לא הצלחתם לגייס במימון המונים? נסו בהנפקת מטבע דיגיטלי

חברת מימון ההמונים אינדיגוגו מציעה שירות חדש של גיוס כסף באמצעות הנפקת מטבעות דיגיטליים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלבה רובין, מייסד אינדיגוגוצילום: תומר אפלבאום
ניו יורק טיימס

אינדיגוגו היתה בין החברות שהכניסו את מימון ההמונים למיינסטרים. עכשיו היא מקווה לעשות אותו הדבר להנפקות של מטבעות דיגיטליים (ICO), אשר נהפכו לדרך פופולרית – אך לא מפוקחת – לגייס כספים עבור מיזמים טכנולוגיים.

אינדיגוגו השיקה אתמול שירות חדש שיבצע את ההנפקות ואז יסייע לשווק אותן למשקיעים קטנים וגדולים.  המיזם הראשון שישתמש בשירות, סטארט-אפ בשם Fan-Controlled Football League, יתחיל לגייס 5 מיליון דולר באינדיגוגו השבוע. הסטארט-אפ מתכנן להשתמש בכסף כדי להקים ליגה של קבוצות פוטבול שיובילו אוהדים שיקנו את מטבעות הליגה.

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

פלטפורמות מימון המונים קטנות יותר כמו ריפבליק ואיינג'ל ליסט החלו אף הן בתהליכים להציע הנפקות של מטבעות דיגיטליים. אבל עד עכשיו, חברות מבוססות נמנעו מהן בגלל הסיכונים המשפטיים ואי הוודאות הכרוכה בכך. למרות זאת, לאינדיגוגו היה קשה להתעלם מהשוק.

מתכנתים, יזמים וגם נוכלים גייסו מעל ל-3.5 מיליארד דולר בהנפקות מטבעות דיגיטליים השנה, לפי Coindesk. זה סכום גבוה יותר מזה שהחברה הידועה ביותר בתחום מימון ההמונים, קיקסטארטר, סייעה לחברות לגייס בשמונה שנותיה.

שוק ההנפקות של מטבעות דיגיטליים לוהט כל כך, עד שחברות מצליחות בהן לפעמים לאחר שהן נכשלות בקמפיינים של מימון המונים. גלריה מקוונת לאמנות בשם Maecenas, שלא הצליחה לגייס 400 אלף ליש"ט (כיום 533 אלף דולר) במימון המונים השנה, גייסה כמה חודשים לאחר מכן 15 מיליון דולר ב-ICO, לפי דיווח ב"פייננשל טיימס".

ראש רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC), ג'יי קלייטון, אמר בכמה הזדמנויות כי מטבעות רבים צריכים להיות מוגדרים כניירות ערך ותחת פיקוח הרשויות, אך כמעט אף אחד מהפרויקטים שהנפיקו מטבעות לא עשה זאת. הרשות חקרה לאחרונה כמה מיזמים שלא פעלו כחוק.

אינדיגוגו תסייע להנפקות לפעול בהתאם לחוק ותרשום את המטבעות כניירות ערך ברוב המקרים. הגישה הזאת תכפוף את המשקיעים והפרויקטים להגבלות רבות. משקיעים קטנים יורשו להשקיע כ-10,000 דולר ברוב הפרויקטים, וחברות יורשו לגייס לא יותר ממיליון דולר ממשקיעים אלה, בגלל הגבלות במסגרת חוק JOBS מ-2012. זהו סכום מזערי בהשוואה לעשרות מיליוני דולרים שהנפקות מטבעות דיגיטליים רבות גייסו השנה.

המיזמים שמגייסים דרך אינדיגוגו יוכלו לגייס יותר כסף ממשקיעים מתוחכמים, אבל משקיעים אלה יהיו גם הם כפופים להגבלות, כמו למשל תקופה מינימלית שעליהם להחזיק בנכס לפני מכירתו למשקיעים אחרים. ההגבלות האלה הופכות את השירות החדש לפחות אטרקטיבי למשקיעים. רוב ההנפקות של מטבעות דיגיטליים הצליחו לגייס סכומי כסף לא מוגבלים ממשקיעים שונים. הגדולות ביותר גייסו מעל ל-200 מיליון. כמה משרדי עורכי דין כבר מצאו שיטות לגיוס כסף באופן חוקי בהנפקות כאלה ללא הגבלות, וגם אינדיגוגו עובדת עם אחד מהם .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker