הבועה זוחלת לתוך הפנסיה שלכם

שק אורז אינון מניב ריבית - כל התשואה תגיע מעליית מחיר, אם תהיה, ולכן מדובר במכשיר השקעה מסוכן

ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן

מתחילת 2008 נרשמה זרימה של כ-10 מיליארד דולר בשבוע לשוקי הסחורות. אלה סכומים אדירים שעצם הפנייתם לאפיק זה מעלה את מחיר הנכסים הנסחרים בו. חלק ניכר מהכסף מגיע מגופי חיסכון לטווח ארוך - כמו קרנות פנסיה, למשל קרן הפנסיה קאלפרס, למשל, הנחשבת לקרן הפנסיה הגדולה בעולם, שמרכז פעילותה בקליפורניה.

סחורות בעלות מסחר מצומצם, כמו אורז וחיטה, סובלות מתנודות מחיר חריפות ביותר בעקבות החלטתה של קאלפרס ודומותיה. אופנת ההשקעה של גופי השקעה אלה מונעת, בעיקרה, מהריבית הנמוכה יחסית במשקי הכלכלות המפותחות, ומרצונם להתגונן מפני אינפלציה ומפני היחלשות הדולר. מדיניות זו, של הפניית השקעות לסחורות, פוגעת בכלכלת העולם.

השקעה באג"ח של חברה או מדינה בעלות יכולת החזר טובה נושאת תשואה פנימית. לסחורות, לעומת זאת, אין כלל תשואה פנימית. כל השקעה באג"ח מעניקה למשקיעים תשואה פנימית שניתן לכמת אותה. כלומר, השיטה הנהוגה לקביעת ערך כלכלי על ידי היוון זרם תשלומים אינה קיימת כלל במחיר שק אורז. מדובר בנכס שאינו מניב ריבית - כל התשואה תגיע מעליית מחיר, אם תהיה בכלל, ולכן מדובר במכשיר השקעה מסוכן.

גם כשמשווים השקעה בסחורה לנכס קצת יותר מסוכן, כמו מניות של חברות, נגיע לאותה מסקנה, שכן ישנן חברות הרושמות רווחים נאים כל שנה ולהן יש היסטוריה של חלוקת דיווידנד. לכן, ניתן גם ניתן לחשב עבורן תשואה פנימית. במלים אחרות, גם למניה של חברה ניתן לחשב תשואה פנימית הנגזרת, בין היתר, מתזרים המזומנים ומהרווח שלה. סחורה היא נכס בלי תשואה פנימית, וככזו החזקה שלה בתיק ההשקעות היא ספקולציה לגבי מחירה בעתיד.

ניתן ורצוי להגביל גופי חיסכון פנסיוני בביצוע הימורים מסוכנים שכאלה, שלא מגולמת בהם תשואה פנימית. קל להסכים לפיקוח מחמיר, בייחוד כשמדובר בגופי חיסכון לטווח ארוך, שהרי כבר ראינו במשבר הפיננסי האחרון כמה חשוב להגביר את הפיקוח על גופים פיננסיים.

הנתונים ברורים: הנפט עלה בכ-100% בשנה האחרונה, בעוד שצריכת הנפט עלתה בפחות מ-2%, ועוד צפויה להאט. דווקא במקרה של הנפט, קשה באופן יחסי לטעון לעיוות מחירים, שכן מדובר בשוק ענק של כ-3 טריליון דולר בשנה. לעומת זאת, במקרה של סחורות אחרות, דוגמת אורז וחיטה, הסטת מיליארדים בודדים של דולרים עשויה לגרום לעיוותים הרסניים במחיר.

הפיקוח על הבנקים נכשל - זוהי המסקנה הרגולטורית החשובה ביותר מהמשבר בשוק הנדל"ן האמריקאי. כדאי מאוד ליישם את הלקחים מהמסקנה הזו כבר כעת, כדי שלא נידרש להסביר בעוד זמן לא רב כיצד הושקע שיעור ניכר מכספי הפנסיה של העולם המערבי באגירת מלאי סחורות בקנה מידה של שנים רבות של צריכה, מתוך הימור שמחירן ימשיך ויעלה.

הכותב הוא מנהל דסק חו"ל בקרנות הנאמנות של מגדל שוקי הון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker