רוסיה ואוקראינה עשויות לחתום כבר היום על הסכם מכירת גז טבעי

אוקראינה הסכימה לשלם מחיר גבוה יותר עבור הגז הטבעי החל בשנה הבאה, לאחר שתקבל 20% הנחה השנה

סוכנויות הידיעות

רוסיה ואוקראינה הכניסו תיקונים אחרונים לחוזה מכירת הגז הטבעי והן עשויות כבר היום לחתום על החוזה. מחלוקת בנוגע למחיר בו תרכוש אוקראינה את הגז הביאה להפסקת האספקה לאירופה לתקופה של כשבועיים. ראש ממשלת אוקראינה, יוליה טימושנקו, תחזור היום למוסקווה לאחר ששירטטה ביחד עם ראש ממשלת רוסיה ולדימי פוטין קווים כלליים לחוזה בין שתי המדינות. החוזה ייחתם על ידי גזפרום, מונופול הגז הטבעי של רוסיה, וחברת נפטוגז אוקראיני - ספקית האנרגיה שבבעלות ממשלת אוקראינה.

רוסיה הפסיקה את אפסקת הנפט לאירופה דרך אוקראינה ב-7 בינואר, לאחר שגזפרום האשימה את אוקראינה בגניבת הגז לתועלתה האישית. אוקראינה הכחישה את הטענות. עצירת אספקת הגז נבעה גם מחוב של אוקראינה לחברה בסך 2.1 מיליארד דולר. עצירת אספקת הגז לאוקראינה פגעה קשות באספקת הגז למדינות אירופה, מאחר שכ-80% מהגז הטבעי שמספקת רוסיה לאירופה מועבר באמצעות צינורות העוברים בשטחה של אוקראינה.

ההסכם התאפשר לאחר שהאיחוד האירופי, שנפגע בעקבות הקפאתה של אספקת הגז הרוסית, הפעיל לחצים כבדים על שני הצדדים למצוא פיתרון לסכסוך ביניהם. האיחוד האירופי, שתיווך בשיחות בין אוקראינה לרוסיה, הגדיר את המגעים כמקרה מבחן לאמינותן של רוסיה ואוקראינה כספקיות אנרגיה. אירופה מקבלת כ-25% מאספקת הגז לשטחה מגזפרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker