החלק הקשה בדרך לברקזיט עדיין לפני בריטניה

ביום שישי הושגה פריצת דרך במגעים בין בריטניה לאיחור האירופי, והשווקים קידמו אותה בברכה עם זאת, עסקים רבים עדיין חוששים מתקופה ממושכת של אי־ודאות, ואנליסטים מזהירים כי השלב המאתגר ביותר במשא ומתן - הדיונים על מדיניות הסחר - עדיין לא התחיל

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי
רונית דומקה
רונית דומקה

השווקים השמיעו אנחת רווחה ביום שישי, כשראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה על פריצת דרך במגעים לעזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי, לאחר שישה חודשים של משא ומתן מפרך מול האיחוד. ואולם יש הטוענים כי החגיגות עדיין מוקדמות, וכי הדרך לגירושים בין בריטניה לאיחוד עדיין ארוכה ומלאה במכשולים, מכיוון שהשאלות הקשות ביותר עדיין עומדות על הפרק.

מהי פריצת הדרך שהושגה ביום שישי?

בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו ביום שישי להסכם ראשון לגבי יציאת בריטניה מהאיחוד (ברקזיט), ובו נפתרו שלוש סוגיות חשובות: הסדרת הגבול עם אירלנד, כך שאנשים וסחורות יוכלו לעבור בקלות בין צפון אירלנד (השייכת לבריטניה) לבין אירלנד (הרפובליקה של אירלנד, שהיא מדינה ריבונית עצמאית וחברה באיחוד האירופי ובגוש היורו); קביעת "חשבון הגירושים" שתצטרך בריטניה לשלם כפיצוי לאיחוד האירופי; ופרוטוקולים להגנה על זכויותיהם של 3 מיליון אזרחי האיחוד שחיים בבריטניה ומיליון האזרחים הבריטים שמתגוררים במדינות האיחוד.

כמה כסף תצטרך בריטניה לשלם כפיצוי לאיחוד?

לפי הערכות, בריטניה תחויב לשלם במסגרת ההסדר 50–40 מיליארד יורו לאיחוד האירופי. אף שסכום זה כמעט כפול מההצעה המקורית של מיי, היא הצהירה: "הגענו להסכמה הוגנת עבור משלמי המסים בבריטניה". אלא שבנוסף לכך, בריטניה עדיין תצטרך גם לתת את חלקה לתקציב האיחוד האירופי עד מארס 2019 — מה שמעורר התנגדות בקרב שרים בממשלתה של מיי.

מה קורה עכשיו?

ההסכם יובא לאישור מנהיגי האיחוד האירופי בוועידת פסגה שתיערך ב–15–14 בדצמבר. לאחר הוועידה, המגעים יעברו לשלב השני, שבו יידונו סוגיות מורכבות יותר, כמו סחר. רוב האנליסטים טוענים כי השלב הראשון במשא ומתן היה החלק הקל. הממשלה המפולגת של מיי תצטרך להגיע להסכמה פנימית, ולהגיע מגובשת לשולחן המשא ומתן. ישנן למעשה שתי גישות: האחת רוצה את היחסים הקרובים ביותר האפשריים עם האיחוד, במטרה לשמור על קשרי סחר וקשרים עסקיים, ואילו השנייה דוגלת בהתנתקות של ממש, שתאפשר לבריטניה לנהל משא ומתן חופשי על הסכמי סחר עם מדינות אחרות, כמו ארה"ב ואוסטרליה, בלי שתהיה כפופה לרגולציה ולתקנים של האיחוד האירופי.

אז מתי בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי?

ב–29 במארס 2017 הפעילה מיי את סעיף 50 של אמנת האיחוד האירופי, שסולל את הדרך ליציאתה של בריטניה מהאיחוד. לפי אותו סעיף, לבריטניה יש תקופת מעבר של שנתיים שבה עליה לכבד את חוקי האיחוד האירופי והתחייבויותיה אליו, ובסיומה — 29 במארס 2019 — היא לא תהיה יותר חברה באיחוד.

איך הגיבו השווקים להסכם שהושג?

שוקי המניות באירופה קידמו בברכה את ההסכם, וזינקו ביום שישי לשיא של חודש. בורסת לונדון עלתה ב–1%, פרנקפורט עלתה ב–0.8%, ופריז ב–0.3%. הליש"ט זינקה מיד לאחר ההודעה על ההסכם מול הדולר, אך בהמשך נחלשה ב–0.8% מול המטבע האמריקאי. מול היורו עלתה הליש"ט לשיא של חצי שנה, אך מאוחר יותר נחלשה מולו ב–0.6%.

בשוק האג"ח הממשלתיות של בריטניה נרשמה תנודתיות, במיוחד באג"ח קצרות הטווח. התשואה על האג"ח לשנתיים עלתה מיד לאחר ההודעה ל–0.567% — רמתה הגבוהה ביותר מאז משאל העם ביוני 2016 — אך סיימה את יום המסחר ללא שינוי. התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עלתה ב–0.02% ל–1.28%.

האם הליש"ט תמשיך להיחלש?

אחרי שנפלה ב–10% מאז משאל העם ביוני שעבר, צופים אנליסטים ירידה בתנודתיות הליש"ט בחודשים הקרובים, בהתאם כמובן להתקדמות במשא ומתן. אם בריטניה והאיחוד יצליחו להגיע במהירות להסכם מעבר לתקופה של שנתיים, "הרגישות של השוק לשיחות הברקזיט תרד משמעותית", אמר ג'ורדן רוצ'סטר, אנליסט מנומורה, ל"פייננשל טיימס".

האם העסקים בבריטניה מרוצים מההסכם?

בהתאחדות התעשיינים הבריטית (CBI) קידמו את ההסכם בברכה: "הדיונים ימשיכו להיות קשים, אבל ההתקדמות של היום מראה שאת השיח הלא זהיר שקרא לפרוש באופן מוחלט יכול להחליף ביטחון בכך שבריטניה תוכל להשיג עסקה טובה". קונגרס האיגודים המקצועיים קרא לממשלת בריטניה לנטוש את ה"קווים האדומים התבוסתניים" בכל הנוגע לעזיבת השוק המשותף, והציע לצרף להמשך השיחות מומחים מהאיגודים. עם זאת, אנשי עסקים הזהירו בראיונות לתקשורת הבריטית כי ככל שהמגעים יימשכו זמן רב יותר, כך תגבר האי־ודאות — מה שעלול לשאת השלכות כלכליות חמורות, משום שחברות בריטיות וחברות בינלאומיות שפועלות בבריטניה יתקשו לקבל החלטות על השקעות עתידיות, וייאלצו לפעול לפי התרחיש הגרוע ביותר.

מהן ההשלכות של הברקזיט על כלכלת בריטניה בטווח הארוך?

לעזיבה של בריטניה את האיחוד צפויות להיות השלכות על כל המגזרים — מייצור וחקלאות ועד לשירותים וחינוך, אך במידה רבה הן תלויות בהסכם הסחר שתשיג בריטניה מול האיחוד. 43% מהסחורות והשירותים בבריטניה מיוצאים למדינות אחרות באיחוד האירופי, וכל שינוי לרעה בתנאי הסחר של בריטניה — למשל, מכסים על יבוא ממנה — יפגע בתחרותיות של התעשייה, ובהתאם לכך גם בצמיחה.

בנוסף, בריטניה חוששת כבר עכשיו מעזיבת חברות שהמטה שלהן נמצא בה, שכן עזיבה כזאת עלולה להוביל לאובדן הכנסות ומקומות עבודה. סוגיית ההגירה, שהיתה אחד המניעים העיקריים של המצביעים שתמכו בברקזיט, צפויה אף היא להקשות על חברות בריטיות לגייס עובדים מוכשרים ממדינות האיחוד ובד בבד גם על בריטים לצאת לעבוד וללמוד במדינות אחרות באירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker