טראמפ: "אף נשיא לא ביטל רגולציה כמוני" - אמת או שקר?

מבדיקה שערכה סוכנות בלומברג עולה כי רק קומץ רגולציות אכן בוטלו מאז נכנס טראמפ לבית הלבן, ומאות הצעות חוק נדחו עוד לפני שנהפך לנשיא

בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס בפגישה עם ראשי חברות הטכנולוגיה: טים קוק (אפל), פיטר
תיל (פייפאל), שריל סנדברג (פייסבוק) ולארי פייג' (גוגל)
הנשיא דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס בפגישה עם ראשי חברות הטכנולוגיה. מימין: טים קוק (אפל), פיטר תיל (פייפאל), שריל סנדברג (פייסבוק) לארי פייג' (גוגל) וג'ף בזוס (אמזון)צילום: בלומברג

"בהיסטוריה של המדינה שלנו, אף נשיא, בכל תקופת כהונתו, לא קיצץ יותר ברגולציה מאשר הממשל הנוכחי", אמר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בחודש שעבר. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה כי כמעט אלף חוקים בוטלו. ואולם, מסמכים ממשלתיים מספרים סיפור שונה לגמרי.

בפועל, רק קומץ רגולציות אכן בוטלו עד כה. זאת הודות לחוקים שמונעים ממדיניות הממשלה להשתנות בחדות בכל פעם שדיירים חדשים נכנסים לבית הלבן.

הטענה של טראמפ כי ביטל  מאות חוקים מבוססת למעשה על חסימה של הצעות חוק שלא הגיעו אפילו לשולחן הדיונים.

לדברי הבית הלבן, 860 הצעות לרגולציה נדחו או נחסמו לחלוטין – 469 מהן בוטלו; 109 נרשמו כבלתי-פעילות ו-282 נדחו ל"טווח הארוך". מבדיקה שערך "בלומברג" עולה כי אפילו דיווח זה הוא מוגזם. מאות הצעות שממתינות לדיון הושמו על המדף עוד לפני שטראמפ נכנס לתפקיד; סוכנויות פדרליות עדיין מגבשות חלק מהצעות ש"נדחו"; וחלקן הוגדרו לא רלוונטיות.

מתקפה חזיתית

ממצאי הבדיקה סותרים את אחת מהטענות העיקריות של הממשל, שמתקשה להראות התקדמות כלשהי במילוי ההבטחות הגדולות מתקופת מסע הבחירות. המאמצים לבטל את רפורמת הבריאות של הנשיא לשעבר, ברק אובמה, נכשלו בקונגרס והחומה לאורך הגבול עם מקסיקו עדיין לא נבנתה. עם זאת, טראמפ ויועציו מתגאים שוב ושוב בהתקדמות שהשיגו בהתרת סבכי הביורוקרטיה.

אין ספק שממשל טראמפ פתח במתקפה חזיתית נגד הרגולציות שמפקחות על כל נושא תחת השמש, מהשינוי האקלימי ועד לעסקות פיננסיות. 

בעזרת הקונגרס הרפובליקאי, יותר מ-12 חוקים שנחקקו בשלהי כהונתו של אובמה, בוטלו השנה באמצעות חוק ביקורת הקונגרס (Congressional Review Act), שכמעט לא משתמשים בו, אך מאפשר לבטל כל רגולציה שהממשל הקודם יישם. בין החוקים שבוטלו היה גם חוק שמטרתו היתה להקל על הצרכנים לתבוע בנקים וחוק שמטרתו למנוע מאנשים שסובלים ממחלת נפש לרכוש כלי נשק.

כמה גופים עצמאיים שנשלטים על מקורבים של טראמפ נקטו בצעדים כדי להפוך החלטות שקיבלו קודמיהם. רשות התקשורת הפדרלית (FCC ) ביטלה את תקנות ניטרליות הרשת, שמנעו מספקיות אינטרנט לשבש לפי ראות עיניהן את התעבורה ברשת. התקנות עוגנו בתקופת אובמה.

הממשל גם מאט באופן דרמטי את קצב אימוץ חוקים חדשים. הזרוע שמפקחת על הרגולציה בבית הלבן, המשרד למידע ורגולציה (OIRA), השלים את הבדיקה של 52 הצעות חוק סופיות בלבד מאז 29 בנובמבר, על פי מסמכי המשרד. צוות המשרד תחת אובמה השלים מספר גבוה פי ארבעה בתקופה המקבילה אשתקד.

"הנשיא עצר את כל הרגולציות החדשות", אמר קווין הסאט, יו"ר מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן בראיון ל"בלומברג".

"מטרה פוליטית"

עם זאת, יש הסבורים כי טענות הממשל לביטול סוחף של רגולציות מוגזמות. מאמצי טראמפ לבטל כליל חוקים נחסמו פעמים רבות לאור איומים בתביעות. מכון ברוקינגס, שעוקב אחר הצעדים הרגולטוריים בממשל טראמפ, מונה רק 12 חוקים קיימים שבוטלו או נכתבו מחדש מאז נכנס טראמפ לבית הלבן. הביטול של החוקים האלה היה פשוט באופן יחסי בשל בעיות שהתגלו בהליכי החקיקה ואיפשרו את ביטולם המהיר.

"הטענות להישגים בביטול הרגולציה משרתות מטרה פוליטית אחת – להראות כאילו יש פעילות רחבה בנושא, כשפועל המציאות שונה לגמרי", אמר סטיוארט שפירו, פרופוסר באוניברסיטת ראטגרס ואנליסט לשעבר בתחום הרגולציה לממשלים רפובליקאיים ודמוקרטיים. "במציאות, הישגים כמו אלה שטראמפ מתגאה בהם לוקח שנים רבות להשלימם".

ראג' שאה, דובר של הבית הלבן, אמר אתמול (ב) בתגובה כי "הידיעה מבוססת על ניחושים לא מדויקים ועל מספרים לא סופיים שפורסמו לפני חמישה חודשים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום