אימפריה דועכת

הנסיגה המדהימה של מרדוק

מבחינת משפחת מרדוק, העתיד נמצא כעת ב"פוקס החדשה" - רשתות השידור, תחנות השידור האזוריות ורשת פוקס ניוז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופרט מרדוק
רופרט מרדוקצילום: בלומברג

הנסיגה של רופרט מרדוק מאימפריית המדיה שלו — פוקס המאה ה–21 — היא פרגמטית, הגיונית וברורה מבחינה מסחרית, אבל זהו גם שינוי מדהים, שעד השנה אי־אפשר היה אפילו להעלותו על הדעת. איל המדיה כמעט לא נסוג לאחור מאז שחילץ את עצמו ממשבר חוב מסוכן ב–1990, וברבע המאה האחרונה הוא רק הרחיב את עסקיו. רבים תהו אם האימפריה תשרוד אחרי מותו, אך נראה כי למשפחת מרדוק יש תוכנית מסודרת, שבה הבנים ג'יימס ולאכלן יהיו היורשים. אחד מהם — או שניהם — ייקח את המושכות של פוקס במאה ה–21, יחד עם כל נכסי המדיה שצבר אביהם במשך עשורים.

בראייה לאחור, הכישלון של פוקס, כשניסתה לרכוש ב–2014 את טיים וורנר, היה הרגע שבו התוכניות השתנו. ניסיון ההשתלטות ב–80 מיליארד דולר היה כישלון מביך. דירקטוריון וורנר ניצל את הטיעון כי המניות ללא זכויות הצבעה שמרדוק הציע לו היו סוג ב' הנותן למשפחה יותר מדי שליטה. מרדוק היה זקוק למשקיעים כדי שיתמכו ברכישה וייתנו מומנטום למחיר המניה, אבל זה מעולם לא קרה. פוקס נאלצה לחזור בה, וכך נחשפה החולשה שלה בכל הנוגע להצעות רכש. רק רכישה מלאה של סקיי, שפוקס מחזיקה ב–39% ממנה, נראתה עדיין בהישג יד.

לפי דיווחים, מרדוק זועם על כך שחברות מדיה חדשות, כמו נטפליקס, מקבלות המלצות על מניותיהן ונהנות מגישה כמעט לא מוגבלת להון המאפשר להן להגשים חלומות שישתלמו רק בטווח הארוך מאוד. מחברות מדיה מסורתיות כמו פוקס, לעומת זאת, מצופה לחלק דיווידנדים ולהניב רווחים בטווח הקצר.

ואולם מרדוק נאלץ לקבל את השינוי הזה במאזן הכוחות. במכירה של רוב נכסי פוקס לדיסני, הוא מודה בכך שהחברה שלו נדחקה הצדה והיא לא תוכל לנצח לבדה בימים אלה. מוזר לחשוב על עסק בשווי של יותר מ–70 מיליארד דולר כקטן מכדי להתחרות בשוק, אבל דיסני שווה יותר מכפליים, והיא מתמודדת עם אתגרים משלה בתחרות מול שירותי סטרימינג כמו נטפליקס ואמזון. זהו מקרה של שתי אימפריות ותיקות שמנסות להכות שנית.

אחרי רכישת נכסי הבידור של פוקס, דיסני אולי תוכל להכתיב תנאים טובים יותר כשתמכור תכנים לנטפליקס. דיסני תקבל מאגר עצום של סרטים מהאולפנים של פוקס — כמו אווטאר ואקס מן — שיכולים לתמוך בשירותי הסטרימינג שלה. היא גם תוכל להשתמש בסרטים כמו אווטאר בפארקי השעשועים שלה, תחום שבו היא דומיננטית. בהנחה שהרגולטורים האמריקאים יאשרו את ריכוז הכוח הזה, יש היגיון בכך מבחינה מסחרית.

למרדוק לא יהיה שם הרבה כוח. אחרי העסקה, הנתח של המשפחה בדיסני יהיה כ–4% , ואף שג'יימס מרדוק יסייע בתהליך המיזוג, מנכ"ל דיסני בוב אייגר לא יפרוש עד סוף 2021. מבחינת משפחת מרדוק, העתיד נמצא כעת ב"פוקס החדשה" — רשתות השידור, תחנות השידור האזוריות ורשת פוקס ניוז. לחברה הזו יהיו חיים חדשים עם תזרימים שנתיים בריאים, והיא תמשיך להתחרות על זכויות שידורי ספורט. לאכלן אמר כי המהלך הוא "חזרה לשורשים שלנו", אבל ברור כי זה לא הסוף שהוא רצה.

אפילו רעיון האיחוד מחדש של פוקס עם ניוז קורפ — החברה הנפרדת שמוציאה לאור את העיתונים של מרדוק — לא נשמע טוב. הפיצול ביניהן קרה אחרי שערוריית ההאזנות, שגרמה לסגירת העיתון "ניוז אוף דה וורלד". לא סביר שבעלי המניות של פוקס ירצו להסתכן בהרפתקה נוספת עם עיתונים בבריטניה.

גם אם העסקה תצליח, מרדוק כבר לא יגשים את השאיפה שלו להשיג שליטה מלאה על סקיי. רשות ההגבלים העסקיים בבריטניה תיתן חוות דעת לגבי העסקה הנוכחית. דיסני תירש עכשיו את סקיי, וברור שאם יהיה צורך בכך, מרדוק יהיה מוכן לסגור את סקיי ניוז כדי להשלים את ההשתלטות. בעולם החדש הזה של אופקים קטנים יותר, מרדוק לא ייתן לשום דבר לסכן את מכירת האימפריה שלו לדיסני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום