2018 צפויה להיות עוד שנה כואבת בעבור הדולר

הדולר נחלש השנה ביותר מ-7% מול המטבעות המרכזיים בעולם – השיעור הגדול ביותר מזה כעשור ■ הבנק הפדרלי העלה את הריבית שלוש פעמים, אך התחזקות הדולר לא התממשה

לוגו בלומברג
בלומברג
דולרים
דולריםצילום: Kim Hong-Ji/רויטרס

2017 היתה שנה אומללה בעבור הדולר הכל יכול, ועל פי הערכות, 2018  תהיה גרועה עוד יותר. אף שבאחרונה המטבע הירוק התאושש קמעה, אנליסטים ומשקיעים סבורים כי הדולר עלול להיחלש עוד יותר מול היורו והין. הסיבה לכך היא שהתחזיות לצמיחה כלכלית חזקה ולמדיניות מוניטרית מצמצמת בשווקים מחוץ לארה"ב מחלישה את ההשפעה של ריביות גבוהות בבית. הדולר נחלש השנה ביותר מ-7% מול המטבעות המרכזיים בעולם – השיעור הגדול ביותר מזה כעשור.

הצמיחה הכלכלית "לה אנו עדים באירופה, בשווקים המתעוררים ובשאר העולם, ככל הנראה תגרום לדולר ליפול שוב", אמרה ארין בראון, מחברת ניהול ההשקעות UBS אסט מנג'מנט. לדבריה, היורו עשוי להגיע לשווי של 1.3 דולרים ב-2018, נתון שמשקף התחזקות של 10.2% מול הדולר. זאת בנוסף  להתחזקות של 12% ביורו ב-2017. בראון צופה גם התחזקות נוספת של הין ב-2018.

הקריסה הגדולה של הדולר
הדולרצילום: בלומברג

בתחילת השנה, שררה הסכמה בקרב כמעט כל האסטרטגים כי הדולר יתחזק. הסוחרים קיבלו בשמחה את בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב ואת ההבטחות שלו להוריד מסים ולהשקיע יותר בתשתיות. הבנק הפדרלי התכונן להעלות את הריבית, מה שסיפק תמיכה נוספת לדולר.

ואולם, תחושת האופטימיות התפוגגה במהרה. הבנק הפדרלי העלה את הריבית שלוש פעמים, אך התחזקות הדולר לא התממשה, ואף דוכאה בשל האינפלציה והפסימיות לגבי היכולת של טראמפ ועמיתיו הרפובליקאים להוציא לפועל את ההבטחות שפיזרו.

סוחרי מט"ח המשיכו למכור דולרים השנה למרות הזינוק בעסקות החלף על שערי ריבית עתידיים – שמשקפים הימור על מדיניות מצמצמת יותר של הבנק הפדרלי. במקום זאת, הם קנו יורו וין.

כעת, רבים מהם סבורים שהבנק הפדרלי עומד לעצור את העלאות הריבית והם מתמקדים במקום בבנק המרכזי של אירופה ובבנק המרכזי של יפן. השינוי מגיע בעוד הצמיחה הגלובלית צפויה להיות 3.7% ב-2018 – השיעור החד ביותר בשבע השנים האחרונות.

מבחינת היורו, כל סימן של התאוששות כלכלית שתעודד את הבנק המרכזי של אירופה לצמצם את רכישת האג"ח, מה שעשוי לחזק אותו עוד יותר מול הדולר.

"מרבית האנשים שאנו משוחחים עמם לא יופתעו מאוד אם עד סוף 2018, הדולר ייחלש באופן משמעותי", במיוחד מול היורו, אמר דניאל קציב, מבנק BNP פאריבה. וזאת אינה רק הערכה. שוקי החוזים העתידיים, קרנות הגידור ומנהלי ההון מהמרים הימורים שוריים על היורו, מה שדוחף את מחירי החוזים לשיאים חדשים.

הספקולנטים, עם זאת, פחות בטוחים בעצמם כשמדובר בין, אך אלן רסקין מדויטשה בנק טוען כי משמעות הדבר היא שיש סיכוי גדול יותר לתנודתיות גבוהה, אם הבנק המרכזי של יפן ייסוג ממדיניות ההרחבה הכמותית, שבמסגרתה הוא רוכש נכסים כמו אג"ח ממשלתיות. הין נחלש מאז התחיל הבנק ליישם את המדיניות הזאת בספטמבר 2016. "למעשה, הין זול מאוד, כך שכשהשינוי יקרה, הוא יקרה באופן חד", אמר רסקין.

לגבי הדולר, קיימת אפשרות שהורדת המסים של טראמפ תשפיע באופן חיובי על הדולר במחצית הראשונה של 2018. ואולם מעטים צופים כי מגמה זאת תימשך גם במחצית השנייה – אםילו אם הבנק הפדרלי ימשיך לעלות את הריבית. "הבנק הפדרלי יכול להעלות, להעלות ולהעלות – והדולר עשוי להתחזק קלות", אמר קציב. "ואולם הדולר עדיין נמצא בנקודת נחיתות מול מטבעות אחרים, וברגע שתיתן לו דחיפה קלה, הוא עלול להגיב בקיצוניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker