הסאגה נמשכת: סאן מאשימה את תרו בהתעלמות מהגדלת הצעת הרכש שהגישה בעקבות החלטת בית המשפט העליון

בנוסף טוענת סאן כי השיפור בביצועים שהציגה תרו נעשו באמצעות קיצוץ חד בהוצאות המחקר והפיתוח

שמואל שוסטר
שמואל שוסטר

המלחמה על השליטה בחברת התרופות הישראלית תרו, שבשליטת בארי לויט לבין סאן ההודית, ממשיכה לצבור תאוצה. במכתב ששלחה סאן לדירקטוריון תרו ולרשות לניירות ערך האמריקאית מאשים דיליפ שאנגווי, יו"ר חברת התקופות ההודית את תרו בהתעלמות מהצעות הפשרה שנשלחו לתרו בעקבות החלטת בית המשפט העליון.

במקביל שיגרה סאן מכתב למירון סטרובר, יו"ר ועדת הביקורת של תרו, בו היא מאשימה את תרו כי ה"מפנה המרשים", שבוצע בחברה, ואשר באמצעותו מנסה תרו לדחות את הצעת הרכש של סאן בטענה כי אינה משקפת את הערך האמיתי של החברה, אינו אלה שורה של פעולות שיפגעו בחברה.

לטענת סאן, מקור ה"שיפור" שהציגה תרו בביצועי החברה, במסגרתו הגדילה, בין החודשים ינואר 2007 לספטמבר 2008, את הרווח ל-54 מיליון דולר ואת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת ל-45 מיליון דולר בשורה של צמצומים חדים בהוצאות הפיתוח. תרו אינה מפרסמת את דו"חותיה מאז 2006, בשל בחינת הלימות ההפרשות שנרשמו ב-2005 ובשנים קודמות - בגין החזרי מכירות, זיכויים, הנחות, ותשלומים אדמיניסטרטיוויים ועד כה נמנעה מלציין מועד בו תגיש את דו"חותיה המבוקרים לשנים הללו.

תחילתה של הפרשה בהשקעה בסך 100 מיליון דולר של סאן במניות תרו. השקעה זו בוצעה כשתרו היתה במשבר פיננסי קשה, במאי 2007. לאחר מכן, חתמו תרו וסאן על הסכם למיזוג במחיר של 7.75 דולרים למניה. כחלק מההסכם, וכדי להבטיח את השקעת סאן, נתנה מועצת המנהלים של תרו לסאן אופציה לרכוש את המניות של משפחות לויט ומורוס, בעלי השליטה בחברה (9% מההון ו-41% מההצבעה) במחיר זה אם ההסכם למיזוג יבוטל.

אלא שבמאי 2008 ביטלה מועצת המנהלים את המיזוג בטענה שמחירו אינו משקף את שווי החברה. כשסאן דרשה מבעלי השליטה לממש את הסכם האופציה ולמכור לה את מניות השליטה, הם סירבו ודרשו מסאן, כתנאי למימוש האופציה, לפרסם הצעת רכש מיוחדת.

הצדדים פנו לבית המשפט ובסוף חודש אוגוסט השנה פסקה שופטת בית המשפט המחוזי מיכל אגמון גונן לטובת חברת התרופות ההודית סאן. תרו ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון, שהמליץ לצדדים לעשות מאמץ על מנת להגיע להסכם פשרה ביניהם, בטרם יפסוק בערעור. בעקבות כך שלחה סאן ב-22 לדצמבר שתי הצעות חדשות לפשרה, בהם העלתה את הצעתה המקורית עד למחיר של 9.5 דולר למניה.

מתרו נמסר: "הפרסום הפומבי של המסמכים מהווה הפרה של הסכם בין הצדדים לפיו המו"מ ביניהם יהיה סודי. כאשר נתן בית המשפט את החלטתו הוא לא התכוון כי הצדדים ינהלו את הדיונים באמצעות התקשורת. הצהרותיה הפומביות של לא מבטאות בצורה מדויקת את עמדותיה של תרו ומשמיטות את העובדה כי רק 24 שעות לפני הודעתה הפומבית של סאן, דחתה החברה את הצעתה של תרו לפגישה אישית במטרה לנסות ולסיים את הסכסוך".

"אין כל שחר בנוגע לטענות סאן ביחס לדו"חותיה הכספיים. עסקיה של תרו והרווחיות ממשיכים להשתפר. ניסיונה של סאן להמעיט בערכם של ביצועינו הכספיים הוא טקטיקה נוספת בניסיונם לגנוב את החברה במחירים נמוכים, כפי שהדבר משוקף בהצעתם הנוכחית, ולנעול את ציבור בעלי המניות שלנו במעמד של מיעוט במטרה לרכוש את מניותיהם במחירים נמוכים עוד יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום