"סין ורוסיה יפילו את ביטקוין" - ומי תעקוף את אפל? התחזיות המדהימות של 2018

רשימת "התחזיות המדהימות" השנתית של סקסו בנק מנסה, כמדי שנה, לעודד את המשקיעים לחשוב מחוץ לקופסה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין קורס
צילום: dreamstime

סין ורוסיה יעשו יד אחת כדי לגרום לקריסת ערך ביטקוין ב-98%, הבנק הפדרלי יאבד את עצמאותו, טנסנט הסינית תדיח את אפל מתואר החברה הבורסאית עם שווי השוק הגבוה בעולם. אלו ותחזיות אחרות נמנות על רשימת "התחזיות המדהימות" (Outrageous Predictions) לשנת 2018 של סקסו בנק - תחזית תרחישי קיצון שמפרסם מדי שנה בנק ההשקעות הדני.

רשימת תרחישי הקיצון של הבנק, השונה מתחזיות השווקים הרשמיות של סקסו בנק, נועדה לעודד את המשקיעים לחשוב מחוץ לקופסה ולזהות הזדמנויות פוטנציאליות של אירועים שיפתיעו את השווקים.

"אלו אירועים שהסבירות שהם יתרחשו היא 1%, אבל למעשה יש להתייחס אליהם כבעלי סבירות של 10% או אפילו יותר", ציין הבנק. אם ולו אחת מהתחזיות הללו תתממש, הוסיף סקסו, "העולם ירגיש כמו מקום חדש בזמן הזה בשנה הבאה".

סין ורוסיה יפילו את מחיר ביטקוין ל-1,000 ד'

סקסו צופה כי ערך ביטקוין יזנק בשנה הבאה ל-60 אלף דולר וכי שווי השוק של המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם יפרוץ את רף טריליון דולר. עם זאת, לאחר מכן יגרום מהלך משולב של סין ורוסיה לקריסת מחירו של ביקטוין ל-1,000 דולר בשנת 2019.

הבנק צופה כי מספר ממשלות בעולם, ובראשן סין ורוסיה, יבצעו מהלך מתואם במסגרתו יאסרו את השימוש בכל מטבעות הקריפטו, ובד בבד ישיקו מטבעות דיגיטליים ורשתות בלוקצ'יין משלהן.

צילום: Stephen Lam /רויטרס

"עלייתם של ביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים היה אחת התופעות המדהימות ביותר בשווקים הפיננסים בשנים האחרונות. ביטקוין ימשיך לעלות, ולעלות גבוה, במהלך מרבית 2018, אבל רוסיה וסין יהנדסו יחד קריסה", צפה סקסו.

סין כבר נקטה בצעדים נגד ביטקוין כאשר אסרה השנה על הנפקת מטבעות ווירטואליים חדשים (ICO) וסגרה בורסות של מטבעות דיגיטליים, וברוסיה אין כל רגולציה על ביטקוין ומטבעות דיגיטליים, אולם הנשיא ולדימיר פוטין הורה לגבש מנגנון פיקוח על מטבעות קריפטו עד יולי 2018.

בתחזית של סקסו בסוף שנה שעברה, הבנק חזה בהצלחה כי את הזינוק בערך ביטוקין. עם זאת, סקסו צפה כי שווי המטבע הדיגיטלי יקפוץ ב-300% - ולא בקרוב ל-1,800% כפי שקרה בפועל.

הבנק הפדרלי בארה"ב יאבד את עצמאותו

עוד ברשימת התחזיות המדהימות של סקסו, צפי כי הבנק המרכזי של ארה"ב יאבד את עצמאותו לאחר שירידות בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות יגרמו לזינוק חד בריביות. בתגובה, משרד האוצר האמריקאי - אשר יתקשה לעמוד בריביות כל גבוהות ויחשוש לכושר הפירעון שלו, ייקח לעצמו סמכויות חירום תוך קיבוע הריביות ברמה של 2.5%.

בניין הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

"התנודות במידת עצמאותו של הבנק הפדרלי בארה"ב נטו באופן היסטורי לנוע לפי הצרכים והמדיניות של הממשל הפדרלי", כתב סקסו. "המהלומה הכפולה של כלכלה חלשה וריביות/אינפלציה גבוהה יותר יותירו את הפד ללא תשובות בתחום המדיניות המוניטרית. לרוע מזלו, הפוליטיקאים יהפכו את הפד לשעיר לעזאזל שעליו יתלו את האשם בחולשת הכלכלה, במשבר בשוק האג"ח, ובהחרפה באי השוויון שנגרמה כתוצאה משני של הרחבה כמותית לאחר המשבר הפיננסי העולמי".

אפל תאבד את תואר החברה הגדולה בעולם

ענקית הרשתות החברתיות ומשחקי המחשב הסינית טנסנט, שעקפה בחודש שעבר את פייסבוק והפכה לחברה הבורסאית החמישית בגודלה בעולם, צפויה בשנה הבאה לכבוש את הבכורה כאשר תדיח את אפל מתואר החברה בעלת שווי השוק הגדול בעולם.

טנסנטצילום: Kim Kyung Hoon/רויטרס

"סין פותחת את שוקי ההון שלה, וגודלה העצום של המדינה והזינוק ברמת החיים מושכים משקיעים מכל רחבי העולם", הסביר סקסו. "לאור זאת, לא מפתיע כלל כי מובילת מגזר ההיי-טק טנסנט מתחרה בכמה מהחברות הגדולות בעולם במונחי שווי שוק. עם זאת, בשנת 2018, כל המאבקים הללו יסתיימו לאחר שטנסנט תשאיר אבק למתחרותיה האמריקאיות".  

סין משיקה "פטרו-יואן"

תחזית נוספת של סקסו לשנה הבאה היא כי סין תשיק חוזים עתידיים על נפט גולמי שמחיריהם יהיו נקובים במטבע הסיני, היואן, ולא בדולרים כפי שמקובל כיום.

מהלך חסר תקדים כזה יהווה מהלומה הן לדולר והן למעמדה הדומיננטי של ארה"ב בכלכלה העולמית. "סין היא יבואנית הנפט הגדולה בעולם, ויצואניות נפט רבות יהיו יותר משמחות לבצע את העסקות במחירים הנקובים ביואן", כתב סקסו.

"בתקופה שבה כוחה והשפעתה של ארה"ב בעולם הולכים ופוחתים, ולאור הצלחתם הכללית של חוזים עתידיים על סחורות הנקובים ביואן, החלטת בורסת האנרגיה הבינ"ל של שנחאי להשיק חוזים על נפט גולמי הנקובים ביואן תהיה הצלחה מסחררת", צופה סקסו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker