קרוגמן: מנוצ'ין - שר אוצר מוקיון שמשקר בלי בושה לציבור

משרד האוצר האמריקאי פירסם ניתוח בן עמוד אחד שטוען שתוכנית המס של טראמפ לא תגדיל את הגירעון – ניסיון חסר בושה להונות את הציבור, המבוסס על מספרים שהכתיבו הרפובליקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין (מימין) מציג שטרות חדשים עם חתימתו בפני אשתו לואיז לינטון
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין (מימין) ואשתו לואיז לינטון צילום: Jacquelyn Martin/Associated Press

ביום שני פירסם משרד האוצר בארה"ב מסמך של עמוד אחד שבו נטען כי קיצוצי המס שמציע הממשל ישלמו על עצמם. בפועל, תוכנית המס של הממשל שאושרה בסנאט בשבוע שעבר מורידה מסים לעסקים ולעשירים, במחיר של הגדלת הגירעון בתקציב, לפי ניתוחים של הקונגרס עצמו.

המסמך היה ניסיון חסר בושה לרמות את הציבור; הוא מנוסח בצורה שמרמזת שהמומחים לכלכלה במשרד האוצר (הם עדיין שם, איפשהו, אולי נעולים בארון) ביצעו ניתוח שקובע זאת, אבל לא אומר זאת במפורש. למעשה, אין שום ניתוח כלכלי; פקידי הממשל של טראמפ המציאו מספרים שיראה את התוצאה הרצויה להם.

אפילו כתבים שכבר התחשלו בפני השקרים של ממשל טראמפ הזדעזעו מעזות המצח הזו. מה גרם לסטיב מנוצ'ין, שר האוצר, לחשוב שהוא יוכל להטעות את כולם?

תשובה אפשרית אחת היא שתרמיות דומות מצד הרפובליקאים בקונגרס, בפרט פול ריאן, מנהיג הרפובליקאים בבית הנבחרים, קיבלו טיפול מכבד מאוד מהתקשורת. למה שמנוצ'ין לא יחשוב שהוא יכול לעשות תעלולים דומים?

האמת היא שבתחום המדיניות הכלכלית, כמו בתחומים אחרים, ממשל טראמפ לא ממש מחדש לעומת הנורמות המקובלות על הרפובליקאים. יש המשכיות בסיסית בתרגילי הנוכלות הללו: מנוצ'ין מנסה לעשות מה שעושה פול ריאן, רק בלי שיהיו לו הכישורים המתאימים.

דו"ח האוצר נעשה על ידי משרד מדיניות המס (OTP), שמספק "ניתוח כלכלי ומשפטי למדיניות" על מדיניות מסים. באופן רגיל היינו מצפים שהמשרד יבצע ניתוח מלא של תוכניות המס הרפובליקאיות, בדומה לזה שעושה הוועדה המשותפת של הקונגרס למיסוי ועל יד ארגונים עצמאיים ולא מפלגתיים כמו זה של המרכז למדיניות מס.

אולם או שה-OTP לא עשה זאת, או שמנוצ'ין מסתיר ניתוח שכזה. המפקח הכללי של האוצר עורך כעת חקירה לבדיקת הנושא, מאחר שמנוצ'ין טען שוב ושוב שהדו"ח עומד להתפרסם. אם המומחים אכן ביצעו ניתוח, הם בטח גילו מה שכל האחרים גילו: שהורדת מסים לא ממומנת מהאוויר.

במקרה כזה, כיצד יכול מנוצ'ין לטעון אחרת? התשובה נמצאת במסמך בן העמוד: "ה-OTP בדק מודל של השפעת קיצוץ המסים על גידול בהכנסות כתוצאה מצמיחה מהירה יותר, באמצעות התבססות על תחזיות הממשל לצמיחה ריאלית של 2.9% לשנה בעשור הקרוב". שימו לב לניסוח המטעה. קוראים מזדמנים יחשבו שה-OTP חוזה צמיחה של 2.9%. אולם בפועל, זהו מה שהאנשים של טראמפ בממשל אמרו לו להניח כנתון.

ההנחה שהצמיחה תואץ, שלא מבוססת על כלום, מרחיקת לכת. היא הרבה יותר גבוהה מהערכת הוועדה המשותפת למיסוי, שבעצמה מחזיקה בתחזית אופטימית למדי. אין מודל שאני מכיר, אפילו לא של השמרנים שתומכים בקיצוץ מסים חד, שחוזה שיפור כזה בכלכלה מקיצוץ מסים.

במילים אחרות, הניתוח הזה הוא בדיחה חולנית. מדוע מנוצ'ין חושב שהוא יכול לרמות אותנו?

כפי שאמרתי, הוא לא באמת יכול. אבל הוא מקבל השראה מפול ריאן, שעשה דברים דומים לפני כמה שנים, והצליח להטעות חלק גדול מכלי התקשורת, ואפילו קיבל פרס על אחריות תקציבית מכמה ארגונים שונאי גירעונות.

פרטי ההונאה של ריאן היו קצת שונים, אבל העקרון דומה. ראשית, אומרים למומחי התקציב להניח הנחות לא סבירות ואז לחשב איך הן ישפיעו על הגירעון העתידי. התוצאות המתקבלות משמשות כאישור לתוכנית.

במקרה של ריאן ההנחות הלא סבירות נגעו להכנסות ולתקציב, לא לצמיחה: הוא אמר למומחים להניח שאפשר לקצץ במסים בלי לאבד הכנסות, באמצעות סגירת פרצות מס – רק שלא אמר אילו פרצות מס ייסגרו. הוא גם הורה להם להניח שיוכל לחסוך משמעותית בתקציב בלי לפרט אילו תוכניות יקוצצו. אותם מומחי תקציב היו אנשי הסגל של משרד התקציב של הקונגרס, לא אנשי משרד האוצר. התוצאה היתה זהה: תחזיות כוזבות שנראו נהדר למי שלא התעמק בהן, אבל לא היתה שום אמת מאחוריהן.

תוכנית המס של הממשל הנוכחית היא ביזיון מחפיר, שנבנה בחלקו על התרמיות של ריאן. אולם ריאן קיבל תשומת לב חיובית מהתקשורת במשך שנים – וזו הסיבה העיקרית שהוא היום יו"ר בית הנבחרים.

אפשר כמעט לחוש צער על מנוצ'ין. הוא מוקיון, זה ברור, אבל התרמית שלו לא גרועה מזו של ריאן. השקרים וחוסר התפקוד של מאמצי הרפובליקאים לעשות "רפורמת מס", חוסר המשילות הקשה של המפלגה, לא הגיעו משום מקום. הם נעים בכיוון הזה כבר שנים. מי שמופתע מזה כנראה העמיד פנים שזו מפלגה נורמלית שלא ירדה מהפסים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker