ממשלת בריטניה תזרים 51 מיליארד ליש"ט לרויאל בנק אוף סקוטלנד ולוידס

במסגרת תנאי חבילת החילוץ החדשה הבנקים רויאל בנק אוף סקוטלנד ולוידס לא יחלקו השנה בונוסים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

ממשלת בריטניה תזרים למערכת הבנקאית במדינה 31.3 מיליארד ליש"ט (51 מיליארד דולר) נוספים, באמצעות רכישת מניות בבנקים המולאמים רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), לוידס בנקינג גרופ ונורתרן רוק, במטרה להבטיח את יציבותם לפני מכירת נכסיהם - כך הודיע היום שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג. במסגרת תנאי החילוץ החדש, לא יורשו הבנקים לשלם בונוסים לעובדיהם.

תוכנית הסיוע תגדיל את הנתח של ממשלת בריטניה ב-RBS ל-84%, ובכך תתקרב לבעלות מלאה על הבנק, בעוד שהנתח הממשלתי בלוידס לא יגדל, לאחר שמנכ"ל הבנק אריק דניאלס העדיף לגייס כסף ממשקיעים פרטיים במקום להשתתף בתוכנית ביטוח הנכסים הרעילים של הממשלה, שהייתה מגדילה את הנתח שלה בבנק. ממשלת בריטניה תשמש כמבטחת של נכסים רעילים בסך 280 מיליארד ליש"ט שבבעלות RBS, כך שהבנק ירשום הפסד רק על 40 מיליארד ליש"ט מתוכם ומשלמי המסים בבריטניה יספגו את שאר ההפסדים.

RBS, שהודיע אתמול כי יפטר 3,700 עובדים, יסגור סניפים וימכור את חטיבת הביטוח שלו, התכונן לשלם בונוסים בסך 4 מיליארד ליש"ט לעובדיו בסוף השנה, אולם במסגרת תנאי החילוץ הסכים לא לשלם בונוסים, במסגרת ניסיונות הממשלה להגביל את שכר הבכירים במגזר הבנקאות. "אנחנו לא רוצים להכפיש את האנשים במגזר הבנקאות, אך אנחנו כן הולכים להפעיל לחץ על השכר הגבוה של הבכירים ביותר", אמר השר האחראי על תעשיית השירותים הפיננסיים בבריטניה, פול מיינרס. במסגרת תוכנית הסיוע, דירקטורים ברויאל בנק אוף סקוטלנד ולוידס הסכימו לדחות את הבונוסים שלהם לשנת 2009 עד שנת 2012.

הסיוע הנוסף לבנקים בבריטניה התבצע במסגרת תוכניתו של דרלינג לפצל את רויאל בנק אוף סקוטלנד, לוידס ונורתרן רוק וליצור שלוש רשתות בנקאות קמעוניות מנכסיהן. במסגרת התוכנית נכסים השייכים לשני הבנקים, אשר מרביתם בבעלות ממשלת בריטניה, יימכרו כדי להגדיל את התחרות.

הבנקים החדשים יהיו בנקים קמעוניים אשר יתמקדו בפיקדונות ובמתן משכנתאות. הבנקים החדשים יכללו את TSB, אשר סניפיו נרכשו על ידי בנק לוידס, וחטיבת וויליאמס אנד גלינס, שנמצאת כיום בבעלות RBS. בנוסף ייתכן שיוקם בנק תחת השם BankCo, אשר יורכב ממה שמכונה "החלק הטוב של בנק נורתרן רוק".

בראיון לבי.בי.סי השבוע אישר דרלינג את הדיווחים בעיתונות הבריטית על פרטי התוכנית לפירוק הבנקים, ואמר כי היא תוביל להגברת התחרות בשוק. "אם לא נגביר את התחרות, נסיים עם ששה בנקים גדולים והדבר יפגע באפשרויות הבחירה של הצרכנים. זה לא מקובל עלינו", אמר דרלינג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker