השותפים המפתיעים של עמק הסיליקון במאבק נגד התערבות ממשלתית

האחים קוך, שידועים כרפובליקאים שמרנים, משתפים פעולה עם גורמים בעמק הסיליקון לצמצום הרגולציה על ענקיות ההיי-טק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

תעשיית ההיי-טק מצאה שותף מפתיע במאמציה לעצב את המדיניות הציבורית בוושינגטון: צ'ארלס קוך, המיליארדר הרפובליקאי בן ה-82. קוך ואחיו דיוויד, תעשיינים מיליארדרים הם מהתורמים הגדולים למטרות פוליטיות רפובליקאיות-שמרניות. הם נחשבים למממנים העיקריים של תנועת מסיבת התה, ומשקיעים רבות בעיצוב החשיבה הפוליטית בארה"ב לקידום מטרותיהם.

שני ארגונים שנוסדו על ידי קוך – האחד הוא ארגון שמתמקד בחינוך (מכון צ'רלס קוך  ) והשנייה היא קרן מענקים (קרן צ'רלס קוך )– הגבירו את מאמציהם בשנה האחרונה לעיצוב הדיון הציבורי על נושאי מדיניות בתחומי ההיי-טק כמו מכוניות אוטונומיות וזכויות המו"לים בזירה המקוונת, כתב אתר פוליטיקו בניתוח על הנושא.

למרות הניתוק האידיאולוגי שקיים בין הצדדים בנושאים כמו התחממות גלובלית, קבוצת קוך וגורמים בעלי נטייה דמוקרטית בעמק הסיליקון עובדים יחדיו לקדם את הטענה כי החדשנות בתחום ההיי-טק תפרח אם הרגולטורים והמחוקקים לא יתערבו בנושא.

"אנחנו נוטים לחשוב שלממשלה יש תפקיד בנושא, אך הוא צריך להיות מוגבל", אמר ג'ס בלומנטל, ראש תחום מדיניות היי-טק בארגונו של צ'ארלס קוך. הוא אמר כי טכנולוגיה היא דוגמה טובה לכיצד משתפרת איכות החיים של האנשים כאשר נותנים לשוק לעבוד בצורה חופשית.

השותפות עם האחים קוך מחזקת את קשרי עמק הסיליקון עם וושינגטון בעידן טראמפ – לאחר שרבים ממגזר ההיי-טק תמכו בהילרי קלינטון לנשיאות ארה"ב. לקבוצת קוך יש את המשאבים הפיננסיים לממן מחקרים, לערוך אירועים חינוכיים וכנסים, במטרה לקדם את האינטרסים של מגזר ההיי-טק

חברות הטכנולוגיה נמצאות תחת מתקפה רגולטורית וציבורית בשל הכח הריכוזי שצברו הגדולות שבהן – גוגל, פייסבוק, אפל, אמזון ומיקרוסופט. באופן מסורתי, הן תומכות בסדר יום ליברלי העולה בקנה אחד עם זה של המפלגה הדמוקרטית, כמו הגירה חופשית יותר, שוויון והגנה למיעוטים, וכפי שנאמר, איכות הסביבה. עם זאת, בתקופה של תגובת נגד פופוליסטית להשפעה הגוברת שלהן בתחומים רבים, החל בצרכנות וקמעונות ועד פרטיות ותחרותיות, הקשרים והמימון מצד גורמים שמרניים יכולים לסייע להן רבות, בפרט לנוכח הביקורת החריפה על חלקן של כמה מהן בהתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב.

האחים קוך ידועים כשמרנים רפובליקאים בעלי נטיות ליברטריאניות ותרמו בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולרים למפלגה הרפובליקאית ולמוסדות רפובליקאים. הם עשו את הונם בתעשיית הנפט והגז, והשקיעו מאות מיליוני דולרים בתמיכה במטרות פוליטיות, בשתדלנות למען מיסוי נמוך ובמתקפה על הרעיון שלפיו בני האדם גרמו להתחממות הגלובלית. כאשר ממשל טראמפ העלה את ההצעה לביטול אובמה-קייר, האחים קוך טענו כי ההצעה לא שמרנית מספיק. לפני כשבועיים רכשה המו"לית מרדית את חברת טיים, המוציאה לאור של טיים מגזין ופיפל מגזין, בעזרת מימון חלקי של קרן ההשקעות של האחים.

מנגד, התנגדו האחים קוך לצו איסור הכניסה למוסלמים של טראמפ, ונמנעים מלקחת חלק בפעילות השדולות בנושאי תקשורת וטלקום. הם מוצאים אוזן קשבת בעמק הסיליקון שאינו חף מנטיות ליברטריאניות, בין היתר גם בגלל הגשר שיצרו עבור חברות הטכנולוגיה קשריהם של התורמים השמרנים עם גורמים בממשל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker