למה לטרוח לבוא לדאבוס?

לא היה עדיף שכולם יישארו בבית ויטפלו בעניינים שם?

ריצ'ארד קווסטCNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד קווסטCNN

לעיתים קרובות אני שואל את עצמי למה אני בכלל טורח לבוא לדאבוס? ואז אני נזכר, אני מגיע לכאן בתור עיתונאי שמסקר מה שהמנהיגים אומרים ועושים. אבל למה משתתפים רבים אחרים בפורום הכלכלי העולמי, אשר לא היו חייבים לבוא לפה, בכל זאת באים? ודאי היה עדיף להם להישאר בבית ולטפל בעסקים שהם מנהלים?

הבוקר קיבלתי את התוכנית הרשמית של הפורום. כמה מהדיונים נראים מאוד רלוונטים ומתאימים לרוח הזמן. פאנל שכותרתו "סיעור מוחות - מה קרה לכלכלה העולמית?" נראה מבטיח. אך גם דיונים אחרים כמו "מהו עיצוב טוב?" או "אמנות פוליטית: מה עכשיו?" נראים מעניינים בדרכם האזוטרית, אם כי לא ממש נראים חיוניים בעתות משבר אלה.

באולם בו נרשמים לאירועים של הוועידה, שאלתי משתתפים "מהשורה" מדוע הם באו לפורום הכלכלי. אני לא מתכוון לאורים והתומים, אלא למנהלים ופקידים בדרגות ביניים שמהווים את מרבית משתתפי ועידת דאבוס.

חלקם אמרו כי רצו לשמוע את מנהיגי העולם ומקבלי ההחלטות מדברים על האופן הטוב ביותר לצאת מהמשבר הפיננסי, ככלות הכל צפויים לדבר בוועידה ולדימיר פוטין, אנגלה מרקל, וון ג'יאבאו וגורדון בראון. אחרים באו לדאבוס כדי להמשיך בשיחות עם לקוחות וספקים וכדי לדון בצעדים הבאים הנדרשים.

Embedded video from CNN Video

נציגים של ארגונים שלא למטרות רווח וארגוני צדקה, כמו יוניצף, משתתפים כדי לוודא שהמטרות שהם מבקשים לקדם לא יישכחו בעת משבר. איש עסקים בר מזל אחד בא הנה כדי לדבר עם משקיעים בתחום המחקר הרפואי - כן, עדיין יש אנשים שיש להם כסף להשקיע.

משתתפים רבים באים לדאבוס זה שנים - זה פשוט עוד אירוע בלוח השנה שלהם. בדיוק כמו שלא מפסיקים לבקר קרובי משפחה בחגים, כך ממשיכים לבוא לדאבוס גם בעת משבר; ויש שיאמרו, שחשוב להיות פה דווקא בעת משבר.

ייתכן שניתן לסכם את הסיבה האמיתית להיות בדאבוס במילותיו של משתתף אחד שהגיע מאסיה, ואמר: "הזדמנות ההיא ההפך ממשבר". לגמרי!

לאתר האינטרנט של CNN בוועידת דאבוס

Quest Means Business תשודר מדי ערב בערוץ CNN ב-21:00 שעון ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker