בעקבות הופעתו אצל סטיוארט: קריאות לחקור את ג'ים קריימר

חבר קונגרס לשעבר בארה"ב קרא לפתוח נגד קריימר בחקירה ■ בראיון פרטי שנערך עם קריימר לפני כשלוש שנים הוא תיאר כיצד הצליח להשפיע על מחירי מניות בימים בהם ניהל קרן גידור ■ קטעים מהראיון שודרו בתוכנית הטלוויזיה "The Daily Show" של סטיוארט בשבוע שעבר ■ הערכות: "דבריו עלולים לסיים את הקריירה שלו"

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

חבר קונגרס לשעבר בארה"ב קורא לפתוח בחקירה נגד פרשן ההשקעות האמריקאי, ג'ים קריימר, בחשד כי הריץ מניות בתקופה בה שימש כמנהל קרן גידור. זאת, על רקע ראיון פרטי שנערך עם קריימר לפני כשלוש שנים - בו תיאר כיצד הצליח להשפיע על מחירי מניות בימים בהם ניהל קרן גידור - ואשר קטעים ממנו שודרו בתוכנית הטלוויזיה "The Daily Show" של הבדרן ג'ון סטיוארט בשבוע שעבר.

"אתה קונה כמה מניות, ומוודא שהן עולות", אמר קריימר במסגרת הראיון מ-2006 עם כתב אתר חדשות הפיננסים TheStreet.com, אהרון טאסק. "אתה יכול אולי להקצות הון של חמישה מיליארד דולר...אף אחד לעולם לא יודה בכך, אבל לי לא אכפת", הוסיף קריימר, אשר התייחס גם להפצת שמועות על מוצרים של חברת אפל, כדי לגרום לירידה במחיר המניה, ולגרוף רווחים מפוזיציות שורט.

בראיון ציין קריימר כי הוא לעולם לא היה נתפס נותן עצה כזאת בטלוויזיה. לאחר שידור הקטע מהראיון בתוכנית של סטיוארט, חייך קריימר במבוכה, ואמר: "טוב, אז עכשיו זה כן בטלוויזיה".

The Daily Show With Jon StewartJim Cramer Pt. 1Daily Show Full EpisodesImportant Things w/ Demetri MartinPolitical HumorJim Cramer

בקטעים אחרים בראיון אמר קריימר השפעה על מחירי המניות בשוק היא "הדרך שבה השוק באמת פועל", וכי מי שאינו נוהג כך "לא צריך להיות חלק מהמשחק". "פעמים רבות, קרן הגידור שלי היתה בפוזיציות שורט, כלומר, הייתי זקוק לכך שהשוק יירד. הייתי יוצר רמת פעילות לפני פתיחת המסחר, אשר תגרום לחוזים העתידיים על השוק לרדת. באופן דומה, אם הייתי בפוזיציית לונג, ורציתי להפוך את התמונה למעט יותר ורודה, הייתי מתחיל לקנות הרבה מניות כדי לוודא שהן יעלו", אמר קריימר בראיון. "זה משחק כייפי, וגם משחק רווחי".

"יתכן מאוד שהוא חצה את הגבול", אמר חבר בית הנבחרים לשעבר של ארה"ב, טום דיוויס, בראיון ל-CNN בסוף השבוע, בהתייחסו למעשים שתיאר קריימר. "אני חושב שמדובר במשהו שצריך לחקור. אני חושב שהטרגדיה היא שבמהלך השנים האחרונות, איש לא חקר דברים מסוג זה", הוסיף דיוויס, אשר שימש כראש ועדת הרפורמה בממשל של בית הנבחרים האמריקאי, ב-2007-2003. "אני חושב שקריימר הפך לסמל 'למה נדרשת רגולציה ושקיפות רבה יותר מצד קרנות גידור'", הוסיף.

בתגובה לקריאתו של דיוויס לפתוח בחקירה נגד קריימר, אמר האחרון בתגובה ל-CNN כי "איש לא מכיר ומכבד יותר ממני את חוקי ניירות הערך. כאשר הייתי סוחר בקרן גידור בשנות ה-90, נהגתי באופן הגון, ולא עשיתי דבר שהפר את חוקי ניירות הערך".

קטעים מהראיון של קריימר מ-2006 כבר היכו גלים בעת פרסומם בסוף אותה שנה, והאנליסט לשעבר הנרי בלוג'ט אף העריך במארס 2007 כי הדברים שאמר קריימר בראיון עלולים להביא לסיום הקריירה שלו.

הופעתו של קריימר בתוכנית "דיילי שאו" בשבוע שעבר באה לאחר שבאחרונה יצא סטיוארט בחריפות נגד התפקיד שמילאה התקשורת הכלכלית בארה"ב ביצירת הבועה, שהובילה למשבר הנוכחי. סטיוארט טען בתוכניתו כי המגישים ברשת חדשות הפיננסים, CNBC, הטעו את אזרחי ארה"ב בכך שלא חשפו בפני הציבור מידע על התנהלות המגזר הפיננסי. בכך, לדבריו, הם מעלו בתפקידם העיתונאי ופגעו בחסכונותיהם של אמריקאים רבים.

עימות בשידור חי

העימות בין סטיוארט לקריימר החל לפני שבועיים כשמגיש ה"דיילי שאו" הגיב לדבריו של פרשן כלכלי של רשת CNBC, ריק סנטלי, אשר אמר בשידור חי כי אין מקום לסיוע ממשלתי לבעלי בתים שלא מצליחים לפרוע משכנתאות שנטלו, וכינה אותם "לוזרים". סטיוארט תקף חזרה את סנטלי ואת CNBC, בקטע סאטירי בו הוא הראה את סדרת תחזיות כושלות ועצות אחיתופל שנתנו פרשני הרשת במהלך המשבר.

סנטלי היה אמור להופיע בתוכנית של סטיוארט בתחילת שבוע שעבר כדי להגיב על הטענות, אולם החליט לבטל את השתתפותו בתוכנית ברגע האחרון. בתוכניתו, התמקדה הביקורת של סטיוארט במיוחד בפרשנים של CNBC ובעצותיהם הכושלות לצופים, לפני המשבר בשווקים ובמהלכו. סטיוארט הציג בתוכניתו מספר קטעים מתוכניתו של קריימר, "מד מאני" (Mad Money), המשודרת ב-CNBC. קריימר, אשר זכה למעמד של גורו השקעות בעקבות תוכניתו, נראה בקטעים בין השאר ממליץ למשקיעים לקנות מניות של בנק בר סטרנס זמן קצר לפני התמוטטות בנק ההשקעות.

בניגוד לסנטלי, קריימר החליט לא לשתוק, ותקף את סטיוארט בחזרה במספר הזדמנויות בראיונות ומאמרים בתקשורת הפיננסית. שיאו של העימות בין סטיוארט לקריימר הגיע לשיאו ביום חמישי כאשר קריימר התארח בתוכנית של סטיוארט.

במהלך הראיון בין השניים ב"דיילי שאו" טען סטיוארט כי חמדנותם של משקיעים ספקולנטים מהסוג שקריימר מעודד ומינוף יתר גרמו למשבר הכלכלי החריף בארה"ב, וכי תהליך זה התרחש בידיעתה ועידודה של תקשורת הפיננסים בארה"ב, ובכלל זה CNBC. "אתם ידעתם מה בנקים עושים ועודדתם את זה במשך חודשים. במקרה הטוב זה היה חוסר כנות ובמקרה הרע זה היה שותפות לפשע", הטיח סטיוארט בקריימר. קריימר, הידוע בסגנונו מלא הביטחון והססגוני בתוכנית הטלוויזיה שלו, לא הצליח לענות על טענותיו של סטיוארט ומספר פעמים במהלך הראיון קולו נשמע סדוק. בהמשך גם הציג סטיוארט גם את הקטעים מהראיון של קריימר משנת 2006, אשר עוררו כאמור טענות בדבר הצורך לפתוח בחקירת התנהלות קריימר בימיו בקרן גידור.

The Daily Show With Jon StewartCNBC Gives Financial AdviceDaily Show Full EpisodesImportant Things w/ Demetri MartinPolitical HumorJim Cramer

בחודש דצמבר פירסם אתר האינטרנט yourmoneywatch.com, אשר עוקב אחרי כל המלצות המניות של קריימר בתוכניתו "מאד מאני", ניתוח של המלצותיו, אשר ממנו עלה כי עדיף היה למשקיעים להטיל מטבע כדי לבחור את השקעותיהם מאשר להתבסס על המלצותיו של קריימר.

לפי הניתוח המלצותיו של קריימר מאז יולי 2005, הניבו המלצות שלו להשקעה במניות, בניכוי עמלות מסחר, תשואה נמוכה יותר מאשר מדדי השוק. בדיקה של יותר מ-1,500 המלצות השקעה במניות שנתן קריימר באותה התקופה, העלה כי מחיריהן של יותר ממחצית מהמניות ירדו מאז ההמלצה.

חברת הייעוץ CXO, אשר עוקבת אחרי המלצות פרשני השקעות ובכלל זה המלצותיו של קריימר, בדקה את המלצותיו של האחרון בטורו הקבוע בעיתון "ניו יורק מטרו" החל משנת 2000, ומצאה כי התשואות שהניבו היו נמוכות הממוצע, ואפילו גרועות יותר מאשר הטלת מטבע. ביצועי המניות שעליהן המליץ קריימר עלו על אלה של השוק ב-47% מהמקרים בלבד.

בין המלצותיו הכושלות ביותר של קריימר היתה קביעתו בסוף יולי 2008, כי שוק המניות בארה"ב הגיע לתחתית, והמלצתו באוגוסט 2007 לרכוש מניות של בר סטרנס, אשר איבדו בהמשך כמעט את כל שוויין.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ