המאיון העליון בעולם מחזיק ב-35% מהעושר הגלובלי; מספר המיליונרים גדל ל-10.7 מיליון

צמיחה של פחות מ-4% בהון הפרטי בצפון אמריקה ב-2007 לעומת 9% ב-2006, לפי BCG

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשבר הכלכלי העולמי לא משפיע כנראה על מי שיש לו כסף - דו"ח העושר העולמי, שפורסם אתמול (יום חמישי) על ידי חברת הייעוץ בוסטון קונסלטינג גרופ (BCG), מאשש את ההנחה הרווחת לפיה "העשירים רק הולכים ומתעשרים".

היקף ההון הפרטי בעולם גדל ב-5% בשנה שעברה, והסתכם ב-109.5 טריליון דולר - גידול שנתי שישי ברציפות. הגידול החד ביותר נרשם במשקי בית בשווקים מתעוררים, דוגמת סין ומדינות המפרץ הפרסי, ובקרב משפחות שהיו עשירות עוד קודם לכן.

העושר העולמי גם הולך ומתרכז בידיהם של העשירים ביותר. משקי הבית הנמצאים במאיון העליון (1%) החזיקו בשנה שעברה ב-35% מהעושר העולמי. העשירים ביותר, שהונם הפרטי מסתכם בלפחות 5 מיליון דולר ואשר מהווים 0.001% מאוכלוסיית כדור הארץ, החזיקו בנכסים בשווי 21 טריליון דולר - חמישית מהעושר העולמי.

מספר המיליונים בעולם המשיך לצמוח במהירות בשנה שעברה, והזינוק החד ביותר נרשם בכלכלות מתעוררות באסיה ובאמריקה הלטינית. מספר משקי הבית עם הון פרטי של יותר ממיליון דולר גדל בשנה שעברה ב-11% ל-10.7 מיליון.

דו"ח BCG ציין כי העשירים אמנם ממשיכים להתעשר, אך במקביל גם הכניסו שינויים במדיניות ההשקעות שלהם כתוצאה מהמשבר הפיננסי. מתחילת השנה, נרשם מעבר לכיוון של השקעות שמרניות יותר, לצד שמירת כספים בשוקי האם וצמצום בהשקעות חדשות. עם זאת הזהירה BCG כי המשבר הפיננסי הנוכחי מקשה על חיזוי מגמות עתידיות.

ההון הפרטי בצפון אמריקה צמח בשנה שעברה ב-3.8% - האטה לעומת צמיחה של 9% בשנת 2006 - על רקע המשבר בשוק המשכנתאות ופרוץ משבר האשראי בקיץ שעבר.

"המשבר הפיננסים ממשיך להעיב על שווקים עשירים ומבוססים", אמר ויקטור ארני, הנמנה על מחברי הדו"ח.

BCG צופה כי ההון הפרטי בארה"ב ימשיך לצמוח, אם כי בשיעור איטי יותר. השנה צפויה צמיחה של פחות מ-1% בשל הביצועים הגרועים של בורסת המניות בוול סטריט. עם זאת, במהלך חמש השנים הבאות צפוי שיפור עם צמיחה שנתית ממוצעת של יותר מ-3% - שיעור צמיחה נמוך בהרבה ממוצע שנתי של 8.5% בשנים 2002-2007, לפי BCG.

שיעורי הגידול בהון הפרטי בשאר העולם גבוהים הרבה יותר, כאשר באסיה נרשמת הצמיחה הודות להתרחבות מגזר ייצור, ובאמריקה הלטינית ובמזרח התיכון נרשמת הצמיחה הודות להתייקרות הסחורות, כמו גם יציבות פוליטית ונזילות רבה יותר. ההון הפרטי של משקי בית באסיה, לא כולל יפאן, צמח בשנה שעברה ב-14%.

BCG ציינה כי בנקים, ברוקרים ומנהלי השקעות יאלצו להרחיב את נוכחותם במוקדים אלה של צמיחה בהון. דובאי וסינגפור הופכות בהדרגה למרכזי בנקאות פרטית אזוריים אשר מתחרים במרכזי בנקאות ותיקים דוגמת שווייץ, הוסיפה BCG.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker