שירות הביון של גרמניה: "סין מנצלת את לינקדאין לריגול כלכלי ופוליטי"

סין דוחה את ההאשמות לפיהן מרגלים סיניים ניסו לגייס למעלה מ-10,000 מודיעים גרמניים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לינקדאיןצילום: בלומברג
ניו יורק טיימס

סין דחתה היום האשמות לפיהן השתמשה ברשת החברתית לינקדאין ובאתרי מדיה חברתית אחרים כדי לרגל אחרי ממשלת גרמניה, בתגובה לטענות שירותי הביון של גרמניה לפיהן מרגלים סיניים ניסו לגייס למעלה מ-10,000 אזרחים גרמנים כמודיעים.

שירות הביון הפדרלי של גרמניה והמשרד להגנת החוקה של גרמניה פירסמו ביום ראשון ממצאי חקירה שערכו, והאשימו את בייג'ין בניצול רשתות חברתיות כדי להתחבר עם מחוקקים ועובדי ממשלה אחרים. כדי לרכוש את אמונם, ציין שירות הביון, סוכנים סיניים התחזו למנהלי מכוני מחקר ולמגייסי עובדים, והציעו להם נסיעות לסין שכל ההוצאות מכוסות ופגישות עם לקוחות רבי השפעה.

לו קנג, דובר משרד החוץ של סין, אמר היום כי החקירה "ללא יסוד ומבוססת לגמרי על שמועות". הוא קרא לראשי גרמניה "לדבר ולפעול באופן אחראי יותר".

החקירה הגרמנית הגבירה את החששות במדינות המערב מפני ניסיונות סיניים לחדור לממשלות ועסקים זרים, מתוך כוונה להשיג יתרון תחרותי, במיוחד בתחומי הכלכלה ומדיניות החוץ. ארה"ב כבר האשימה את סין בריגול כלכלי נרחב. אוסטרליה בוחנת הקשחה של החוקים נגד התערבות זרה, על רקע דיווחים על מעורבות סינית באוניברסיטאות באוסטרליה ובבחירות במדינה.

גורמים גרמניים אמרו כי סוכנים סיניים יצרו פרופילים מזויפים ברשתות חברתיות בתקווה "לאסוף מידע ולגייס מקורות" בגרמניה. סוכנים סיניים פנו על יעדים ואמרו כי הם מעוניינים בחילופי מידע או הציעו לקשר בינם לבין מומחים לסין, אמרו גורמים גרמניים.

לינקדאין מסרה ביום שני כי תשבית את חשבונות המשתמשים שזוהו על ידי גרמניה בתור מרגלים, אולם לא מסרה מה כמות החשבונות שיושבתו. החברה מסרה גם כי פתחה בחקירה משלה.

צילום: בלומברג

"הבטיחות והאבטחה של הפלטפורמה שלנו תמיד עומדת בראש מעייננו", אמר דובר לינקדאין, בילי הואנג, בהודעה.

לינקדאין היא אחת מחברות המדיה החברתית הזרות הבודדות שפועלות בסין, בין השאר מכיוון שהיא מצייתת בקפדנות לתקנות ולחוק הסיני, והיא בעלת יחסים חמים יחסית עם הממשלה.

לטענת גופי הביון של גרמניה, סוכנים סיניים השתמשו בשמות מזויפים כמו "אווה האן" בלינקדאין, פייסבוק ופלטפורמות מדיה חברתית אחרות. חלקם השתמשו בצילומים שנלקחו ממגזיני אופנה בתור תמונות הפרופיל שלהם. חלקם רשמו גם שמות מזויפים של חברות.

ברגע שהם יצרו קשר עם אזרחים גרמניים, הסוכנים הסיניים הגבירו את מאמציהם להדק את הקשר, ביקשו קורות חיים והציעו תשלום עבור עבודה על פרויקט, לפי החקירה הגרמנית. הם הזמינו גרמנים לסין לכנסים או פגישות עם "לקוחות חשובים", אולם הללו לעולם לא יצאו לפועל. הם גם לחצו על היעדים לתת להם מידע רגיש בתמורה לכסף, העלתה החקירה.

ממשלת גרמניה הזהירה מספר פעמים בחודשים האחרונים כי סין מגבירה את מאמציה לגנוב סודות מסחריים ומידע רגיש אחר מיעדים אירופים.

ביולי, הממשלה מסרה כי סוכנים סיניים מנסים להשיג מידע הקשור למדיניות חוץ ומדיניות כלכלית. לדבריה, סין התמקדה במחוקקים ועובדים של הפרלמנטים של אירופה וגרמניה, לוביסטים, אנשי צבא ונציגים של קרנות ומכוני מחקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker