מייקל דל: מ-1,000 דולר בגיל 12 לרשימת 25 העשירים בעולם

למייקל דל, מייסד ומנכ"ל דל, שיגיע השבוע לביקור שני בישראל, יש הון שמוערך ב-12.3 מיליארד דולר ■ ב-2007, לאחר שלוש שנים שבהן פרש מניהול החברה, חזר דל לתפקיד המנכ"ל, והפעם, לדבריו, בכוונתו להישאר בתפקיד עוד זמן רב ■ ראיון מיוחד

נעם רודה
נעם רודה

>> מייקל דל, מייסד ומנכ"ל דל, שיגיע השבוע לביקור שני בישראל, נמצא במקום ה-25 ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם של מגזין "פורבס" ב-2009, עם הון שמוערך ב-12.3 מיליארד דולר. ב-2007, לאחר שלוש שנים שבהן פרש מניהול החברה, חזר דל לתפקיד המנכ"ל, והפעם, לדבריו, בכוונתו להישאר בתפקיד עוד זמן רב.

כשיש כישרון לעסקים לא צריך לימודים. את הלקח הזה הבין מייקל סול דל כבר בגיל שמונה, כשהגיש דרך הדואר בקשה לגשת למבחן אקסטרני שיפטור אותו מהצורך בלימודי בית ספר תיכון. אשת המכירות הגיעה לבית הוריו של מייקל וביקשה לדבר עמו בקשר למבחן. אמו קראה לבנה מחדר האמבטיה, וכשהאשה ראתה את הילדון העטוף במגבת סבה על עקבותיה - ומייקל נאלץ להמשיך להשתעמם בבית הספר.

גם בתיכון לא הצטיין דל בלימודים, אך המשיך לפתח את הכישרון העסקי שגילה כבר בגיל 12, כשרווחיו ממכירת בולים הסתכמו ב-1,000 דולר. בחופשת הקיץ, בהיותו בן 16, מצא דל עבודה בשיווק מנויים לעיתון "יוסטון פוסט" דרך הטלפון. דל גילה שרוכשי המנויים הם בעיקר זוגות נשואים טריים, ובעקבות כך אסף כתובות של זוגות טריים ברחבי טקסס ושלח להם הצעה לרכישת מנוי. בתוך זמן קצר הוא הוצף בפניות של אלפי זוגות שביקשו לבצע את הרכישה. באותו קיץ הרוויח דל 18 אלף דולר מעמלות ובכסף רכש מחשבים, מכונית ומערכת סטריאו.

מי צריך סוכן?

את המחשב הראשון שלו, אפל 2, פגש מייקל דל בגיל 15. הוא פירק אותו ולאחר מכן הרכיב בחזרה. המפגש הצית את סקרנותו של דל. הוא המשיך לפתח את תחביבו האלקטרוני, ובשנתו הראשונה באוניברסיטת טקסס החל למכור ערכות לשדרוג המחשב האישי מחדרו בקומה ה-27 במעונות הסטודנטים. "אנשים היו מגיעים אלי עם המחשב האישי שלהם עד לקומה ה-27, והייתי מוסיף להם זיכרון למחשב או מתקין דיסק קשיח. הם היו משלמים לי והולכים לדרכם", סיפר דל.

אחת מנקודות הפריצה המשמעותיות ביותר התרחשה כשדל זיהה נקודת תורפה בשרשרת השיווק וההפצה של ענף המחשבים באותם ימים: "אתה פותח מחשב ששילמת עליו 3,000 דולר ומוצא בפנים חלקים ששווים ביחד פחות מ-600 דולר, והחלקים הם בני שנה לפחות", סיפר מאוחר יותר. דל הבין שאם יאסוף את חלקי החומרה בעצמו, ולא ימכור את המחשב דרך סוכן אלא ישווקו ישירות לצרכן, מחיר העסקה ישתלם לשני הצדדים. הבנה זאת הפכה מאוחר יותר למודל השיווק הישיר הייחודי של החברה, שהתפתח למכירות מחשבים אישיים דרך הטלפון ומאוחר יותר דרך האינטרנט.

ב-1984 נשר דל מהאוניברסיטה לאחר שקיבל הלוואה של כ-300 אלף דולר מבני משפחתו כדי לפתח את החברה שלו, כשהוא ממשיך לשים דגש על מכירות ישירות לצרכנים ועל הורדת עלויות התיווך. ב-1985 השיקה החברה את המחשב האישי הראשון שעיצבה באופן עצמאי, ה"טורבו פי.סי", שנמכר בארה"ב ב-795 דולר ליחידה. עד 1988 כבר הגיע שווי השוק של החברה ל-50 מיליון דולר, והוא צמח ל-80 מיליון דולר כאשר הונפקה החברה ביוני באותה שנה.

ב-1992, בהיותו בן 27 בלבד, נכנס דל לספרי ההיסטוריה בתור המנכ"ל הצעיר ביותר של אחת מ-500 החברות האמריקאיות הגדולות ביותר. ב-2004, עם מכירות של 49 מיליארד דולר בשנה ורווחים של 3 מיליארד דולר, פרש דל מתפקידו כמנכ"ל החברה ובמקומו מונה קווין רולינס, עד אז מנהל התפעול הראשי ונשיא החברה. ב-2007, לאחר שהחברה הפסידה נתח שוק למתחרים בשוק המחשבים, חזר דל לתפקיד מנכ"ל החברה במקומו של רולינס (שפרש באותו היום).

ובאשר להשכלתו של דל? מייקל לא חזר לספסל הלימודים, אך ב-2002 זכה בתואר דוקטור של כבוד במדעי הכלכלה מאוניברסיטת לימריק באירלנד. ב-2006 הודיעה אוניברסיטת טקסס, ממנה פרש, כי קיבלה מענק בסך 50 מיליון דולר מקרן הפילנתרופיה של דל ואשתו, שתורמת למען שיפור הבריאות והחינוך באוסטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker