טבע שוקלת לפטר 10,000 עובדים; המניה זינקה לשיא של חודשיים בוול סטריט

יצרנית התרופות מעוניינת לצמצם את הוצאותיה ב-1.5 עד 2 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות; מניית טבע קפצה ב-7% במסחר בניו יורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טבע , יצרנית התרופות הישראלית הכורעת תחת נטל חובות כבד, שוקלת לפטר עד 10,000 עובדים — כחלק מהתוכנית של המנכ"ל החדש, , לצמצום הוצאות החברה. את הדברים האלה אמרו לסוכנות בלומברג אנשים המעורים במצב החברה. מניית טבע קפצה ב–7% במסחר בוול סטריט ביום שישי לשיא של כמעט חודשיים. בעקבות זאת, מניית טבע תפתח היום את המסחר בתל אביב עם פער ארביטראז' חיובי של 8.6%.

לפי בלומברג, טבע מעוניינת לצמצם את הוצאותיה ב–2–1.5 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות, כשמעט פחות ממחצית מהקיצוץ יהיה בהוצאות מו"פ, אמרו המקורות, שביקשו לשמור על עילום שם. טבע גם אינה מתכננת לבצע הנפקת מניות בטווח הקצר, הוסיפו המקורות.

בעניין מספר המפוטרים עדיין לא התקבלה החלטה סופית בעניין, וייתכן שיוכנסו שינויים ביעדים. מספר המפוטרים עשוי לנוע בין 5,000 ל–10,000, אמרו המקורות. חלקו של הקיצוץ יהיה יותר מ–15% מכוח העבודה של החברה. נציג מטעם טבע סירב להתייחס לדיווח.

לפני כשבועיים פורסם בעיתונות הישראלית כי שולץ מגבש תוכנית התייעלות לחברה, שתכלול פיטורי 20%–25% מכוח האדם בישראל, כלומר 1,300–1,700 מעובדיה. תוכנית ההתייעלות, שעדיין לא גובשה סופית, תכלול גם פיטורים נרחבים בכוח האדם של החברה בארה"ב, שהסתכם בסוף 2016 ב–10,000 עובדים.

המפעלים שבסכנה

הקיצוץ בכוח האדם צפוי להיות רוחבי, וקשה לקבוע אילו מפעלים שולץ סימן. עם זאת, אפשר לסמן בזהירות שני מוקדים בישראל שנמצאים בסכנה מוחשית יותר. מוקד אחד הוא חטיבת TAPI, שמייצרת חומרי גלם לתרופות ברמת חובב ומעסיקה 1,150 עובדים, מכיוון שעלויות הייצור בהודו נמוכות יותר. אפשרות זאת היא כנראה לא מיידית. מוקד נוסף הוא המטה הגלובלי של טבע בפתח תקוה, שמונה 1,300 עובדים. באחרונה גם קוצצו 230 משרות במפעל החברה בכפר סבא.

הצעדים המתוכננים עשויים לסייע לשולץ, שנכנס בחודש שעבר לתפקיד מנכ"ל טבע, בבלימת המפולת של מניית טבע לשפל של 17 שנה. שולץ, בן 56, ביצע ניעור בהנהלת טבע בתוך ימים מהצטרפותו לחברה, ואמר כי בכוונתו להציג באמצע דצמבר אסטרטגיה מפורטת להתאוששות החברה. עם זאת, שווי השוק של החברה ממשיך לדשדש סביב 15–16 מיליארד דולר, כמחצית מנטל החובות שלה, שעה שמתחרותיה גורמות לצמצום הרווחיות מהמוצר הנמכר ביותר שלה, קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, ומחטיבת התרופות הגנריות של החברה.

החוב הפיננסי של טבע מסתכם ב–34.7 מיליארד דולר. החברה אמורה לפרוע ב–2018 סכום של 5.5 מיליארד דולר, ועוד 4 מיליארד דולר בכל אחת מהשנים 2021–2019. המקורות לפירעון החוב מתכווצים במהירות, בין השאר משום שהיא נתקלת בתחרות. בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של טבע ב–2017 — מ–5.8 מיליארד דולר ל–3.25 מיליארד דולר.

החברה נאלצה ב–2 בנובמבר להוריד בפעם השלישית את תחזית הרווח ל–2017, לצמצם את הדיווידנדים, לרמוז שתמכור מניות חדשות, ותצמצם את יעד פירעון החובות ל–2017. כחלק מהשינוי המבני יעזבו את החברה עד סוף השנה ד"ר מייקל היידן, מנהל המו"פ הגלובלי; ד"ר רוב קורמנס, מנהל חטיבת המוצרים המקוריים והייחודיים; ודיפנקר בהאטארג'י, מנהל טבע גנריקה. שולץ הסביר את השינוי המבני כצעד החלטי ומיידי להתמודדות עם הלחצים החיצוניים ולשיפור היעילות. להערכתו, המבנה החדש יאפשר סנכרון ותיאום הדוק יותר בין המחקר והפיתוח, התפעול והיחידות המסחריות — ויהפוך את טבע לחברה גמישה, רזה ורווחית יותר.

מטבע נמסר בתגובה: החברה אינה מגיבה לשמועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker