השבוע בוול סטריט: הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה יפרסמו את החלטות הריבית

הבנק הפדרלי צפוי להעלות את הריבית בארה"ב ל-1.5%-1.25% בין היתר על רקע דו"ח התעסוקה החזק שפורסם בשישי ■ מנהיגי האיחוד האירופי ידונו השבוע בהמשך המשא ומתן על הברקזיט

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: בלומברג

המסחר בבורסות בעולם ייפתח על רקע החלטות הריבית של הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם שיפורסמו לקראת סוף השבוע. בנוסף, מנהיגי האיחוד האירופי ייפגשו השבוע לדון בהמשך המשא ומתן עם בריטניה על פרישתה מהאיחוד.

בורסות וול סטריט סיימו את השבוע שעבר בעליות על רקע דו"ח התעסוקה החזק שפורסם בארה"ב, ולאחר שהקונגרס אישר מימון זמני לממשל ומנע בכך את השבתתו. המגמה החיובית נרשמה גם בעקבות פריצת דרך משמעותית בשיחות בין בריטניה לאיחוד האירופי על תנאי פרישת הממלכה מהאיחוד. דאו ג'ונס עלה ב-0.4% בסיכום שבועי; S&P 500 עלה גם כן ב-0.4% בסיכום שבועי; נאסד"ק נוסג ב-0.1% בסיכום שבועי על רקע מימושים ביצעו המשקיעים במניות ההיי טק לקראת סוף השנה.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) תפרסם ביום רביעי השעה 21:00 שעון ישראל את החלטת הריבית האחרונה ל-2017, כאשר תחזיות הכלכלנים הם כי הבנק יעלה את הריבית לרמה של 1.5%-1.25% על רקע דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי האחרון. בנוסף, המשקיעים יתרכזו בתחזיות הבנק לראות האם הם הבנק מצפה לשיפור במצב הכלכלי בארה"ב בעקבות רפורמת המס שהקונגרס צפוי לאשר עד סוף השנה.

הבנק המרכזי של אירופה יפרסם את החלטת הריבית ביום חמישי בשעה 14:45 שעון ישראל, כשתחזיות הכלכלנים הם כי הבנק יותיר את הריבית ללא שינוי ברמת שפל. הבנק הודיע באוקטובר על הארכת תוכנית ההרחבה הכמותית עד לספטמבר 2018, אך מסר כי יצמצם את סכום רכישות האג"ח בחודש ל-30 מיליארד יורו. מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה הדגיש כי הוא תומך בגישה זהירה בכל הנוגע למדיניות מוניטרית ביבשת על רקע האינפלציה החלשה באירופה.

הבנק המרכזי של בריטניה יפרסם את החלטת הריבית ביום חמישי בשעה 14:00 שעון ישראל והכלכלנים צופים כי הבנק יותיר את הריבית ברמה של 0.5% לאחר שבנובמבר העלה אותה בפעם הראשונה זה עשור. נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קרני, אמר בנובמבר כי לאור עליית המחירים והירידה בכושר הייצור העודף, האינפלציה לא צפויה לשוב ליעד של 2% ללא העלאה של הריבית.

מנהיגי האיחוד האירופי יתכנסו השבוע בבריסל כדי לדון בשלל נושאים וביניהם המשך המשא ומתן עם בריטניה על הברקזיט. ביום שישי האחרון הודיע נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד-יונקר על חתימת הסכם ראשון בין הצדדים שיאפשר את המעבר לשלב הבא במשא ומתן – דיונים על הסכמי סחר.

מחר יתקיים השימוע הראשון בערעורה של אובר, חברת שיתוף הנסיעות הגדולה בעולם, על החלטת רשויות התחבורה בלונדון לשלול את רישיון הפעילות של החברה בבירת בריטניה. רשות התחבורה של לונדון מסרה כי היא שללה את רישיונה של אובר בגלל "הגישה וההתנהלות של החברה שמפגינה חוסר אחריות תאגידית". השימוע מגיע שבוע לפני דיון גורלי במעמדה של אובר בבית הדין האירופי הגבוה לצדק. בית המשפט יחליט האם אובר היא חברת טכנולוגיה או חברת תחבורה, מה שישפיע בצורה מהותית על הרגולציה על החברה. 

טבלת אירועי השבוע בוול סטריט 10.12

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker