרבה מניות, אבל לא בארה"ב. פה בארה"ב, יש לנו ראלי של שוק דובי", אמר שיף. לפי הערכתו, שווי המטבע הסיני - היואן - צפוי לזנק פי שניים או שלושה כאשר יבוטל הקיבוע שלו לדולר, והדבר יביא לעלייה בשווי של השקעות בסין במונחים דולריים.

לדבריו, קריסתו הצפויה של הדולר צפויה להביא בהמשך לזינוק במחיר הזהב, אשר עתיד לרשום קפיצות של 100 דולר ביום, ולהפוך לסחורה המבוקשת ביותר בדומה למניות הטכנולוגיה בסוף העשור הקודם. שיף השווה את ההוצאות העצומות של ממשל אובמה להוצאות העתק של הממשל האמריקאי בשנות ה-60, אשר סללו את הדרך לזינוק במחיר הזהב בשנות ה-70. "אובמה מבצע את אותן השגיאות שביצע בוש, אבל הוא מבצע שגיאות הרבה יותר גדולות", אמר שיף.

שיף חלק גם על הערכות הבנק הפדרלי מאתמול כי כלכלת ארה"ב החלה להתאושש, ואמר כי מצב הכלכלה דווקא הולך ומחמיר. "בן ברננקי ממשיך לשמור על רקורד מושלם של לעולם לא להצליח בשום דבר, ושוב הוא טועה", אמר שיף. "אם הבנק הפדרלי באמת היה מעריך כי הכלכלה יציבה, למה הוא ממשיך לחבר אותה למכשירי החייאה? אם הוא ינתק אותה מהמכשירים, הכלכלה החולה שלנו תמות", הוסיף.

שיף אמר עוד כי הוא משוכנע בכך שהמשבר האמיתי - משבר מטבע - עוד לפנינו, וכי סין תפסיק בקרוב להסכים להמשיך לממן את הגירעון של ארה"ב. קריסת הדולר והתפוצצות הבועה בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שתבוא עקב כך, תהיה בעלת השלכות הרסניות עבור כל המשקיעים בנכסים דולריים, הוסיף. "מצב כלכלת ארה"ב גרוע כעת יותר משום שנטל החובות שלנו גדול יותר משהיה בחודש מארס", אמר שיף. "כרינו לעצמנו בור עוד יותר עמוק", הוסיף.

הבנק הפדרלי העריך אתמול כי כלכלת ארה"ב החלה להתאושש מאז אוגוסט, והמשיך לצפות כי הריבית בארה"ב תישאר נמוכה באופן חריג לפרק זמן ממושך. הבנק גם הודיע כי מסוף חודש מארס, יתחיל לצמצם את היקף תוכנית החירום לרכישת אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 1.45 טריליון דולר שעליה הודיעה בעקבות המשבר הכלכלי.

הבנק הפדרלי, שבראשו עומד הנגיד בן ברננקי, ציין עוד כי נרשמה התאוששות בכלכלת ארה"ב מאז אוגוסט, ונרשם שיפור גם בפעילות במגזר הדיור. "מידע שהגיע לידי ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי מאז ישיבתה הקודמת באוגוסט מצביע על כך שהפעילות הכלכלית התאוששה מהמיתון החמור", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. "התנאים בשוקי הפיננסים המשיכו להשתפר, והפעילות במגזר הדיור גדלה. נראה כי נרשמת התייצבות בהוצאות משקי הבית, אולם הן ממשיכות להיות מוגבלות בשל המשך אובדן מקומות עבודה, צמיחה חלשה בהכנסות, ירידה בשווי הבתים, ותנאי אשראי קשוחים".

הבנק המרכזי צופה כי האינפלציה תישאר מתונה לפרק זמן לא מבוטל בשל חולשת הכלכלה. "המחסור המשמעותי במשאבים צפוי להמשיך, ולהחליש את לחצי המחירים. היות שתחזיות האינפלציה לטווח הארוך ממשיכות להיות יציבות, הוועדה צופה כי האינפלציה תישאר מתונה עד זמן מה", נאמר בהודעת הבנק המרכזי.

הבנק הותיר כצפוי את הריבית בארה"ב בטווח הנוכחי של 0%-0.25%, ושב על ההערכה מפגישתו הקודמת בחודש אוגוסט, לפיה יותיר את הריבית בארה"ב ברמה נמוכה באופן חריג לתקופה ממושכת.

בחודש דצמבר, הזהיר שיף כי ניסיונות הממשל בארה"ב להגביר את הצריכה הפרטית על ידי הדפסה מוגברת של כסף צפויים להוביל למיתון אינפלציוני, ולהתמוטטות של הדולר עקב התפרצות היפר-אינפלציה בארה"ב. "ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של היפר-אינפלציה. אין מדובר בתופעה לא נפוצה. היות שכסף הוא רק נייר, קל לציבור לאבד אמון בו, במיוחד כאשר הממשלה מדפיסה יותר מדי כסף. זה מה שמתרחש כעת בכלכלה שלנו. הממשל מנסה להגביר את הצריכה הפרטית על ידי הדפסת כסף", אמר שיף בדצמבר בראיון לרשת הטלוויזיה באינטרנט The Real News.

"היפר-אינפלציה נוצרת למעשה במקרים של קריסה בביקוש לכסף, כאשר אובד האמון בכסף, ואנשים אינם מוכנים עוד להחזיק בו. משום ששטרות כסף נייר, מבחינה פיסית, הם חסרי ערך. וכאשר האמון נעלם, כוח הקנייה של הכסף נעלם", ציין שיף בראיון בדצמבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker