ענקיות הנפט של ו-ENI יועמדו לדין על שחיתות בעסקת ענק בניגריה

שתי החברות חשודות כי שילמו שוחד לגורמי ממשל בניגריה כדי לזכות באזור לחיפוש נפט, בלוק, בחופי האוקיאנוס האטלנטי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו של חברות ENI ורויאל דאץ -של
רויאל דאץ'-של ו-ENIצילום: CARL COURT MARCO BERTORELLO/אי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית המשפט באיטליה קבע אתמול כי ענקיות הנפט רויאל דאץ'-של ו-ENI האיטלקית יועמדו לדין בגין אישומי שחיתות בעסקה של 1.3 מיליארד דולר בניגריה. במשפט, שיחל ב-5 במארס 2018, יעמדו לדין החברות וכן מנהלים בכירים בהווה ולשעבר כולל מנכ"ל ENI קלאודיו דיסקלזי ומלקולם ברינדד, ראש חטיבת חיפושי הנפט וההפקה בשל. מנהלי של כיום לא יועמדו לדין.

שתי החברות מכחישות את ההאשמות, אך העמדה לדין של מנהלים בכירים היא דבר יוצא דופן. המקרה יעסוק בעסקות נפט בינלאומית, שבהן החברות משלמות לעתים לממשלות עבור הגישה למשאבים.

המשפט יעסוק בחקירה שמנהלות הרשויות באיטליה כבר תקופה על רכישה שביצעו שתי החברות בניגריה ב-2011, אז רכשו אזור לחיפוש נפט בחופי האוקיאנוס האטלנטי בניגריה. התשלום לממשלת ניגריה נועד ליישב סכסוך על אזור החיפוש שחברה נוספת בשם מלאבו טענה לבעלות עליו. החברה קשורה לשר הנפט לשעבר של ניגריה, דן אטיטי. ממשלת ניגריה הסכימה לשלם 1.1 מיליארד דולר ליישב את הסכסוך.

הרשויות באיטליה טוענות כי גורמים בממשל הניגרי שוחדו בסכומים גדולים. משטרת הולנד פשטה על משרדי רויאל דאץ'-של בשנה שעברה במסגרת החקירה. של מסרה כי "אנו מאמינים כי השופים יגיעו למסקנה שאין בתיק דבר נגד החברה ועובדיה". דירקטוריון ENI מסר כי "אנו מאמינים שהחברה לא היתה מעורבת בשום פעילות לא חוקית".

החברות טוענות כי התשלומים לממשלת ניגריה היו מהלך חוקי וכי הן לא ידעו, או היו אחראיות, למה שקרה לכסף לאחר שהעבירו אותו. של מסרה כי היא הבינה שהדרך היחידה ליישב את הסכסוך על אזור חיפושי הנפט היא באמצעות פשרה עם מלאבו.

של היא חברת הנפט הגדולה באירופה ומפעילת מתקני הנפט הגדולה בניגריה. ENI פועלת ברחבי העולם, ובייחוד במדינות אפריקאיות כמו אלג'יריה, לוב ומוזמביק.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ