ארוחת צהרים, שולחן עגול במסעדה ניו יורקית וסטייק עסיסי ב-650 אלף ד' - אה, גם וורן באפט היה שם

לגיא ספיר, ששילם עם חברו כ-650 אלף דולר כדי לאכול עם וורן באפט, יש רק מלים טובות לומר על שלוש השעות שבילה במחיצתו של האורקל מאומהה ■ "אין מחיר לארוחה עם באפט", הוא אומר, "אם תהיה לו סיבה נוספת לבלות אתנו, אני בטוח שהוא יעשה זאת"

אשר שכטר

עוד לפני שהשאלה הראשונה נזרקת לחלל האוויר, גיא ספיר ממהר להכריז בהתלהבות: "היה מדהים, פשוט מדהים". ספיר, ששילם כ-650 אלף דולר יחד עם חברו מוניש פבראי בעבור ארוחת צהריים עם וורן באפט, מדבר כמובן על שלוש השעות שבילה במחיצתו של "האורקל מאומהה" בסטקייה ניו-יורקית.

באפט, יו"ר ומנכ"ל ברקשייר התאוויי והאיש העשיר בעולם לפי המגזין "פורבס" (עם הון מוערך של 62 מיליארד דולר), מעניק מאז 2000 הזדמנות למעריציו הרבים לזכות בארוחה עמו. שותפיו לארוחה נלחמים על הזכות באמצעות מכירה פומבית באתר eBay, שהכנסותיה מופנות לקרן גלייד, המסייעת לעניים ומחוסרי דיור באזור סן פרנסיסקו. השנה זכה במכירה הפומבית מנהל קרן גידור מסין, שהסכים לשלם בעבור הכבוד לסעוד בחברתו של המשקיע המוערך בעולם לא פחות מסכום שיא של 2.1 מיליון דולר.

ספיר, ישראלי לשעבר שמנהל כיום את קרן ההשקעות אקווה מרין קפיטל מנג'מנט, זכה בארוחה יחד עם פבראי ב-2007, אך היא התקיימה רק ביוני האחרון. ספיר מימן כשליש מההצעה הזוכה (כ-217 אלף דולר), ופבראי, מנהל קרן ההשקעות פבראי אינווסמנטס ששוויה 600 מיליון דולר, מימן את שני השלישים הנותרים.

בראיון שנערך במאי האחרון עם ספיר, שקרן ההשקעות שלו מנהלת נכסים בשווי 100 מיליון דולר, ניסינו לברר כיצד הוא מרגיש בנוגע לפגישה עם אחד מאליליו, מה הוא מתכוון לשאול את באפט ומה הוא חושב על המחיר הגבוה. ספיר ענה בין השאר שהפגישה היא בעיניו השקעה בחינוך שלו והזדמנות לגלות כיצד לחיות בצניעות ולשמור על יושר ועדיין לתמרן במומחיות בעולם העסקים.

כעת שאלנו את ספיר על מה דיבר עם באפט, מה הצליח ללמוד ממנו ומה הוא חושב על גובהה של ההצעה הזוכה השנה. מבחינת ספיר, כל עוד אתה יכול להרשות זאת לעצמך - החוויה שווה כל פני. באפט, מעיד ספיר, "פשוט אוהב אנשים חדשים".

האורקל מחלק מתנות

"ישבנו בשולחן עגול עם מקום לשבעה אנשים באזור חצי פרטי של המסעדה, כך שעדיין יכולת לראות אנשים אחרים אך לא רבים היו יכולים לגשת", משחזר ספיר. "הוא קנה מתנות לבנותיו של מוניש, שהגיעו לארוחה, והגיע מוכן אחרי שקרא כל דבר שאפשר היה לקרוא בקשר אלינו. הוא ידע למשל איפה אשתי נולדה. כשהתפריטים הגיעו, הוא אמר לבנות שהוא לא צריך כיום שום דבר שהוא לא אכל כבר בגיל 5. הוא אוהב אוכל פשוט. הארוחה עברה מהר מאוד ודיברנו על הרבה נושאים משום שרצינו לכסות כמה שיותר תחומים במהירות. אחד השיאים היה לדבר עם באפט על כיצד לחיות את החיים לפי אומדנים פנימיים ולא לפי אמות מידה חיצוניות. הוא אמר שיש לו דרך נהדרת לגלות כיצד אתה חי את חייך, והציג בפנינו את השאלה הזאת: האם אתה מעדיף להיחשב בעיני העולם כמאהב הטוב ביותר, אבל לדעתך בינך לבין עצמך שאתה למעשה הגרוע ביותר, או לדעת באופן פרטי שאתה המאהב הטוב ביותר בעולם בשעה שהעולם חושב שאתה הגרוע ביותר. זאת שאלה שכולנו חשבנו שהיא מאוד מעניינת, ואם היה יותר זמן הייתי רוצה לחשוב עליה קצת יותר".

ומה התשובה שלו לשאלה?

"הוא בבירור אדם שמעדיף לדעת שהוא הכי טוב, אפילו אם העולם יחשוב שהוא הגרוע ביותר. היו פעמים רבות בחיים שלו שבהן אנשים חשבו שהוא טיפש, והוא פשוט המשיך לעשות דברים בדרך שלו. הוא אוהב לבלות עם אנשים שחיים את חייהם באופן דומה.

"הארוחה נמשכה קרוב לשלוש שעות, והוא לא מיהר לקום מהשולחן. סיימתי שתי כוסות קפה לפני שקמנו. אם אסיפת בעלי המניות השנתית של ברקשייר התאוויי היא כמו הרצאה שאתה שומע בשנה הראשונה של התואר הראשון, הפעם מדובר בסמינר לתלמידי תואר שני שבו מתאפשר לך ליצור קשר אישי עם המרצה. הוא מאוד ממוקד בדברים שחשובים בעיניו, ודברים שאינם חשובים בעיניו בכלל לא מעניינים אותו. הוא פתח בסמול טוק כדי לעזור לנו להירגע ולגרום לנו לראות בו אדם רגיל, וברגע שהוא ראה שנרגענו לא היה לו עניין בסמול טוק יותר. הוא רצה להפיץ חוכמה, וזה היה מאוד מעניין. חשבתי שהוא ירצה לדבר גם על נושאים כלליים, כמו התנועה בעיר, אבל הראש שלו לא חושב בכיוונים האלה".

הוא היה לבבי כלפיכם?

"הוא היה חם מאוד, רצה שניהנה ושנקבל משהו מהארוחה. הוא היה מאוד נדיב וראו שהוא שמח להיות שם. הוא ענה בשמחה על כל שאלה שנגעה לחיים שלו, ואמר לנו 'שילמתם 650 אלף דולר, אתם יכולים לשאול אותי כל שאלה שתרצו'.

"במהלך הארוחה התברר לי שהוא מאוד טוב בלומר 'לא'. כשהארוחה נגמרה - היא נגמרה, ויכולת לראות שכך הוא רואה את הדברים. אפשר היה לראות שבחייו הוא אומר 'לא' הרבה יותר מאשר 'כן'. הוא אומר 'כן' לעתים נדירות ורחוקות. רוב הזמן הוא מסרב לדברים, וזה מדהים. אנשים מנסים לעשות אתו עסקים, לעניין אותו בחברות, והוא מצליח להתעלם מהם משום שמדובר בבזבוז זמן.

"סיפרתי לו על אנשים שפגשו אותו וסיפרו לי עליו דברים טובים, אבל הוא לא התעכב על זה. לרוב, כשאנשים באים אלי ומספרים לי על מחמאה שקיבלתי, אני מתעניין ומבקש לדעת מה בדיוק אמרו. לבאפט אין צורך בדברים האלה והוא ניתב את השיחה לדברים החשובים באמת. זה הרשים אותי מאוד.

"התכוונתי לשאול אותו גם על האופן שבו הוא מנהל את הזמן שלו, אך במהלך השיחה התשובה שביקשתי התבהרה מעצמה: הוא מצליח לנהל את הזמן שלו בחוכמה ולהספיק לעשות הרבה דברים משום שהוא אומר 'לא' לדברים, לכל הדברים שלא חשובים בעיניו. אם אני משווה את עצמי אליו, למשל, אני אומר 'כן' יותר מדי פעמים ומהסיבות הלא נכונות. אני אומר 'כן' מכיוון שהבן אדם ביקש ממני יפה, או החניף לי או נידנד לי, ובאפט טוב בלצאת ממצבים שבהם הוא מרגיש מחויב לומר 'כן' למשהו".

איך השיחה התנהלה? אתם שאלתם את רוב השאלות, או שגם הוא הפנה שאלות אליכם?

"היו לנו כל-כך הרבה שאלות, והעלינו אותן במהירות. לפעמים הוא דווקא רצה להרחיב בנושא מסוים, ומישהו מאתנו קפץ עם שאלה נוספת. לפעמים היתה הפסקה, והוא שאל שאלה. הוא מאוד מצחיק ואוהב להתבדח. סיפרתי לו סיפור מהתלמוד על תלמיד ישיבה שכל-כך התרשם מרבו עד שהוא הסתתר מתחת למיטה שלו כדי לגלות כיצד הוא שוכב עם אשתו, מכיוון שאולי גם שם היתה טמונה חוכמה שאפשר ללמוד. אמרתי לו שבעבורי הוא מיצג את הרבי בסיפור הזה, ושכל דבר שהוא עושה אני לומד בניסיון להבין אותו. על כך הוא השיב 'אני אדאג לבדוק מתחת למיטה כשאני הולך לישון הלילה'.

"שאלתי אותו גם על הטיול שלו לישראל לפני כשנתיים. הוא אמר שהוא נהנה מאוד ושהוא מאוד אוהב את סטף ורטהיימר. אמרתי לו שאני גאה בכך שהעסק הראשון שהוא רכש מחוץ לארה"ב - מפעל ישקר - הוא עסק ישראלי, והוספתי שלא מפתיע אותי שהוא רכש עסק ישראלי לפני שהוא רכש עסק אירופי, משום שהישראלים פתוחים הרבה יותר לארה"ב לעומת האירופאים, שמאוד שונים באופיים".

עצות מהדייג

על מה דיברתם עוד?

"סיפרתי לו עד כמה אני מתקשה לעשות את הדבר הנכון בעסק שלי, ושאפילו אנשים שהיו צריכים לדעת יותר טוב ייעצו לי לא לעשות את הדבר הנכון במקרים מסוימים. הוא הינהן ואמר שזה קשה ולא מקובל לעשות את הדבר הנכון בעסקים. שאלתי אותו אם זה נעשה קל יותר עם הזמן, והוא אמר שזה באמת נהיה מעט קל יותר.

"שאלתי אותו לגבי ברקשייר התאוויי ועל עיצוב החברה, והוא סיפר שהוא עיצב את החברה כדי שתתאים לו ושבמקרה הדרך הזאת התבררה כשיטת ניהול נכונה בעבור החברה. אפשר ללמוד ממנו שהדבר הכי חשוב הוא ליהנות מהחיים שלך ולעשות את הדברים שאתה אוהב לעשות, יותר מאשר להצליח כמה שיותר. הרי באפט מתכוון לתרום את כל ההון שהוא מרוויח באמצעות ברקשייר - הוא אוהב את מה שהוא עושה והיה עושה את זה גם אם הוא היה צריך לשלם בעבור זה. היה לי מאוד ברור שהוא רוצה להיות קרוב לאנשים שמרגישים אותו דבר, ולא רוצה לעבוד עם אנשים שמרגישים רע שהם צריכים לקום בבוקר כדי ללכת לעבודה".

הוא ענה על כל השאלות או שהיו נושאים שהוא לא רצה להתייחס אליהם?

"הוא שמח לענות על כל שאלה. ידענו מלכתחילה שאנחנו לא יכולים לשאול מה הוא מתכוון לרכוש ואילו מניות הוא מתכוון לקנות. ידענו שהוא לא יענה. נניח שאני דייג, ואני יושב עם הדייג המומחה שיודע כל מה שניתן לדעת על דיג - אני חושב שזה מטומטם לבקש ממנו דג. הערך האמיתי הוא לשאול אותו באיזה ציוד הוא משתמש, באילו חכות וכיצד הוא דג".

מניית ברקשייר נפלה מאז תחילת השנה בכ-18%, ובאפט עצמו הושפע ממשבר האשראי. הוא העניק לכם עצה כלשהי להתמודדות עם תקופות כאלה?

"מוניש ואני משקיעים כבר יותר מ-10 שנים, כך שידענו בערך מה הוא יענה. שאלתי אותו כיצד הוא יודע שאינו חורג מגבולות היכולת שלו כשהוא משקיע. הוא השיב שכאשר פברוטי שר, הוא עשה זאת מעולה, אבל מן הסתם לא הצליח כל-כך כשעשה דברים אחרים. שאלנו אותו כיצד הוא מסוגל לעשות את הדברים שהוא יודע לעשות, והתשובה שלו היתה שהוא פשוט יודע".

אתה חושב שהוא עשוי לשמור על קשר?

"אני מאמין שהוא חיבב אותנו ושהוא ישמח לראות אותנו שוב בנסיבות הנכונות. האמת היא שאין לנו הרבה עניינים עסקיים לדון בהם עם באפט, וכמו שציינתי הוא מאוד ממוקד בניהול נכון של הזמן שלו. אם תהיה לו סיבה נוספת לבלות זמן אתנו, אני בטוח שהוא יעשה זאת. הוא אמר לסוכנות הידיעות 'רויטרס', שלשנינו יש תיקי השקעות טובים ושהוא מחבב אותנו. אולי תהיה לו עוד סיבה להיפגש אתנו בעתיד".

מה היית מייעץ לקוראים שמחזיקים כמה מיליוני דולרים בבנק ושוקלים להשתתף במכירה הפומבית הבאה?

"אני לא חושב שצריך לבזבז כל אגורה שיש לך על הארוחה הזאת. אם מדובר ב-5% לכל היותר משווי הנכסים שלך זאת השקעה מעולה. אני ממליץ על זה מאוד, אבל לא חושב שכדאי להשקיע בדבר כזה אם אתה שווה פחות מ-50 מיליון דולר. מה שלמדתי יותר מכל הוא שחשוב להיות נאמן לעצמך ולעשות את מה שאתה אוהב לעשות, ואף פעם לא לרדוף אחרי הכסף. זה בעצם מה שבאפט עשה - הוא מעולם לא הלך אחרי הכסף".

הזוכה במכירה הפומבית השנה שילם 2.1 מיליון דולר בעבור ארוחה עם באפט. האם לדעתך זה מוגזם?

"לא. ארגון הצדקה שאליו מגיע הכסף, קרן גלייד, הוא ארגון מעולה, ואני חושב שאין מחיר לארוחה עם באפט. זה כמו המונה ליזה: אם אין לך לחם לאכול אתה כנראה לא תקנה אותה, אבל אם כבר יש לך כל דבר אחר שאתה רוצה בחיים - אין סכום שגבוה מדי. אני לא חושב שצריך להשקיע בזה כסף שאין לך".

מוניש פבראי היה מרוצה כמוך?

"הוא היה מאושר עד הגג. שנינו היינו מאוד נרגשים, עם חיוך ענק מאוזן לאוזן. הצלחנו לעשות דבר מאוד מיוחד, והציפיות של שנינו נענו במלואן".

אשתך נהנתה מהארוחה?

"עכשיו היא יודעת עלי הרבה יותר, ומבינה הרבה יותר טוב את מה שמניע אותי".

האוכל היה טעים?

"האמת היא שהאוכל היה טוב מאוד. אנחנו עשויים לחזור לשם בעצמנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker