איסוף קרטונים וזנות בגיל 80 - זה מה שמחכה לתושבי דרום קוריאה לעת זקנה

עם פנסיה של 175 דולר בחודש, כמעט מחצית מהקשישים בדרום קוריאה עניים - ונאלצים לעבוד במשרות בזויות ומשפילות כדי להתקיים ■ עקב העלייה בתוחלת החיים לצד הירידה בילודה, 41% מהתושבים צפויים להיות בני 65 ויותר ב-2060 - מה שעתיד לכווץ באופן ניכר את כלכלת המדינה

פייננשל טיימס
בריאן האריס וקנג בוסאונג
קשישה בדרום קוריאה
"הנשים האלה חשות מושפלות לעבוד בעבודה הזאת בגילן. זה גורם להן הרבה כאב פיזי"צילום: בלומברג

בארבע השנים האחרונות, דוחפת או סון־ג'ה בת ה–68 ברחובות סיאול את העגלה החלודה שלה, הנושאת ארגזים וקרטונים שהיא אוספת. "בגילי קשה לי ללכת הרבה, אבל אין לי ברירה. אין איש שיתמוך בי ובבעלי", היא אומרת. היא משתכרת 20 אלף וון (17.50 דולר) ביום על מאמציה. "זה הגורל שלי, ועלי לחיות עם זה".

כמעט מחצית מהקשישים בדרום קוריאה עניים. הדור הזה היה הרוח החיה מאחורי המהפך שעברה המדינה אחרי מלחמת קוריאה בדרכה להיות כלכלה מפותחת. מכיוון שהפנסיה הבסיסית של 200 אלף וון (175 דולר) בחודש בקושי מספיקה למזון ולמגורים, רבים מהקשישים נאלצים לעבוד במשרות בזויות ומשפילות — אפילו בזנות — כדי לגמור את החודש.

בפארק הירוק שלמרגלות גורדי השחקים של מרכז סיאול, נשים שחלקן הגיעו כבר לגיל 80 מחפשות לקוחות כדי לקחת אותם למלונות הרעועים בשכונה. הנשים האלה — שזכו לכינוי "נשות בכחוס", משום שהן מציעות לגברים לקנות משקה אנרגיה הקרוי בשם זה — מסמלות את האתגרים הדמוגרפיים הרבים שעומדים בפני האומה המזדקנת במהירות.

"הסיבה היחידה שהן עושות עבודה כזאת היא כדי להתפרנס", אומרת לי הו־סון, פרופסור באוניברסיטת סונגסיל, ומומחית בכל הנוגע לעובדות בתעשיית המין, שאף אחת מהן לא היתה מוכנה להתראיין. "הנשים האלה חשות מושפלות לעבוד בעבודה הזאת בגילן. זה גורם להן הרבה כאב פיזי".

סיאול. "התייאשתי מלצפות לסיוע מהמדינה"צילום: בלומברג

בעיית העוני בגיל המבוגר בדרום קוריאה צפויה רק להחריף. עקב העלייה בתוחלת החיים, הירידה בשיעור הילודה וההאטה בכלכלה, האוכלוסייה הקשישה במדינה גדלה כל הזמן. ב–2060, 41% מהדרום קוריאנים צפויים להיות בני 65 ומעלה — לעומת 13% ב–2015. מחקר שנערך באחרונה צופה כי ב–2030 הדרום קוריאנים יהיו בעלי תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם, וכי הנשים במדינה יחיו בממוצע עד גיל 90.

הילודה בצניחה

מגמת ההזדקנות אינה קיימת רק בדרום קוריאה. מדינות מערביות רבות, במיוחד באירופה, מתמודדות עם בעיה דמוגרפית, כששיעורי הילודה הנמוכים מצטרפים לתוחלת החיים העולה. לפי דו"ח של ממשלת ארה"ב, 17% מהאוכלוסייה בעולם — 1.6 מיליארד אנשים — יהיו בני 65 ומעלה ב–2050, לעומת 8.5% ב–2015.

הלחצים הדמוגרפיים בדרום קוריאה מציבים אתגר עצום בפני כלכלת המדינה, ומאיימים על תוכניותיו של הנשיא מון ג'יי־אין להחיות מחדש את הצמיחה, שהאטה לקצב שנתי של כ–2.8% בשנים האחרונות. שיעור הילודה בדרום קוריאה — שהוא כבר עכשיו הנמוך ביותר מבין מדינות OECD — נמצא בצניחה. רק 406 אלף תינוקות נולדו בשנה שעברה, לעומת 867 אלף ב–1981. ברבעון הראשון של השנה ירד שיעור הילודה ב–12% לעומת הרבעון המקביל ב–2016.

עד 2031 האוכלוסייה בדרום קוריאה צפויה לקטון. "נוכח הגידול באוכלוסייה הקשישה והקיטון באוכלוסייה העובדת, הכלכלה תתכווץ משמעותית", מסביר לי סם־סיק, ראש מכון המחקר לאוכלוסייה מזדקנת באוניברסיטת הניאנג.

לדבריו, "הנטל על הצעירים יהיה עצום אחרי 2030, כשבני דור הבייבי בום ייהפכו לגמלאים". הוא מסביר כי דור הבייבי בום של דרום קוריאה צעיר בעשור מזה של המערב, בגלל מלחמת קוריאה. "אנחנו צריכים בדחיפות לגבש מפת דרכים רחבה להעלאת שיעור הילודה הנמוך", אומר סם־סיק. לדבריו, הפחתה של עלויות החינוך והטיפול בילדים עשויה לסייע לדבר.

דרום קוריאה. בעיית העוני בגיל מבוגר צפויה להחריףצילום: בלומברג

לי סנג־איון, פרופסור באוניברסיטת סונגסיל, צופה כי בעיות האבטלה שיש כיום במדינה ייהפכו עד מהרה למחסור בכוח אדם. "אם אין עובדים זמינים, חברות לא יגדילו את ההשקעות", הוא אומר. "הצמיחה הכלכלית ודאי תואט משמעותית".

לי הו־סון מסבירה כי רק מעטים מהקשישים בדרום קוריאה התכוננו לימים שאחרי הפרישה לפנסיה. רובם השקיעו סכומי כסף גדולים בחינוך ילדיהם, מה שהותיר אותם במצוקה כספית בשלב הזה של חייהם. לדבריה, מאחר ששיעור האבטלה קרוב ל–10%, קשישים רבים כמעט אינם מקבלים תמיכה מילדיהם.

באוגוסט, מון התחייב כי עד 2021 תוגדל הפנסיה הבסיסית לאוכלוסייה הנזקקת ל–300 אלף וון (277 דולר) בחודש. לאספני קרטונים כמו או, זה מעט מדי ומאוחר מדי. "הייתי שמחה אילו הממשלה היתה מספקת תמיכה כלשהי, אבל כבר התייאשתי מלצפות", היא אומרת.

צ'וי ביונג־וו, 72, מאשים בעוני שלו את ההשקעות הגרועות שעשתה אשתו. "אני מקבל 200 אלף וון בחודש מהממשלה, וזה לא מספיק כדי לכסות את ההוצאות היומיומיות שלי. החיים שלי אומללים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker