נמרוד הלפרן

בשעה שאזרחים ברחבי ארה"ב מצביעים בבחירות, המהמרים באינטרנט כבר העניקו את הניצחון למועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובמה. החוזים העתידיים בבורסת אינטרייד (Intrade) האירית, אשר יעניקו למשקיע בהם 100 דולר במקרה של זכיית אובמה בבחירות לנשיאות, נסחרים כעת במחיר של 91 דולר (סיכוי של 91%) לעומת מחיר של פחות מ-50 דולר (סיכוי של 50%) לפני כחודשיים, ומחיר של כ-10 דולרים (סיכוי של 10%) בתחילת השנה. החוזים המעניקים למשקיע בהם 100 דולר במקרה של זכיית המועמד הרפובליקאי ג'ון מקיין נסחרים במחיר של 9 דולר (סיכוי של 9%), לעומת מחיר של יותר מ-50 דולר (50%) לפני כחודשיים.

עם זאת, מומחים גורסים כי יש סיבות לספקנות בנוגע לבורסה, אשר בה יכולים משקיעים להמר גם על תוצאות בחירות ועוצמות סופות הוריקן. זאת כיוון שרקע המשקיעים הסוחרים בה באופן אלקטרוני אינו משקף בהכרח את האופי של מקבלי ההחלטות או המומחים בסוגיות שבהן מדובר.

מבקרי הבורסה טוענים, כי היא משקפת נטייה גוברת והולכת בקרב חסידי כלכלת השוק לראות בשוק כלי מועדף לניבוי אירועים ומגמות החורגים גם מהתחום הכלכלי. ביקורת זו באה לידי ביטוי ביתר שאת בשנת 2003, לאחר שמשרד ההגנה האמריקאי הודיע על כוונתו לפתוח אתר הימורים על פיגועי טרור במזרח התיכון. בפנטגון סברו, כי אתר כזה יאפשר להם לשפר את התחזיות בדבר טרור במזרח התיכון, ואולם ביקורת ציבורית קשה גרמה לבסוף למשרד ההגנה לחזור בו מהיוזמה.

בורסת אינטרייד בדבלין שבאירלנד מאפשרת לסחור בחוזים עתידיים על אירועים שונים, החל משם הסרט שיזכה באוסקר וכלה בעיתוי גילויו של מקרה ראשון של שפעת העופות בארה"ב. בעבר, איפשרה הבורסה להמר גם על זהות האפיפיור הבא ועל תוצאות משפט ההונאה של בכירי חברת האנרגיה האמריקאית אנרון, וכן משפטו של הזמר מייקל ג'קסון שהואשם בהתעללות מינית בקטין.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker