אל תאמינו לפרים - ההתאוששות עדיין רחוקה

הספינה הכלכלית שלנו עוד נאבקת בסערה בלב האוקיינוס

ריצ'ארד קווסטCNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד קווסטCNN

מדבר הקברניט שלכם. אני מבקש את תשומת לבכם למספר דקות כדי לספר לכם לאן ספינת הכלכלה מתקדמת כרגע משום שאתם אולי קצת מבולבלים מכל הזיגזוגים שביצענו באחרונה.

אם קראתם את הנתונים הכלכליים האחרונים, אפשר להבין אם אתם מרגישים קצת מפוחדים. בשלושת החודשים הראשונים של השנה, התכווצו כלכלות ארה"ב וגרמניה בשיעור שנתי של שישה אחוזים (השנה כולה לא תהיה כה גרועה, אך גם לא טובה בהרבה). שיעור האבטלה בספרד, שעומד על 17%, הוא כפול מבכל מקום אחר באירופה, ובאסיה, יפאן מבטיחה לא לאכזב בתפקידה המסורתי ככלכלה שביצועיה הם בין הגרועים ביותר בעולם בתקופות משבר.

את האנשים שמוצאים נקודות של אור בתוך הערפל הזה אפשר לכנות או אופטימיים חסרי תקנה או שוטים. אין הרבה מרחק ביננו ובין סלעי הנתונים הכלכליים שמאיימים להטביע אותנו.

המשבר נובע מביטחון לא פחות מחובות הבנקים והנזק שנגרם להם. אנו נמצאים כעת במצב של שיתוק כלכלי שבו אנו פוחדים יותר מהצללים בלילה מאשר מהמציאות, וזאת הסיבה שאנו חייבים לחלק את הנתונים הכלכליים לשתי קבוצות; אלו שמגלים לנו היכן היינו ואלו שמגלים לנו לאן פנינו מועדות.

נתוני התמ"ג שייכים ברובם לקבוצה הראשונה. הם מגלים לנו מה כבר קרה בשלושת החודשים האחרונים - המבט מהמראה האחורית.

יש נתונים כלכליים נוספים שאנו בוחנים, כגון ביטחון העסקים והצרכנים, נתוני מלאי וגם חלק מנתוני המכירות הקמעוניות ששייכים לקטגוריה השנייה. הם נותנים אינדיקציה לגבי הכיוון שאליו אנו מועדים במסע המשברי הזה. חלק מאותם נתונים, כגון ביטחון הצרכנים בארה"ב, היו מעודדים למדי ועולה מהם כי הביטחון חוזר, על אף הקצב האיטי. זוהי עובדה חשובה משום שעד שהביטחון לא יחזור, הדברים לא ישתפרו. ובשבוע הבא יתפרסמו נתונים נוספים, לדוגמה, מכירות הבתים הקיימים, שעשויים להראות גם הם על שיפור, אף כי הנתונים צפויים להיות דלים ביותר ואל לנו לקחת אותם יותר מדי ברצינות. משום שבימים הקרובים, כשתשמעו חדשות כלכליות טריות, זכרו שאנו עדיין שטים במהירות עמוק במי המיתון, וייקח זמן עד שהספינה תאט. לאחר מכן היא תפנה בהדרגה ואנו נפליג לעבר אוקיינוס ההתאוששות. אני חושש, נוסעים יקרים, שלפי הנתונים הכלכליים שאני רואה, נגיע לשם רק בעוד שישה חודשים לפחות... ואל תתנו לאף פיראט להשלות אתכם.

רגע של רווחיות

קרייזלר הגישה בקשה לפשיטת רגל וסוף סוף נוקטת בפעולות שהייתה צריכה לנקוט מוקדם יותר. אני מחזיק אצבעות שפיאט לא תישגה כמו דיימלר בהימור על האלבטרוס הזה. אני לא אופטימי. זה עשוי להיות רגע בלתי-רווחי בעליל עבור יצרנית הרכב האיטלקית בטווח הארוך.

קווסט הוא הפרשן הכלכלי של CNN. תוכניתו החדשה, "Quest Means Business", תשודר מדי ערב ב-21:00 שעון ישראל

לאתר התוכנית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker