אורכית רשמה הפסד של 9.7 מיליון דולר ומפטרת 90 מתוך 250 עובדיה

הפיטורים - חלק ממאמץ החברה לקצץ ב-20% את ההוצאות התפעוליות עד לרבעון הראשון של 2009

שמואל שוסטר

אחרי סיסקו ונורטל, המשבר מגיע גם ליצרנית ציוד התקשורת אורכית. החברה, ששומרת על איפול תקשורתי מוחלט כאסטרטגיה, דיווחה על הכנסות של 5.4 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2008 - בהתאם לתחזיות האנליסטים. זאת בהשוואה להכנסות של 3.1 מיליון דולר ברבעון הקודם והכנסות של 1.7 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

הגידול בהכנסות עזר לאורכית לצמצם את ההפסד התפעולי בכ-6% ל-8 מיליון דולר, בהשוואה להפסד תפעולי של 8.5 מיליון דולר ברבעון הקודם. עם זאת, זינוק חד של 210% בעלויות המכר, שהסתכמו ב-2.8 מיליון דולר, הקשו על החברה ליהנות מהגידול בהכנסות.

ואכן, תוצאותיה של החברה בשורה התחתונה אינן מעודדות. החברה רשמה החברה הפסד נקי של 9.7 מיליון דולר או 59 סנט למניה, נמוך מתחזיות האנליסטים שצפו הפסד של 48 סנט בלבד. כמו כן, אורכית נתנה תחזיות נמוכות ביחס להערכות האנליסטים המוקדמות לרבעון הרביעי השנה, ולמרות שהיא צופה גידול בהכנסות, אותן היא מעריכה ב-7.3 מיליון דולר והפסד נקי שיסתכם ב-7.3 מיליון דולר, או 44 סנט למניה. לדברי האנליסט זיו טל מבית ההשקעות אוסקר גרוס, מדובר בנתון נמוך משמעותית לעומת ההערכות המוקדמות שצפו 10 מיליון דולר. טל אמר שבמידה ולא תצליח אורכית לקצץ בהוצאות התפעול, יהיה לה קשה לעמוד ביעדיה ולהגיע לאיזון תקציבי ברבעון הרביעי של 2009.

צעד ראשון בכיוון התקבל היום עם דבריו של איציק תמיר, יו"ר ונשיא אורכית, על כוונתו לקצץ במספר המשרות בחברה. ל-TheMarker נודע כי מדובר ב-90 מתוך 250 עובדי החברה - 36% מכוח האדם בחברה.

לדברי תמיר, "אנו שמחים להודיע כי הרחבנו את בסיס הלקוחות שלנו, עם התוספת של הנרו - ספקית הטלקום השנייה בגודלה בקוריאה. הנרו היא הלקוח השישי שלנו מתחילת השנה. המומנטום שאנו בונים כתוצאה מהלקוח החדש מסמן את קו ההתחלה להגדלת ההכנסות שלנו. אנו מצפים להמשיך ולהגדיל את ההכנסות שלנו ברבעון הרביעי עם הזמנות המשך מספקיות הטלקום הקיימות". בנוסף אמר תמיר כי לאור אי הוודאות בכלכלה העולמית, בכוונת החברה לבצע מהלך לצמצום ההוצאות התפעוליות של החברה ב-20% ברבעון הראשון של 2009.

אורכית מפתחת פלטפורמת תקשורת להעברה מהירה של נתונים על גבי רשתות רחבות פס. המוצר הראשון שלה - CM-100 - הושק לפני מספר שנים, ונמכר לחברות הטלפוניה כפתרון להעברת שידורי טלוויזיה רב ערוצית למנויים, בנוסף על שירותי הטלפון והאינטרנט המהיר. כעת היא מנסה לשווק למפעילות הטלקום את ה-CM-4000 - הדור הבא של המוצר הקודם עם נפח גבוה יותר של העברת נתונים. המוצר מאפשר העברת שידורי טלוויזיה באיכות גבוהה (HD) ושירותי וידיאו סלולרים מדור 3.5.

המחסום שעומד בפני אורכית בדרך להצלחה הוא הטכנולוגיה הקניינית של החברה, המחייבת את הלקוחות להחליף את המערכת שברשותם. הצלחתה של החברה תגיע במידה ויעלה בידי אורכית להשיג מסה קריטית של לקוחות שתאפשר לה לבסס את התקן שלה בשוק. אימוץ מסיבי עשוי לאפשר לחברה לנגוס בנתח משמעותי משוק התקשורת. כישלון בהשגת לקוחות מרכזיים עשוי להשאיר את החברה במעמדה הנוכחי כחברת נישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker