שוקת המזומנים השבורה של קרנות ההשקעה הפרטיות

מנהלי קרנות ההשקעה הפרטיות נאבקים כיום על שיקום שמם הטוב, שנפגע במשבר האשראי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת לנדון תומאס ג’וניור

לפני מעט יותר משנה חגג ויליאם א. קונוויי ג'וניור, ממקימי קרן קרלייל גרופ, לאחר שמדיניות האשראי הנדיבה של הבנקים הביאה עושר לקברניטי וול סטריט.

"אני סמוך ובטוח שרמת הנזילות הזו לא תימשך לעד", כתב קונווי במזכר לעמיתיו בקרליייל, מהחברות הגדולות בעולם לרכישת חברות. "ואני יודע שככל שמצב זה יימשך, כך יהיו התוצאות קשות יותר", הוסיף, ולא ידע עד כמה צדק.

בשבוע שעבר היתה קרלייל קפיטל, חטיבה של קרלייל גרופ, על סף חדלות פירעון, כאשר הבנקים החלו לדרוש ממנה לפרוע את חובותיה. גל נוסף פגע בשוקי האשראי וגרם שוב לירידה בבורסות, כך שהפדרל ריזרב היה חייב לנקוט צעדים חדשים כדי להזרים כסף לכלכלה שהגיעה לסף מיתון.

מצוקת האשראי הגוברת פגעה במוניטין של מי שנחשבו עד לא מזמן יוזמי העסקות המוצלחים ביותר. דיויד מ. רובנשטיין, ממייסדי קרלייל, מנסה למזער את הנזק שנגרם למוניטין שלו, והנרי ר. קראוויס, ממייסדי קולברג קראוויס רוברטס (KKR), משקיף על צלילתה של המניה ב-52% ב-2007.

סטיוון שוורצמן, מנכ"ל בלקסטון גרופ, שחגג רק לפני שנה את הצלחת השקעותיו ואת סגנון החיים המפואר שלו, מביט כיצד חברת הרכישות שלו מתכווצת בבורסה. בלקסטון הונפקה לציבור בקול תרועה רמה בקיץ האחרון, ולאחר ירידה מתמשכת של שבעה חודשים, בהן צללה המניה ב-53%, הגיע השפל במחירה עד ל-14.58 דולר.

התמוטטות מהירה

במגזר הפיננסי יבש נהר הנזילות. בדומה לקרן של קרלייל, חברת המשכנתאות תורנבורג נאבקה על קיומה בשבוע שעבר, לאחר שבנקים דרשו ממנה להציג יותר מזומנים על ההלוואות שנטלה.

קרלייל קפיטל הודיעה בשבוע שעבר ש"היא שוקלת את כל האופציות הקיימות", לאחר שקיבלה פקודות מרג'ין (דרישה להחזיר כסף שלוותה לצורכי השקעות, המתבצעת כשערך ההשקעות יורד), מה שחייב את האנליסטים להזהיר את המשקיעים מכך שחברות נוספות עלולות להיאבק על קיומן בשל מחנק האשראי.

קרלייל קפיטל לקחה הלוואות ממונפות של פי 30 מערך נכסיה כדי להשקיע באג"ח מגובי משכנתאות שהונפקו על ידי פאני מיי ופרדי מק - חברות משכנתאות ממשלתיות. החברה האם שלה, קרלייל גרופ, שהעניקה לה אשראי ב-150 מיליון דולר, האריכה את מועד פירעונו. ואולם על רקע מצבם של שוקי האשראי, נותרה אפשרות שחברת קרלייל קפיטל לא תשרוד.

המנהלים הבכירים בקרלייל מחזיקים 15% ממניות החברה, ואף על פי שהם מודים כי התמוטטות החברה תהיה מבישה, הם מדגישים שהקבוצה כולה נשארה במצב טוב. כרגע לא ברור אם קרלייל תידרש להזרים יותר נזילות לקרן, המנוהלת על ידי ג'ון סטומבר, בכיר לשעבר בחברת ההשקעות סרברוס.

המהירות שבה התמוטטה קרלייל קפיטל ראויה לציון. הקרן הודיעה בשבוע שעבר שלא עמדה בפקודות המרג'ין של 37 מיליון דולר שקיבלה, וכי היא מצפה לאזהרות נוספות. יום לאחר מכן עדכנה החברה שזכתה לפקודות מרג'ין נוספות, וכי נאמר לה על ידי המלוות שהפקודות הבאות והערבויות הדרושות יהיו גבוהות משמעותית מהפקודות שקיבלה עד כה. לדברי מנהלי החברה, דרישות נוספות עשויות לרוקן במהירות את מזומניה ויפגעו קשות בהון שלה.

בינתיים, התגברות הבהלה בשוקי האשראי עצרה את שטף ההון שמימן חלק מהעסקות הגדולות ביותר בדור האחרון של קרנות ההשקעה הפרטית. בזמן שהבריחה מהשוק פוגעת במוניטין של החברות הללו, יש הטוענים שמוניטין הוא סחורה שניתן למכור כאשר השוק עולה - זה מה שרובינשטיין וקראוויס עשו כאשר גייסו כספים מהמשקיעים. ואולם בדומה למניות ולאיגרות חוב, גם מוניטין יכול להשתקם.

חשיפה מסוכנת של שוורצמן

ישנם הבדלים משמעותיים בין שלוש קרנות ההשקעה הללו. קרלייל ו-KKR מנצלות את הנזילות הרבה בשוק, על ידי נטילת הלוואות לטווח קצר והשקעת הכסף שהתקבל באג"ח מסוכן יותר לטווח ארוך יותר.

בניגוד לקרלייל, אין ל-KKR פייננשל, שמניתה אמנם רשמה ירידה חדה, בעיות של חדלות פירעון. בקופת המזומנים שלה 1.4 מיליארד דולר. בקיץ האחרון מחקה הקרן את כל החשיפה שנותרה לה למשכנתאות, והיא מושקעת כיום במאה אחוז באג"ח תאגידי. החברה מצפה לשלם השנה לפחות 2 דולרים למניה כדיווידנד.

על פי מקור המקורב לחברה, הבכירים של KKR מחזיקים 12% מ-KKR פייננשל. לעומת זאת, שוורצמן מחזיק 23% מבלקסטון, לאחר שמשך 677 מיליון דולר בהנפקה לציבור. בסין העיתונים מדווחים מדי יום על נסיגת המניה של בלקסטון, במעין נזיפה על ההחלטה של קרן CIC, שנמצאת בשליטת ממשלת סין, לרכוש 10% מהחברה, שנחשבה לסמל טהור של כסף חכם, כלומר קרן השקעות שיוצרת רווחים.

דוברו של שוורצמן סירב להגיב למצב המניה של בלקסטון, והחברה תפרסמם את דו"ח הרבעון הרביעי השבוע. אנשים המקורבים לשוורצמן אומרים שיום העבודה שלו עמוס במיוחד, משום שהוא מתכנן גיוס של 15 מיליארד דולר להקמת קרן השקעות פרטית חדשה וכן סגירת קרן נדל"ן של 10 מיליארד דולר.

"ישנם פחות אנשים במסיבות הקוקטייל וההילה הוכתמה, אבל המשתתפים עדיין מיליארדרים", אומר אנדי קסלר, מנהל בכיר בתחום קרנות הגידור, שכתב ספרים אודות וול סטריט. "יש אולמות באוניברסיטאות על שמם, אבל חלפה התקופה שבה נחשבו למלכי ההשקעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker