"בדקנו את השקרים של טראמפ לעומת אובמה - וזה מה שמצאנו"

בכל תקופת כהונתו כנשיא, אובמה שיקר בגסות 18 פעמים; טראמפ סיפק את השקר הגס ה-18 שלו בשבוע השלישי של כהונתו, ורשימת השקרים שלו רק הולכת ומתארכת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג
ניו יורק טיימס

אחרי שפרסמנו הקיץ רשימה של השקרים של טראמפ, נתקלנו בתגובה אחידה מצד תומכיו. הטענה שלהם היתה: כן, אבל אם הייתם מכינים רשימה דומה של נשיאים קודמים, הייתם מגלים שהמצב לא פחות גרוע.

אז החלטנו להכין גם את הרשימה הזו. ערכנו רשימה שיטתית של הכזבים שאמר ברק אובמה בתקופת נשיאותו. (רצינו גם להכין רשימה של הנשיא ג'ורג' וו. בוש, אבל היעדר אימות עובדות בזמן אמת במהלך תקופת נשיאותו הפך את המשימה לבלתי אפשרית).

הבדיקה של אובמה וטראמפ נעשתה על פי אותה אמת מידה קפדנית המגדירה כשקר רק אמירה שניתן להוכיח כי היא איננה נכונה במהותה. תוצאת הבדיקה: טראמפ שונה מכל נשיא אחר בתקופה המודרנית. למעשה הוא כמעט מתעלם מהמציאות, ולעיתים קרובות הוא אומר כל דבר שעשוי לסייע לו לשכנע בצדקת טענתו.

ב-10 החודשים הראשונים כנשיא, הוא שיקר לגבי 103 נושאים שונים, ועל רבים מהם כמה פעמים. אובמה שיקר 18 פעמים בכל שמונה שנותיו כנשיא. זהו ממוצע של כשני שקרים בשנה אצל אובמה וכ-124 שקרים בשנה עבור טראמפ.

לו היינו משתמשים באמת מידה פחות קפדנית, מצבו של טראמפ היה גרוע אף יותר בהשוואה לאובמה. הוא יוצא בהצהרות מטעות ובהגזמות קלות - לגבי נתונים כלכליים, יריביו הפוליטיים ונושאים רבים אחרים - לעיתים הרבה יותר תכופות מאובמה. לא כללנו ברשימה אף אמירה שעליה ניתן להגן באופן סביר אפילו אם אנשים רבים לא יסכימו עם פרשנותו של הנשיא. גם לא כללנו ברשימה שגיאות כמותיות קלות, כמו אי הדיוקים התכופים של טראמפ בכל הקשור למספרים.

השתמשנו פה שוב במילה "שקרים", כפי שעשינו ברשימה המקורית. אבל, בשימוש במילה הזו יש משהו לא הוגן כלפי אובמה ובוש. כאשר התברר להם כי דבר מה שאמרו אינו נכון, הם הפסיקו לומר זאת. אובמה הפסיק לטעון שכל האמריקאים יוכלו לשמור את תוכנית הביטוח הרפואי הקיימת שלהם במסגרת אובמה-קייר, למשל, ובוש שינה את האופן שבו התבטא לגבי כלי הנשק שבידי עיראק.

צילום: ניו יורק טיימס

טראמפ שונה מהם. כאשר הוא נתפס משקר, הוא לעיתים קרובות מנסה להטיל ספק באמינותם של מי שאומרים את האמת, בין אם אלו שופטים, מדענים, אנשי הבולשת הפדרלית או סוכנות הביון המרכזית, עיתונאים או חברי קונגרס. טראמפ מנסה להפוך את האמת לבלתי רלוונטית. זה גורם נזק עצום לדמוקרטיה, וזה לא נעשה בטעות. זוהי ליבת האסטרטגיה הפוליטית שלו.

באשר לאובמה: הכזבים שלו נטו להופיע כאשר הוא ניסה לגרום למדיניות שלו להיראות טובה יותר או להגזים בתיאור בעיה שהוא מנסה לפתור. בכמה מקרים, נדמה היה כי מדובר בהפרזות שנעשה מתוך רשלנות, ואשר עליהן הוא לא חזר שוב.

בסך הכל, אובמה שיקר בבירור רק לעיתים נדירות בתור נשיא. ונראה כי הוא הפך לזהיר יותר בדבריו ככל שחלף הזמן. בשנת נשיאותו הראשונה ספרנו שישה שקרים. בכל ארבע שנות כהונתו השנייה כנשיא, ספרנו מספר שקרים זהה, שישה, רק אחד מהם היה בשנתו האחרונה בבית הלבן.

בסך הכל, מצאנו 18 שקרים גסים מצד אובמה בתקופת כהונתו. טראמפ סיפק את השקר הגס ה-18 שלו בשבוע השלישי של כהונתו, ורשימת השקרים שלו רק הולכת ומתארכת.

למעשה, טראמפ משקר לגבי אובמה וממשלו לעיתים יותר תכופות מאשר אובמה משקר בכל הנושאים גם יחד. מאז השבעתו, טראמפ שיקר ב-10 סוגיות שונות לגבי אובמה, כולל הטענות השקריות לגבי האזנות סתר ותיאורים כוזבים של אובמה-קייר. מנגד, הצלחנו למצוא רק שני שקרים של אובמה לגבי קודמו בתפקיד, בוש.

ג'ורג' בושצילום: אי־פי

כפי שציינו לעיל, היה בלתי אפשרי ליצור רשימה דומה עבור ג'ורג' וו. בוש, מכיוון שמגוון הארגונים שבודקים את אמיתות העובדות - שעליהן התבססנו בצורה נרחבת בעריכת הרשימות - לא פעלו באופן רציף כאשר הוא נבחר לנשיא, בשנת 2001.

אבל מספר מקורות כן ניסו להעריך את אמיתות חלק מטענותיו באותה עת. בדיקתם מצביעה על כך שבוש לעיתים שיקר אך באופן שונה מהותית מטראמפ. בוש עדיין נמצא בטווח מנעד השקרים שאייפן נשיאים בעידן שלפני טראמפ.

בשנת 2001, למשל, בוש הגזים משמעותית במספר קווי תאי הגזע הקיימים. בשקר המפורסם ביותר שלו, בוש ויועציו הצדיקו את המלחמה בעיראק בטענה כי לעיראק יש נשק להשמדה המונית, שכלל לא היה קיים. אולם למרות המחיר הכבד שגבו טענות אלו, אין ספק שבוש האמין באמיתותן באותה עת. ועל פי רוב, ברגע שטענותיו הופרכו, הוא הפסיק לחזור עליהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker