הזהב של רוסיה נוצץ מתמיד: המיליארדרים של רוסיה עוברים ממתכות לזהב

המיליארדרים של רוסיה נכנסים באחרונה לשוק הזהב, כשהמחיר הוא רק אחד מהגורמים שמניעים את השיגעון; אחד מהקופצים על המציאה הוא רומן אברמוביץ', שהשקיע החודש 400 מיליון דולר בחברת כרייה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת רובין פקסטון

המיליארדרים של רוסיה שעשו את הונם ממתכות עוברים לזהב, בעקבות מחירי השיא והאפשרות להשיג נתח בשוק שצפוי לעלות ב-40% עד 2015.

"יש תנועה, הן בתוך רוסיה והן מחוצה לה, להיכנס לשוק הזהב הרוסי, והמחיר הוא אחד הגורמים שמניעים את השיגעון", אמר פטר המברו, סוחר מטילי זהב מלונדון. החברה, שנושאת את שמו היא חברת כריית הזהב השנייה בגודלה ברוסיה, אחרי פוליוס גולד.

כאשר הקים המברו את החברה ב-2004 נסחר הזהב בפחות מ-400 דולר לאונקיה. המחיר כיום - יותר מ-920 דולר - הוא הגבוה מאז ומעולם. "כולם מאוד שמחים ממחירי הזהב", אמר הנרי הורן, מנכ"ל חברת כריית הזהב היילנד. "הם רוצים להיות חלק מהתעשייה הזאת".

המחיר הממוצע לזהב צפוי לעלות ב-20% השנה, ולשמור על רמת המחירים הגבוהה גם ב-2009. לפי סקר של רויטרס שבו נשאלו 50 אנליסטים וסוחרים, הדולר הנחלש, חוסר השקט בשווקים והחשש מפני אינפלציה ימשיכו להניע את המשקיעים אל הזהב.

אבל למה דווקא רוסיה? רוב מרבצי הזהב הרווחיים שלה נמצאים באזורים מרוחקים בסיביר או במזרח הרחוק, שם המרחקים עצומים, הטמפרטורות נופלות הרבה מתחת לאפס ויש צורך בהשקעה של מיליוני דולרים בתשתיות.

"אנשי עסקים רוסיים עוברים לזהב משום שהם רואים את כל שוק הסחורות כשוק פרי, ומכירים במיוחד בפוטנציאל של רוסיה כמקום שבו מצוי בסיס מינרלים עצום שעדיין לא מוצה", אמר מיכאיל סטיסקין, אנליסט מתכות בחברת טרויקה דיאלוג. כריית הזהב ברוסיה היא החמישית בהיקפה בעולם, ומייצרת לפחות 6.6% מהתפוקה העולמית. התפוקה בשנה שעברה היתה, כפי הנראה, כ-161 טון זהב.

ואלרי ברייקו, העומד בראש איגוד תעשייני הזהב של רוסיה, אמר ש-2008 תהיה "שנת פריצת הדרך" - השנה הראשונה של עלייה בתפוקת הזהב לאחר חמש שנים רצופות של ירידה, על רקע העלייה בהשקעות לפיתוח אמצעים למיצוי זהב מאדמות סחף. קינרוס גולד אוף קנדה, שנמצאת בתהליכי הקמת מכרה באזור צ'וקוטקה, תהיה חלק ניכר מהעלייה בהשקעות.

מגזר כריית הזהב מונה כ-600 חברות, רבות מהן אינן גדולות. חברת הכרייה הגדולה ביותר, פוליוס גולד, כרתה כמעט רבע מתפוקת הזהב של רוסיה ב-2006, והמברו מיינינג הפיקה פחות מ-5%.

"הזהב נותר אחד המגזרים המבוזרים ביותר ברוסיה", אמר לודימיר זהוקוב, אנליסט כרייה בכיר מליהמן ברדרס במוסקווה. שווי השוק של פוליוס, שמתכננת לשלש את התפוקות עד 2015 הוא 9.9 מיליארד דולר. על אף ששווייה הוא פחות מרבע מהמובילה העולמית, באריק גולד, היא עדיין שווה פי ארבעה מהמתחרה המקומית הקרובה אליה ביותר.

"כמה מאות מיליוני דולרים יכולים להעניק לך נתח שליטה הגון", אמר זהוקוב. "בפלדה או במתכות בסיס אחרות עלות הכניסה גבוהה הרבה יותר". חברת ההשקעות החדשה של אברמוביץ', מילהאוס, שילמה החודש 400 מיליון דולר בעבור 40% מהיילנד גולד.

ברייקו צופה שתפוקת הזהב ב-2015 תגיע ל-225 טון. חברות הכרייה המובילות ברוסיה מפתחות במקביל כמה פרויקטים שיאפשרו להן להגביר את התפוקה, משום שרוב הפוטנציאל במדינה טמון בשדות שעדיין לא התגלו. מחצבים אלה הם עמוד התווך של חברת כריית הזהב המוקמת בידי הבעלים של חברת סוורסטל, אלכסיי מורדשוב, מיליארדר המגיע מתעשיית הפלדה.

האזרחים העשירים של רוסיה בוחנים את קרב השליטה על אזור סוחוי לוג פילד העשיר במחצבים, שיועמד למכירה השנה. סוחוי לוג פילד גדול מספיק כדי להיות יעד אסטרטגי בעיני הממשלה, שמגבילה את השליטה הזרה בו.

חברות הכרייה הגדולות של רוסיה הביעו עניין ברכישה. עד לאחרונה, פוליוס היתה המועמדת המובילה, אולם אברמוביץ', מורדשוב ואחרים יכולים עדיין להיכנס למשחק. "המטרה הסופית של שניהם", אמר זהוקוב, "היא לומר, ?תראו, הנה חברה רוסית המעוניינת לקחת חלק בעתיד מגזר הזהב ברוסיה'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker